اگر مصوبه هیئت وزیران(افزایش ضریب) با قانون مغایرت داشته باشد، رسیدگی می شود

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور: اگر مصوبه هیئت وزیران با قانون مغایرت داشته باشد، رسیدگی می شود/دسترسی عمومی به سامانه ثبت حقوق مدیران فراهم می‌شود

اگر مصوبه هیئت وزیران با قانون مغایرت داشته باشد، رسیدگی می شود

انصاری در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه دولت در اجرای افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دچار تخلف شده است، یادآور شد: دولت قوانین را اجرا می‌کند. ممکن است برداشت بعضی از نمایندگان از قانون، با آنچه قانون می‌گوید و دولت عمل می‌کند، متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه پس از تصویب قانون و ابلاغ آن به دولت، قوه مجریه مقررات ابلاغی را اجرا می‌کند، تصریح کرد: اگر در نحوه اجرا، مغایرت قانونی وجود داشته باشد، قانون اساسی همه جوانب را در این موارد مشخص کرده است. یعنی طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی، رئیس مجلس می‌تواند اعلام کند آئین‌نامه مصوب دولت انطباقی با قانون ندارد و آن را به دولت ارجاع دهد تا آن آئین‌نامه مورد اصلاح قرار گیرد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی بیان کرد: برداشت نمایندگان از قانون، محترم است، اما اگر مصوبه‌ای از هیئت وزیران مغایرتی با قانون داشته باشد، رئیس مجلس طبق قانون آن را شناسایی می‌کند؛ لذا هیچ نگرانی وجود ندارد و ساز و کارهای قانونی ما همواره مشخص است.

وی اظهار کرد: ممکن است زمانی که قانونی به تصویب می‌رسد، افراد مختلف حتی از کلمات موجود در آن مصوبه، برداشت‌های متفاوتی داشته باشند براین اساس در دولت بخشی تحت عنوان معاونت حقوقی فعالیت دارد که در خصوص این گونه مسائل اظهارنظر و اعلام می‌کند که مصوبات به لحاظ حقوقی در انطباق با قوانین موضوعه هست یا خیر.

انصاری با تاکید بر اینکه صرف‌نظر از نقش معاونت حقوقی، رئیس مجلس اختیار دارد مصوبات منطبق یا مغایر با قانون را شناسایی کند، افزود: اگر رئیس مجلس در مواردی اعلام کند مصوبه‌ای مغایر با قانون است، دولت در جهت تأمین نظر وی آن موارد را رفع می‌کند و مصوبه خود را با قانون انطباق می‌دهد.

جمشید انصاری معاون رئیس جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چگونگی کارکرد سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران دولتی اظهار کرد: طبق ماده (۲۹) قانون برنامه ششم، دولت مکلف شده است نسبت به ایجاد و استقرار سامانه‌ای برای ثبت حقوق و مزایای مدیران کلیه دستگاه‌ها اعم از دستگاه‌های تحت پوشش دولت، قوای مختلف و… اقدام کند.

دسترسی عمومی به سامانه ثبت حقوق مدیران فراهم می‌شود

وی با بیان اینکه این سامانه توسط سازمان اداری و استخدامی کشور طراحی شده و آماده اجرا و بهره‌برداری است، افزود: طبعا برای آنکه بتوان نحوه دریافت اطلاعات را خصوصا از دستگاه‌هایی که خارج از قوه مجریه هستند، مشخص کرد، نیازمند چارچوب و آئین‌نامه‌ای هستیم که این آئین‌نامه تنظیم و به دولت ارسال شده است.

آیین‌نامه سامانه ثبت حقوق و مزایا

انصاری اضافه کرد: پس از آنکه این آئین‌نامه در دولت تصویب شود، ابلاغ آن به دستگاه‌ها برای استقرار سامانه انجام و بسترهای لازم برای ورود اطلاعات مربوط به حقوق، مزایای مدیران، مقامات و مسئولان فراهم خواهد شد.

انصاری خاطرنشان کرد: این سامانه به این صورت عمل می‌کند که کلیه دریافتی مدیران در طول یک ماه در سرفصل‌های مربوط درج و نهایتا فیش واحدی برای میزان ناخالص و خالص دریافتی هریک از کسانی که در این سامانه هستند، مشخص می‌شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه دستگاه‌های نظارتی می‌توانند به جزئیات اطلاعات این سامانه دسترسی پیدا کنند، متذکر شد: همچنین در قانون این طور پیش‌بینی شده که باید دسترسی عموم به این سامانه وجود داشته باشد، لذا این امکان در چارچوب قوانین و مقررات کشور هم فراهم خواهد شد.

 

 

درباره نویسنده

437مطلب نوشته است .

25 دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی