ماجرای افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان

الزام قانون برای کاهش اختلاف پرداختی به کارکنان و از سوی دیگر مجوز قدیمی قوانین بالادستی برای افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان از جمله فوق‌العاده شغل، موضوعی کمتر رو شده در جریان پرداخت‌های حقوقی است که این روزها صدای کارکنان را در آورده و حاشیه‌ساز شده است.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته بود که جمعی از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی از سراسر کشور مقابل مجلس و به دنبال آن سازمان برنامه و بودجه تجمع و نسبت به پایین بودن حقوق‌های خود در مقایسه با سایر دستگاه‌ها اعتراض کردند.

آنها نسبت به عدم اجرای برخی مفاد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای ارتقا و بهبود حقوق کارکنان دولت معترض بودند و تاکید داشتند با وجود این‌که تقریباً در تمام دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها اعمال شده در مورد وزارت جهاد کشاورزی اجرا نشده است.

باتوجه به اینکه در این جریان، پای سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه وسط است و مسئولیت اصلی را به لحاظ تأمین اعتبار، تعیین ضوابط، ابلاغ و اجرا دارند، ایسنا برای روشن شدن موضوع و این‌که اظهارات معترضان وزارت جهاد کشاورزی از کجا نشأت می‌گیرد، موضوع را از این سازمان‌ها پیگیری کرد.

در مجموع، شواهد از این حکایت دارد که ماجرا مربوط به مجوز قانونی برای افزایش تا ۵۰ درصدی امتیازات حقوقی است اما تأمین اعتبار لازم برای آنکه تا بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود از موانع اصلی اجرایی شدن مصوبه است. با این حال به احتمال زیاد دولت با اجرای آن برای تمامی دستگاه‌ها موافقت خواهد کرد.

افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان قانونی است

توضیحات شاه‌نظری – رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت سازمان اداری و استخدامی – در این رابطه از این حکایت دارد که در مفاد ۶۵، ۶۶ و ۶۸ فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری امتیازاتی برای تعیین حقوق کارکنان مشخص شده است که در قانون برنامه پنجم توسعه تاکید شد “دستگاه‌ها می‌توانند این امتیاز را تا ۵۰ درصد افزایش دهند”.

وی با اشاره به اینکه تاکنون برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها از این ماده قانونی برای افزایش امتیازات کارکنان خود استفاده کرده‌اند، گفت: بر این اساس در سال ۱۳۹۵ سازمان اداری و استخدامی در راستای اجرایی شدن این الزام قانونی و این‌که یکسری از دستگاه‌ها از آن استفاده نکرده‌اند، مصوبه‌ای صادر و اعلام کرد که از افزایش ۵۰ درصدی امتیازات با رعایت ضوابط مربوطه استفاده کنند. از سوی دیگر در ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه نیز تاکید بر این است که اختلاف حقوق‌ها باید به حداکثر ۲۰ درصد برسد؛ از این رو این مصوبه بار دیگر از سوی سازمان اداری و استخدامی مورد تاکید قرار گرفت و از پایان سال گذشته پیگیر این موضوع بوده است.

شاه‌نظری ادامه داد: در سال جاری نیز مکاتباتی را با دولت داشتیم که موضوع در دولت مطرح شود و پیگیر آن هستیم که موافقت‌های لازم را دریافت کنیم، اما در این بین مسائلی وجود دارد که باید برطرف شود.

رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت سازمان اداری و استخدامی تاکید کرد که بار سنگین مالی از دلایل به تعویق افتادن اجرای مصوبه مربوط به افزایش تا ۵۰ درصدی امتیازات است و اگر این موضوع حل و فصل شود، به طور حتم برای تمامی کارکنان در کلیه سطوح در دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری اجرایی خواهد شد.

اسامی دستگاه‌هایی که افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان را داشتند

اما در رابطه با این‌که تاکنون چه دستگاه‌هایی توانسته‌اند از افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برخوردار شوند، این مقام مسئول در سازمان اداری و استخدامی توضیح داد که دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه ۵۰ درصد، وزارت کشور ۲۰ تا ۳۵ درصد، وزارت نیرو ۲۰ درصد، سازمان دامپزشکی ۳۵ درصد و سازمان پزشکی قانونی ۳۵ درصد استفاده کرده‌اند که البته تمامی این دستگاه‌ها حدود هفت سال پیش این مجوز را دریافت و افزایش را اعمال کردند.

به گفته رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت سازمان اداری و استخدامی، در ابتدای سال جاری سازمان امور مالیاتی نیز توانست از محل جابجایی اعتبار و مشروط به این‌که دریافتی از آن حد مجازی بیشتر نشود و همچنین پزشکان بهزیستی که تعدادشان محدود و حقوق پایینی دارند، از این ۵۰ درصد استفاده کرده‌اند.

وی در رابطه با این‌که چگونه برخی دستگاه‌ها در سنوات گذشته توانستند امتیاز حقوق کارکنان خود را افزایش دهند اما سایر دستگاه‌ها جاماندند؟ گفت: این دستگاه‌ها در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ مجوز اخذ کرده‌اند. البته اقدام آنها غیرقانونی نبوده است، اما به هر حال اکنون شرایط به گونه‌ای دیگر و شفافیت بیشتر شده است؛ به طوری که تمامی فرآیندها شناسایی و بعد از برآورد بار مالی و اعلام به سازمان برنامه و بودجه و تأیید آن است که ابلاغ خواهد شد و دستگاه‌ها از این افزایش برخوردار می‌شوند.

در مجموع طبق آنچه این مقام مسئول اعلام کرده سازمان اداری و استخدامی پیگیر اجرای این مصوبه قانونی بوده و به احتمال زیاد با موافقت دولت اجرایی خواهد شد و تمامی دستگاه‌هایی که تاکنون از آن استفاده نکرده‌اند، از این امتیاز برخوردار می‌شوند.

درباره نویسنده

535مطلب نوشته است .

۱۶ Comments on “ماجرای افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان”

 • Noname wrote on 12 مارس, 2019, 8:08

  سلام امور اداری عزیز روزتون بخیر
  یعنی احتمالش هست که حق شغل و شاغل ٪۵۰ افزایش داشته باشه؟؟
  و اینکه حقوق اسفند کی پرداخت میشه؟
  🌹🌸 سپاس فراوان از شما همکار عزیز 🌸🌹

 • اموراداری wrote on 12 مارس, 2019, 10:29

  سلام
  باید دولت اعتبار آن را تامین کند.
  چون چند سالی است که اختلاف حقوق فاحشی بین کارمندان دولت ایجاد شده است که باید رفع گردد که البته حتی با صدور مصوبه دولت نتوانسته آن را اجرا کند.
  احتمالا مانند سالهای قبل بعد از ۲۵ اسفند پرداخت گردد.

 • ناشناس wrote on 12 مارس, 2019, 8:22

  با سلام.آیا این قانون شامل آموزش وپرورش هم می شود؟احتمال اجرای آن چند درصده.تشکر

 • اموراداری wrote on 12 مارس, 2019, 10:19

  مصوبه برای همه کارکنان دولت می باشد که باید منتظر اجرایی شدن آن برای همه دستگاهها بود.

 • محمد wrote on 12 مارس, 2019, 9:21

  باسلام آیا این ۵۰درصد اگر دولت موافقت نماید شامل حال فرهنگیان می شود

 • اموراداری wrote on 12 مارس, 2019, 10:15

  سلام
  برخی کارمندان دستگاهها مانند قوه قضائیه از ۵۰ درصد افزایش امتیازات به علاوه ۵۰ درصد فوق العاده ویژه بهره مند می باشند.
  معلمان در رتبه پایه از ۱۵ درصد ،در رتبه ارشد از ۲۵ درصد ، در رتبه خبره از ۳۵ درصد و در رتبه عالی از ۵۰ درصد درصد صرفا افزایش حق شغل بهره مند هستند و فوق العاده ویژه صرفا برای معلمان تمام وقت به میزان ۱۷ درصد در حکم حقوقی خود دارند.
  در حال حاضر اختلاف فاحشی از نظر حقوق بین کارمندان دولت ایجاد شده که ان شاءالله این مصوبه اجرایی گردد.

 • علی wrote on 13 مارس, 2019, 20:07

  سلام حق الزحمه امتحانات ۹۶ پرداخت میشه؟؟و چگونه حساب میشه

 • اموراداری wrote on 14 مارس, 2019, 7:42

  سلام
  اطلاعی نداریم.

 • ناشناس wrote on 14 مارس, 2019, 11:41

  سلام خسته نباشید ،این خبری که امروز مبنی بر افزایش ۱۰تا ۲۰ درصدی حقوق فرهنگیان منتشر شده ، ایا منظور کل افزایش حقوقی سال ۹۸ است یا اینکه علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان ، ۱۰تا ۲۰ درصد افزایش می یابد؟

 • اموراداری wrote on 14 مارس, 2019, 12:57

  معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت:با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، ۴۰۰ هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
  فعلا به نظر همان افزایشی است که سایر کارکنان دولت از آن بهره مند هستند.

 • جواد wrote on 14 مارس, 2019, 20:22

  سلام اداری جان خواستم ببینم حق مدیریت در محاسبه نرخ حق التدریس حساب میشه؟

 • اموراداری wrote on 15 مارس, 2019, 6:56

  سلام
  قابل محاسبه نیست.

 • جواد wrote on 16 مارس, 2019, 20:58

  باتشکر از آقای اداری عزیز لطف میکنید موارد محاسبه نرخ حقالتدریس را بیان بفرمایید.با تشکر

 • اموراداری wrote on 17 مارس, 2019, 7:52

  مجموع حق شغل و حق شغل حرفه ای و حق شاغل تقسیم بر ۱۰۰ مساوی یک ساعت حق التدریس

 • جواد wrote on 17 مارس, 2019, 13:22

  خیلی ممنون آقای اداری پیشاپیش سال نو بر شما مبارک باشد

 • اموراداری wrote on 17 مارس, 2019, 17:37

  ضمن سپاس
  ان شاء الله شما هم سالی سرشار از مو فقیت و بهروزی در پیش داشته باشید.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی