قانون الحاق یک تبصره به ماده (۶۶) قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع احتساب بیش از یک مقطع تحصیلی کارمندان (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

قانون الحاق یک تبصره به ماده (۶۶) قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع احتساب بیش از یک مقطع تحصیلی کارمندان (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره: «طرح الحاق یک تبصره به ماده (۶۶) قانون مدیریت خدمات کشوری»
چکیده

پیشنهاددهندگان طرح حاضر خواستار احتساب آثار مدارک تحصیلی اخذ شده توسط کارمندان در حین خدمت هستند. در حال حاضر به موجب بخشنامه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی آثار استخدامی مدارک مأخوذه در زمان اشتغال نسبت به مدرک تحصیلی ارائه شده در بدو استخدام کارمندان رسمی و پیمانی تنها برای یک مقطع تحصیلی باالتر قابل احتساب است. در ادامه طرح مذکور ارزیابی شده است.
ارزیابی طرح

۱- بررسی مقدماتی تجربه سایر کشورها در این زمینه نشان میدهد آثار مدرک تحصیلی عمدتاً بر روی شغل (job) و فرد (person) اعمال می شود. در این کشورها مدرک و میزان تحصیلات دلیلی برای احراز یا عدم احراز شغل است و معمولاً در شناسنامه شغل یا طرح شغل این موضوع رسماً پیش بینی و منظور می شود و در یک سطح و رشته یا رشته هایی مشخص، محدود و معین می گردد. در سطح فردی نیز احتساب آثار مدرک تحصیلی بر ارزیابی فرد برای انتصاب، ارتقا و در مسیر پیشرفت شغلی فرد روی یک شغل و مناصب سازمانی مد نظر قرار می گیرد.

۲- در ایران شرایط احراز شغل در مشاغل عمومی و اختصاصی محدود نشده و در اکثر موارد شرایط احراز مشاغل در بیش از یک سطح تحصیلی پیش بینی شده و برای تصدی مشاغل هر سطح از مدرک تحصیلی مجاز شناخته شده است. اگر چه به موجب ماده (۷۰) قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه ها ملزم به تعیین شرایط تصدی مشاغل اختصاصی شده اند، اما در این زمینه اقدامی نکردهاند. بدین ترتیب اگرچه در حال حاضر به دلیل عدم اجرای احکام قانون مدیریت خدمات کشوری محدودیتی برای آثار مدارک تحصیلی اخذ شده توسط کارمندان در حین خدمت در نظر گرفته نشده، ولی به موجب بخشنامه شورای توسعه مدیریت این امر دارای وجاهت قانونی است و با توجه به دادنامه شماره ۳۷۲۳۱۳۶۹ مورخ ۲۷/۴/۱۳۹۶ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، تصمیم شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در خصوص آثار استخدامی مدارک تحصیلی اخذ شده توسط کارمندان در حین خدمت، موضوع بخشنامه ۱۷۰۰۶۱ مورخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۳ ،وفق قانون اتخاذ شده و مغایریتی با قانون ندارد.

از طرفی باید توجه داشت که پذیرش بی نظم و قاعده مدرک تحصیلی به مصلحت دستگاه های اجرایی و نظام اداری نیست.

با عنایت به اینکه یکی از معضلات عمده آموزش عالی کشور در دو دهه اخیر رشد فرهنگ مدرک گرایی در جامعه و سهولت در اخذ و کیفیت پایین مدارک ارائه شده است، تصویب این طرح و پذیرش بی قید و شرط و فراگیر مدرک تحصیلی می تواند سبب تحمل پست های ناخواسته و بار مالی برای دستگاه های اجرایی شود و بدین ترتیب طرح حاضر از این منظر در مغایرت با اصل هفتادوپنجم قانون اساسی است.

۳- طرح پیشنهادی علیرغم اینکه تحت عنوان «الحاق یک تبصره به ماده (۶۶) قانون مدیریت خدمات کشوری» ارائه شده، صرفاً به اصلاح ماده (۶۶) مرتبط نیست. این بحث علاوه بر اصلاح ماده مذکور مستلزم اصلاحاتی در مباحث مربوط به شناسنامه شغل و طرح های شغلی (موضوع ماده (۷۰))، ملاحظه شرایط تحصیلی در انتصاب و ارتقای کارمندان (موضوع ماده (۵۳)) و سایر احکام مرتبط با موضوع مذکور است.

۴- با توجه به مباحث مطروحه و با عنایت به اینکه لایحه «اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری» در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد، پیشنهاد می شود محتوای این طرح به صورت پیشنهادی برای اصلاح لایحه مذکور به کمیسیون ذی ربط تسلیم شود تا در هماهنگی با کلیت لایحه اصلاحی مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرار گیرد.
جمع بندی

با در نظر گرفتن مشکلات مطرح شده و با توجه به اینکه تحقق هدف طرح پیشنهادی مستلزم ایجاد اصلاحاتی در ماده (۷۰)، مواد (۴۹)، (۶۶) و سایر احکام مرتبط با قانون مدیریت خدمات کشوری است و با عنایت به اینکه لایحه «اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری» در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد، پیشنهاد می شود محتوای این طرح به صورت پیشنهادی برای اصلاح لایحه مذکور به کمیسیون ذ یربط تسلیم شود تا در هماهنگی با کلیت لایحه اصلاحی مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرار گیرد. بدین ترتیب ادامه بررسی و سیر مراحل تصویب این قانون قابل تأیید نیست.

منبع: شناسنامه

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

10 دیدگاه

 • با سلام .دقیقا نمایندگان هم با دولت هماهنگ عمل میکنند که اعمال مدرک دوم فرهنگیان که نهایتا صدهزار تومان به حقوق اضافه می کند.صورت نگیرد.هزار بهونه میارند که مدرک گرفتن اسان شده مگه از خارج از ایران مدرک میگیرن؟شما اموزش عالی خودتون رو قبول ندارید؟مگه کسی که تازه میاد سر کار از همین دانشگاههامدارک نگرفته؟مگر شما نمایندگان که اکثرتون فوق دیپلم ودیپلم بودید تا دیروز مدارکتون رو از مریخ گرفتید؟

 • با سلام من با کارشناسی استخدام شدم اون زمان اکثر همکارها کاردان بودن اما ازوقتی دانشگاه ازاد و علمی کاربردی و….‌اومد تو بازار همه همکارهام که کاردان بودن ارشد دارن البته فقط مدرک ارشد دارن اما سوادشون هیچ تغییری نکرده در پاسخ به اون عزیزی که میگه مگه آموزش عالی خودتون رو قبول ندارید باید گفت نه متاسفانه سیستم آموزشی کشور افتضاح شده اینو من نمی گم با یه مقایسه سر انگشتی و دیدن کیفیت و سواد به اصطلاح فارق اتحصیلان دانشگاههی آزاد و پولی می توان به این پاسخ رسید اگه منکر این موضوع هستی فقط یه جواب داره لابد با منافع ات در تضاده

 • با سلام خدمت برادر گرامی اقا محمد من کاملا با شما موافقم.سخن من هم همین هست که چرا عده ای با مدرک دیپلم وارد پست های دولتی شدند واز طریق همین دانشگاههای پولی تا دکتری پیش رفتند یک دفعه در عرص یک سال همه چی عوض شد .بهتر نیست با توجه به نوع ورتبه دانشگاه فارغ التحصیلی افراد نسبت به اعمال مدرک دوم اقدام شود؟حال اگر شما از یک دانشگاه باکیفیت دولتی مدرک دکتری اخذ نمایی که مرتبط با کار شماست نباید مدرک شما اعمال شود؟

 • با سلام خدمت دوستان چرا دیگر ادارات اعمال بیش از یک بار مدرک کارمندان خود را رعایت نمیکنند.باید آموزش و پرورش باید مانند وزارت علوم مستثنی شود تا هم نیروها بیشتر شوند و هم مشکل کمبود معلم حل بشود تعداد بسیار زیادی بازنشسته می شوند و این یک معضل برای وزارتخانه ی بزرگ محسوب میشود.
  با تشکر از دوستان و امور اداری محترم

 • با عرض سلام محضر ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی کشور .در سایه ی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با تمام توان کسی که از دانشگاه های معتبر از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با هزینه ی گزاف و حقوق بسیار پایین و با توجه به استعداد و علاقه ای که دارد حتی در رشته و حرفه ی شغلی مرتبط با پست مورد تصدی خودش که تجربه ی مانند سی سال خدمت در آن رشته ی مرتبط با رشته ی تحصیلی خودش مشغول فعالیت است چطور امکان دارد که مانع ارتقای مدارک تحصیلی آنان می شوند. مگر هزینه ی ادامه ی تحصیل رایگان است ولو اگر تحصیلات با ارتقای مدارک انجام گیرد هزینه ی اتمام تحصیلات را با احتساب میزان افزایش درصد تورم قابل قیاس نیست از این رو از مسئول محترم سازمان اداری و استخدامی کشور استدعا دارم به این محدودیت اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان فوری بخشنامه ای دو فوریتی قبل از اینکه مجلس شورای اسلامی رای صادر نمایند اتخاذ نظر نموده و مشکلات فرهنگیان را حل نمائید. با تشکر کاندیدای دوره ی پنجم شورای شهرستان پارس آباد مغان نعمتی قلی درق. کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی.

 • باسلام وادب
  دستورکارجلسه امروزدوشنبه مورخ ۹۸/۴/۳ راءس ساعت۱۶-۱۴ الحاق یک تبصره به ماده ۶۶ قانون مدیریت خدمات کشوری موضوع احتساب بیش ازیک مقطع تحصیلی کارکنان درکمیسیون اجتماعی مجلس ،مطرح وبااتفاق نظراعضائ کمیسیون تصویب نهایی خواهدشد.انشاءالله.

 • باسلام
  ضمن تشکر از نمایندگان شریف و فهیم که این موضوع حیاتی را تصویب و پیگیری میکنند، این موضوع رابطه مستقیم با افزایش روحیه ، انرژی و انگیزه مضاعف شده و به بهره وری و پیشرفت در تمام کارها کمک شایانی خواهد کرد متاسفانه در حال حاضر عزیزانی که این مشکل را دارند از نظر اقتصادی و روانی تحت فشار زیادی هستند- لطفا با قید فوریت به داد این افراد برسید و مشکلات را رفع تا هرچه سریعتر خبرهای خوش از مجلس و نمایندگان بشنویم- مگر میشود طرح به این مهمی و تاثیرگذاری بار مالی نداشته باشد ضمنا وقتی اینهمه نیرو بازنشسته میشوند و جایگزین ندارند پولش کجا میرود؟ مگر قبلا اعمال مدرک بار مالی نداشت؟

 • باسلام
  این اتفاق نامیمون یک ظلم آشکاردرحق دارندگان مدارک تحصیلی بالاتراست،چراکه مغایرباسیاستهای کلی نظام درخصوص ارتقاء سطح تحصیلات کارکنان درتحول نظام اداری وچهارماده قانونی درقانون مدیریت خدمات کشوری بوده،همچنین باعث سلب انگیزه کارکنان دراثربخشی درفعالیتهامی شودکه انتظارداردنمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نسبت به الحاقیه ماده ۶۶ قانون مدیریت خدمات کشوری اهتمام ورزیده ودراعمال آن درقانون مدیریت خدمات کشوری مبادرت ورزندتادارندگان مدارک بالاتربه حق قانونی خودبرسند.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی