پیگیری ماجرای استخدام “پیمانی”دانشجومعلمان در دولت

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: رایزنی‌ها برای حل مشکل استخدام “پیمانی” دانشجومعلمان ادامه دارد.

علی الهیار ترکمن در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره صدور حکم استخدام “پیمانی” برای دانشجو معلمان ورودی سال۹۷ اظهار کرد: همه می‌دانند آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه اجرایی مجوزهای استخدامی صادر شده برای آن از سوی سازمان امور اداری استخدامی کشور است و احکام استخدامی را براساس نوع استخدامی که در مجوزها صادر می‌شود باید صادر کند و نحوه به کارگیری همکاران را از آن طریق انجام دهد.

وی افزود: مجوزی که امسال سازمان امور اداری استخدامی برای ورودی‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان به ما داده است منطبق با مواد ۲،۳،۲۰ و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به صورت “پیمانی” است و سال گذشته نیز براساس همین قانون، مجوز استخدام رسمی آزمایشی صادر شده بود اما امسال مجوز را پیمانی دادند.

سازمان استخدامی مطابق اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مجوز استخدام “پیمانی” صادر کرد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ توجیه آنها این است که مستند به مواد۲، ۳،۲۰و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان آمده است که وظایف وزارت آموزش‌وپرورش و دانشگاه فرهنگیان در تامین نیروی انسانی، تربیت دانشجو معلمان و نحوه ورود آنها به خدمت معلمی باید چگونه باشد اما به نوع استخدام اشاره نشده است و همکاران در سازمان اداری استخدامی توجیه کردند چون اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نوع استخدام را مسکوت گذاشته است براساس قوانین موضوعه در مجوز صادر شده نوع استخدام را پیمانی اعلام کرده‌اند.

الهیار با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش پیگیری‌های متعددی انجام داده است، افزود: به موضوع قانون متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ آن که به استخدامی رسمی آزمایشی اشاره کرده، تاکید کردیم.

اگر احکام صادر نمی‌شد ۶ ماه حقوق دانشجومعلمان از دست می‌رفت

وی ادامه داد: مذاکرات متعددی در این زمینه صورت گرفته است و دوستان هم توجیهاتی داشتند تا به بهمن ماه رسیدیم و اگر برای صدور احکام اقدام نمی‌کردیم دانشجومعلمان جدید نمی‌توانستند کدحقوقی بگیرند و حقوق ۶ ماهه آنها را نمی‌توانستیم پرداخت کنیم و براین اساس آنها به مشکل برمی‌خوردند.

تضاد قوانین در بحث استخدام رسمی و پیمانی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در واقع دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد که به خاطر تعدد و تعارض قوانین به وجود آمده است، بیان کرد: قانون متعهدین به خدمت آموزش‌وپرورش در ماده ۶ می‌گوید دانشجومعلمان بعد از تایید صلاحیت و وارد شدن به دوره تحصیل می‌توانند به صورت رسمی آزمایشی استخدام شوند از سوی دیگر اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نوع به کارگیری را مسکوت گذاشته است و دوستان سازمان اداری و استخدامی مستند به قوانین موضوعه که الان فقط مجوز استخدام پیمانی در دستگاه‌های دولتی صادر می‌شود مجوز استخدام را برای ما پیمانی تعیین کرده‌اند.

تضمین می‌دهیم آموزش‌وپرورش مشکل را پیگیری کند

الهیار در پاسخ به این پرسش که” آموزش‌وپرورش برای حل مشکل چه برنامه‌ای دارد؟” گفت: احکامی که ما صادر کردیم برای این است که همکاران جوان ما کد حقوقی بگیرند و رایزنی‌ها ادامه دارد و به آنها تضمین می‌دهیم که پیگیر‌ی‌ها از سوی آموزش‌وپرورش ادامه دارد و هیچ حقی از آنها ضایع نخواهد شد بنابراین خیلی ذهن خود را درگیر این کار نکنند. وزیر آموزش‌وپرورش در سطح دولت کار را پیگیری می‌کند و وقتی به تفاهم رسیدیم که دوستان رسمی آزمایشی شوند احکام آنها اصلاح می شود.

وی در پاسخ به این پرسش “دانشجومعلمان ورودی ۹۷ تا چه زمانی تعیین تکلیف می‌شوند؟” افزود: سعی می‌کنیم قبل از پایان سال مالی امسال، کار را دنبال کنیم و نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش درباره ماجرای معوقات خرید خدمتی‌ها نیز گفت: اکنون تخصیص‌ها را از سازمان برنامه گرفته‌ایم که ۵۱ میلیارد تومان اعتبار پرداخت حقوق این افراد است و به علت کمبود نقدینگی کشور در خزانه مانده است. وزیر آموزش و پرورش با وزیر دارایی صحبت کرده و قول داده‌اند تا بخشی از این منابع در این هفته آزاد شود و ما در بهمن ماه و بزودی پرداختی هایی داشته باشیم.

تغییر وضعیت استخدام دانشجو معلمان ورودی ۹۷ از رسمی_ آزمایشی به پیمانی موجب نگرانی حدود ۲۴ هزار دانشجوی ورودی ۹۷ شده است.

در همین رابطه سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی  که در صفحه شخصی او در اینستاگرام با این مضمون پرسیده شده توضیحاتی داده است؛ ” آقای وزیر در مورد همکاران جدید الورود به دانشگاه فرهنگیان نگرانم که خدای نکرده عدم کفایت فشارهای وارده بر سازمان امور استخدامی در مورد بند ۵ حکم امروزتان استخدام پیمانی ورودی های ۹۷ تعبیر به کم‌کاری جنابعالی و استیصال وزارتخانه تحت امرتان شود”.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این موضوع گفته است: ” چون مذاکره اینجانب با رئیس سازمان امور استخدامی طولانی شده بود و به اتفاق نظر نرسید با نزدیک شدن به پایان سال مالی احتمال تضییع حقوق ۶ ماهه همکاران جوانم وجود داشت بنابراین برای رفع این خطر فعلا احکام به صورت پیمانی صادر شد تا موضوع در سال آینده ادامه و حکام تصحیح شود انشاالله”.

همچنین در صفحه شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد: در خصوص دغدغه برخی دانشجو معلمان عزیز جدیدالورود ضمن پیگیری برای رفع نگرانی‌ها از معاون مالی اداری وزارت خانه خواسته ام دلایل و نتایج پیگیری موضوع را به اطلاع همکاران جوانم برساند.

حمیدرضا حاجی‌بابایی درباره وضعیت استخدام پیمانی دانشجومعلمان اظهار کرد: بخشنامه اخیر وزارت آموزش و پرورش درباره استخدام پیمانی دانشجویان ورودی سال ۹۷ دانشگاه فرهنگیان،گامی به‌سوی تضعیف دانشگاه فرهنگیان و خلاف سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش است.

وی افزود: در سند تحول بنیادین به ایجاد سازوکارهای لازم برای جذب و نگهداشت استعدادهای برتر و برخوردار از صلاحیت‌های دینی، اخلاقی و انقلابی به رشته‌های تربیت معلم با تأکید بر تقویت انگیزه‌های معنوی و مادی معلمان از قبیل حقوق و دستمزد در طول تحصیل و ارتقای سطح آموزشی و تجهیزاتی مراکز، نظام بازآموزی مستمر علمی و تسهیل در ادامه تحصیل با توجه به رتبه‌بندی معلمان همچنین دانشگاه فرهنگیان با رویکرد آموزش تخصصی و حرفه‌ای تربیت‌محور توسط وزارت آموزش وپرورش تصریح شده است.

امنیت شغلی و پشتوانه استخدامی مهمترین مؤلفه جذب در دانشگاه فرهنگیان

رئیس فراکسیون فرهنگیان در تبیین این مسئله متذکر شد: امنیت شغلی و پشتوانه استخدامی در دانشگاه فرهنگیان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های جذب داوطلبان کنکور در انتخاب رشته‌های دانشگاه فرهنگیان است که با بخشنامه اخیر زیر سؤال رفته است.

وی این بخشنامه را زمینه‌ساز تضعیف دانشگاه فرهنگیان و رویگردانی استعدادهای برتر برای جذب در آموزش و پرورش برشمرد و تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش طبق اسناد فرادستی باید زمینه جذب نخبگان به سیستم تعلیم و تربیت را فراهم سازد‌.

تضعیف آموزش و پرورش با بخشنامه اخیر آموزش و پرورش

حاجی‌بابایی با اشاره به اعتراض دانشجومعلمان گفت: این رویکرد بیانگر تضعیف آموزش و پرورش در همه ابعاد و حرکت به‌طرف خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و به‌کارگیری نیروهای خرید خدمت در آموزش و پرورش است که با هیچ یک از اصول قانون اساسی همخوانی ندارد.

وی تأکید کرد: آموزش و پرورش به‌جای تکیه بر طرح‌های متعدد، باید بر کیفیت‌بخشی در دانشگاه فرهنگیان سرمایه‌گذاری کند تا با ورود معلمانی با صلاحیتهای حرفه‌ای و تخصصی با پشتوانه سلامت روحی و شخصیتی در کلاس‌های درس، زمینه اعتلای آموزش و پرورش ایجاد شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس عنوان کرد: یکی از ۶ زیرنظام سند تحول بنیادین نظام تربیت معلم و نیروی انسانی در آموزش و پرورش است؛ این موضوع نشان‌دهنده اهمیت تربیت معلم و نیروی انسانی در سیستم تعلیم و تربیت است که بر سایر مؤلفه‌ها برتری دارد.

مدرنترین امکانات بدون حضور معلم باصلاحیت در کلاس درس فایده‌ای ندارد

وی گفت: وقتی معلم با صلاحیتهای حرفه‌ای و شخصی در کلاس درس حضور یابد، می‌تواند نقایص در سایر زمینه‌ها و مؤلفه‌های تأثیر‌گذار را پوشش دهد اما اگر معلم از تخصص و صلاحیت لازم برخوردار نباشد، مدرنترین امکانات و تجهیزات نمی‌تواند جای نقصان و کمبود معلم را پر کند.

بخشنامه استخدام پیمانی پشتوانه قانونی ندارد

حاجی‌بابایی متذکر شد: دانشجومعلمان ورودی ۹۷ با اطلاع از نوع استخدام اقدام به انتخاب رشته کرده‌اند و قطعاً بخشنامه آموزش وپرورش از نظر قانونی پشتوانه‌ای ندارد.

وی با تأکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان به حضور رهبر معظم انقلاب در دانشگاه فرهنگیان اشاره و اضافه کرد: ایشان به‌خاطر تأکید بر اهمیت این دانشگاه در هفته معلم میان اساتید و دانشجومعلمان حضور یافتند و به اهمیت این دانشگاه صحه گذاشتند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان از وزیر آموزش و پرورش خواست با اعلام لغو بخشنامه اخیر درباره استخدام پیمانی ورودی‌های ۹۷ از همه ظرفیتها برای رشد و اعتلای دانشگاه فرهنگیان استفاده کند.

شکایت دانشجومعلمان به دیوان عدالت درباره استخدام “پیمانی”

جمعی از دانشجو معلمان ورودی ۹۷ دانشگاه فرهنگیان در اعتراض به صدور بخشنامه اخیر وزارت آموزش و پرورش مبنی بر استخدام پیمانی ورودی‌های ۹۷ هم اکنون مقابل دیوان عدالت اداری حضور یافته‌اند.

در بخشنامه‌ای که اخیرا وزارت آموزش‌وپرورش صادر کرده با توجه حکم سازمان امور اداری و استخدامی آمده است: به استناد نامه مورخ ۲۸ آذر ۹۷ سازمان اداری و استخدامی کشور، دانشجو معلمانی که در اجرای مجوز مورخ ۳۰ تیر ۹۷ این سازمان به استخدام در می‌آیند، استخدام آنها پیمانی است.

در گفتگویی که جمعی از دانشجو‌معلمان حاضر در مقابل دیوان عدالت اداری با خبرنگار تسنیم داشتند، عنوان شد: ” برای پیگیری موضوع استخدام پیمانی به همراه تعدادی از ورودی‌های سال ۹۷ مقابل دیوان عدالت اداری حضور پیدا کردیم و طی صحبت با معاونت قضایی دیوان مقرر شد نسبت به بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی و مغایرت آن با محتوای دفترچه کنکور سال ۹۷ که استخدام را به صورت رسمی آزمایشی عنوان کرده بود، اعتراض کنیم”.

به گفته این دانشجویان، تعدادی معترضان، هم‌اکنون در حال تهیه دادخواست و تنظیم آن هستند و تقریبا ۱۵ نفر و هر فرد یک دادخواست تنظیم خواهد کرد؛ همچنین دادخواستی از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تنظیم خواهد شد که در آن به مغایرت استخدام “پیمانی” با قانون متعدین خدمت و دفترچه کنکور ۹۷ که شرط استخدام “پیمانی” را ذکر نکرده بود، اشاره خواهد شد.

آنها همچنین معتقدند که صدور این بخشنامه منجر به تضعیف جایگاه دانشگاه فرهنگیان می‌شود؛ از سوی دیگر دانشجومعلمان امنیت شغلی نخواهند داشت و تبدیل وضعیت استخدام آنها از پیمانی به رسمی در ابهام است.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

یک دیدگاه

  • ضمن عرض سلام خدمت شما همکاران ارجمند صدای دانشجو معلمان ۰ سال سابقه خدمت چقدر زود شنیده شد اما ما معلمان پیمانی سال ۸۹ با ۸ سال و ۴ ماه خدمت هنوز در انتظار رسمی آزمایشی هستیم خداروشکر شکر به خاطر این همه عدالت ما گناه کردیم که پیمانی استخدام شدیم

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی