رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: مجلس برای افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۷ اصلاحیه می‌دهد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که بر اساس مذاکراتش با غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ قرار است اصلاحیه‌ای از سوی مجلس برای میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷ ارائه شود.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه مصوبه هیات وزیران در مورد افزایش حقوق کارکنان دولت با مصوبه مجلس در بودجه متفاوت است، اظهار کرد: اگر دولت بخواهد به این روش عمل کند ما در بخش الف تبصره ۱۲ اصلاحیه‌ای را ارائه خواهیم کرد. نگاه ما بر اساس روش پلکانی نزولی این بوده که حقوق‌های پایین در سال ۹۷ افزایش ۲۰ درصدی داشته باشند و بر همین اساس مذاکره‌ای با آقای تاجگردون رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ و رییس کمیسیون برنامه و بودجه داشتم.

وی افزود: نظر ما این است که اصلاحیه‌ای در این زمینه ارائه کنیم تا دولت بر اساس همان چیزی که منظور نظر قانونگذار بوده عمل کند و شاه بیت آن هم این است که پایین‌ترین حقوق‌های دولتی با نرخ ۲۰ درصد افزایش یابد و این افزایش حقوق به صورت پلکانی و به تدریج کاهش پیدا می‌کند تا به مقامات برسد که میزان افزایش حقوق آنها صفر در نظر گرفته شده است.

پورابراهیمی با اشاره به مصوبه هیات وزیران که افزایش حقوق را بین شش تا ۱۲ درصد پیش‌بینی کرده و همچنین اظهارات انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی که سقف افزایش را ۱۶ درصد عنوان کرده، گفت: مجلس حتما در این زمینه ورود خواهد کرد. به هر حال مشروح مذاکرات ما در کمیسیون تلفیق و نگاه مجلس در کمک به حقوق‌های پایین در جریان بررسی بودجه روشن است و چیزی که از سوی دولت اعلام شده منظور نظر قانونگذار نبوده است.

نماینده مردم کرمان در مجلس با اشاره به مصوبه مجلس در بودجه ۹۷ که در آن مقامات شامل مدیران عامل، اعضای هیات مدیره، روسا، استانداران، نمایندگان، وزرا، شهرداران مراکز استان‌ها، اعضای شورای شهر، روسای دستگاه‌های اجرایی و هم‌طرازان آنها افزایش حقوق نخواهند داشت، گفت: نگاه ما این بوده که حقوق‌های پایین دولتی افزایش ۲۰ درصدی داشته باشند و به تدریج این افزایش کمتر شود تا به مقامات برسد که افزایش حقوق ندارند.

پورابراهیمی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷، ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای افزایش حقوق‌ها در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: نحوه توزیع افزایش حقوق موضوعی است که دولت باید خودش آن را مدیریت کند اما عددی که در بودجه پیش‌بینی شده در واقع میزانی است که به دولت اجازه داده شده افزایش حقوق را از این محل تامین کند و شامل پرداخت‌های فصل یک، حقوق و سایر مزایا می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: متاسفانه دولت تفسیر دیگری از متن قانون کرده و گفته چون در قانون «تا ۲۰ درصد» ذکر شده پس می‌توان افزایش حقوق ۱۶ درصد را اعمال کرد، این امر از نظر منطق محاسباتی درست است ولی از محتوای مذاکرات چنین چیزی بر نمی‌آید. شاید برداشت دولت مغایرت قانونی با مصوبه مجلس نداشته باشد اما به شکل محتوایی منطبق بر آن نیست.

وی اضافه کرد: منظور قانونگذار این بوده که حقوق‌های کم تا سقف ۲۰ درصد افزایش یابند مثلا معلمین آموزش و پرورش نسبت به خیلی از دستگاه‌ها دریافتی پایینی دارند و انتظار ما این بود که سقف ۲۰ درصد برای افزایش حقوق آنها لحاظ شود البته بین معلمین هم قدری تفاوت حقوق وجود دارد.

درباره نویسنده

449مطلب نوشته است .

۱۵ Comments on “رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: مجلس برای افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۷ اصلاحیه می‌دهد”

 • ناشناس wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۷:۴۲

  الله اکبر

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۸:۱۳

  دولت:ما …..
  مجلس:……
  مردم:آخرش چی میشه؟

  View Comment
 • حیدرزاده wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۰:۴۱

  با عرض سلام
  بنده در آموزش و پرورش با سوابقی در پستهای مختلف اداری از جمله کارگزینی و حسابداری و دبیرخانه و … به نظرم می رسد که دولت اگر می خواهد اختلاف طبقاتی و فاصله زیاد حقوقهای کارمندان را از بین ببرد با اعمال افزایش درصدی حقوق ، چه تک رقمی چه پلکانی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.بهترین روش در نظر گرفتن مبلغ پایه حقوق ثابت بعلاوه مزایای مربوط به مدارک تحصیلی و شغلی مربوط به هر شغل برای تمامی کارمندان دولت در سازمان و ارگانی می باشد.که تقریبا به عدالت نزدیک تر است.
  چون افزایش درصدی ،هر چندگاهی هم که دولت بخواهد یکسان سازی حقوق را اجرا کند باز هم با گذشت زمان چند ساله فاصله ها بیشتر خواهد شد.

  View Comment
 • معلم wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۲:۲۷

  یک افزایش حقوق اینقدر جلسه نمی خواهد از حقوق نجومی ها وافزایش ۵۰ درصدی ها کم کنید وبه این قشر که همیشه مظلوم واقع شده اضافه کنید اگر معنی عدالت وتبعیض را می دانید

  View Comment
 • فرهنگی wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۰:۰۸

  سلام ببخشید ،در افزایش حقوق بر اساس پلکانی آیا کل مبلغ حکم مد نظر است ؟ مثلاً کسی حکمش ۲/۵۴۰/۰۰۰باشد معمولاً جزء دو میلیون ونیم به بالاس یا چگونه است ؟سپاس از جواب واطلاع رسانی هایتان.

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۷:۴۲

  جزئیات اعلام نشده است
  ولی احتمالا مشمول کسور در نظر است

  View Comment
 • فرهنگی wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۷:۳۲

  با عرض سلام و خسته نباشی یه سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم جواب بدید بنده بهمن ۹۳ رتبه پایه گرفتم چون در منطقه محروم تدریس میکنم بهمن ۹۷ باید رتبه ارشد بگیرم و اینکه سال تحصیلی ۹۶ /۹۷ در مرخصی زایمان هستم باتوجه اینکه امسال ارزشیابی سالانه ندارم سال آینده یعنی بهمن ۹۷ رتبه ارشد شامل من میشه یا ن ؟

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۷:۴۱

  باید از ارزشیابی سالهای قبل استفاده گردد

  View Comment
 • معلم ایرانی wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۳۹

  با سلام،شما را به هرچه می پرستید کمی واقع بین باشید،چرا اینهمه بد تصمیم می گیرید،مگر کسیکه مثلا ۵ میلیون حقوق می گیرد،بر اساس قانون نبوده است،آخر این چه منطقی است که فردیکه بعد از سی سال خدمت ومدرک تحصیلی بالا و …. طبق قانونی که خودتان نوشتید باید کمترین افزایش را داشته باشد.حتما کسیکه حقوق کمتری می گیرد سابقه کمتر و مدرک پایینتری دارد، اگر حقوق آنها کم است اصلاح کنید نه اینکه در حق افراد سوابق بالا اجحاف نمایید. شما حق ندارید کمتر از میزان تورم واقعی حقوق را افزایش دهید،درست است که شما هر کار دلتان بخواهد انجام می دهید،قبل از سال جدید، بعضی از ادارات نور چشمی اتان را ۵۰درصد افزایش می دهید اما تصمیم می گیرید به حقوق های قانونی بیش از ۵میلیون کمترین افزایش را بدهید،خدا از سر تقصیرات همه مصوبین این قانون ظلمانه نگذرد،که با مصوبات قوانین نا عادلانه فقط صورت مسئله را پاک میکنید،هیچ وقت نتوانتستیدمشکلات را ریشه ای حل کنید،چون تصمیمات شما براساس حق و عدل انصاف نیست،چرا بایدبین کارکنان همتراز دولت در دستگاههای مختلف این همه تفاوت باشد، پس معنی همترازی چیست،بدانید و دانسته باشید،قیامت و مردن وجود دارد و باید در آن دنیا جواب این تصمیات غیر عادلانه را بدهید، اگرچه وقتی با رای و ایثار و مجاهدت مردم به مهمترین مراکز تصمیم گیری کشور دست می یابید وچنان غرق قدرت می شوید که حق و حقوق کارمندان دون پایه و بویژه معلمان بیچاره و بی پناه از یادتان می رود> و یادتان می رود که شما هم روزی مثل ما بودید و با رای و زحمات ما به قدرت رسیده اید،چظور افزایش آنچنانی برای شما نمایندگان و وزیر و ….. هست اما برای معلم و کارمند بینوا نیست ،مرگ در همین نزدیک است و ما از شما نمی گذریم چون با قوانین ناعادلانه به ما ظلم میکنید

  View Comment
 • فرهنگی wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۹:۵۵

  خوب من دوسال ارزشیابی سالانه دارم بعد از رتبه پایه یعنی رتبه ارشد سال آینده شامل میشه 

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۹:۵۸

  با سه سال آخری که ارزشیابی دارید بررسی می شود

  View Comment
 • فرهنگی wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۰:۲۸

  ممنون از پاسخگوییتون ولی مشکل اینجاس من فقط از رتبه پایه تا امسال که مرخصی هستم دوسال ارزشیابی سالانه دارم 

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۴:۵۰

  اگه تو معلمی و ۵میلیون حقوق میگیری حتما وزیر آموزش و پرورشی یا یکی ازمعاون ایشون

  View Comment
 • وفا wrote on ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۰:۳۶

  سلام بنظر می رسدبا این بودجه ای که برای افزایش حقوق ها در نظر گرفتند دولت نمیتونه بیش از اونچه اعلام کرده افزایش بدهد

  View Comment
 • معلم wrote on ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۳:۰۹

  علی برکت الله

  View Comment
تمام حقوق این سایت برای © 2018 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی