معاون رئیس جمهور: افزایش حقوق کارمندان تا ۱۶ درصد است/ دولت برخلاف قانون عمل نکرده است

انصاری معاون رئیس جمهور: افزایش حقوق کارمندان تا ۱۶ درصد است/ دولت برخلاف قانون عمل نکرده است

اعلام مصوبه هیأت وزیران برای افزایش شش تا ۱۲ درصدی حقوق کارکنان در سال جاری با واکنش‌های متفاوتی همراه شد. معاون رئیس جمهور می‌گوید این رشد در حقیقت ۱۶ درصد است نه ۱۲ درصد.

ایسنا نوشت: از همان زمان ابلاغ بخشنامه لایحه بودجه ۱۳۹۷ ، افزایش حقوق کارکنان در سال جاری با حاشیه پیش رفت. زمانی که دولت به دستگاه‌های اجرایی تکلیف کرد درصد افزایش حقوق را تا پنج درصد پیش‌بینی کنند؛ با این توضیح که دستگاه‌هایی که بودجه خود را بر اساس بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تهیه کنند، می‌توانند معادل پنج درصد از محل صرفه‌جویی و اجرای این نوع از بودجه‌ریزی به عنوان سایر پرداختی‌ها پیش بینی و برای حقوق تعیین کنند. در این حالت درصد افزایش حقوق بین پنج تا ۱۰ درصد تعیین شد ولی طولی نکشید که با توجه به بحث‌هایی که در این مورد مطرح شد، دولت در لایحه پیشنهادی خود به مجلس درصد افزایش حقوق را تا ۱۰ درصد پیش‌بینی کرد و هزینه جاری خود را طبق آن پیش برد.

اما در جریان بررسی لایحه در مجلس، مباحثی در مورد افزایش پلکانی حقوق پیش آمد و پیشنهاد رشد تا ۱۸ درصدی نیز مورد بررسی قرار گرفت، ولی درنهایت نحوه رشد پلکانی تعیین نشد. دولت حقوق فروردین را هم ظاهرا بر اساس روال سال گذشته پرداخت کرد تا اینکه در جلسه اخیر هیات دولت نحوه افزایش پلکانی و درصد آن تعیین و تصویب شد. براساس این مصوبه درصد افزایش حقوق کارکنان دولت به تناسب حقوقی که در سال گذشته دریافت کرده‌اند به صورت پلکانی بین ۶ تا ۱۲ درصد افزایش می‌یابد و طبق مصوبه هیچ یک از کارکنان دولت برای امسال کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق نخواهند گرفت.

اعلام این مصوبه هیأت دولت و قیاس آن با آنچه که در مورد افزایش حقوق مطرح بود و تا ۲۰ درصد هم می‌رسید، ابهاماتی ایجاد کرد که با واکنش‌هایی هم همراه بود. برخی نمایندگان مجلس در واکنش به این مصوبه معتقدند که دولت برخلاف قانون عمل کرده است؛ چرا که در قانون بودجه امسال سقف افزایش حقوق ۲۰ درصد و به صورت پلکانی تعیین شده و نمی‌توان براساس قانون افزایش حقوق را بین شش تا ۱۰ درصد تعیین کرد بلکه باید بین دو تا ۲۰ درصد باشد.

دولت خلاف قانون عمل نکرده است

ایسنا برای شفاف شدن جریان، موضوع را از سازمان‌های مرتبط یعنی سازمان برنامه بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی پیگیری کرد. مدیران مربوطه می‌گویند در مجلس نحوه افزایش حقوق یعنی درصد اختصاص یافته به هر گروه مصوب نشد بلکه حداکثری برای آن تعیین شده که دولت باید در محدوده آن و طبق منابع جاری در اختیار خود اقدام کند. این در حالی است که بر اساس جزء(۱) بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه ۱۳۹۷ دولت موظف است حقوق‌ها را به گونه‌ای افزایش دهد که طبقات پایین‌تر از درصد حقوق بیشتری برخوردار شوند؛ در عین حال که درصد افزایش حقوق حداکثر ۲۰ درصد تعیین شده است. بنابر این اگر دولت بیش از این رقم اعمال می‌کرد به طور حتم تخلف بود اما آنچه که اتفاق افتاده در دامنه تعیین شده است و تخلفی صورت نمی‌گیرد. در عین حال که تغییرات طبق منابع جاری که مصوب شده و با بررسی‌های انجام شده در رابطه با میزان حقوقی که دولت پرداخت می‌کند، بوده است.

در این رابطه انصاری -معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی- به ایسنا گفت که دولت طبق یک فرمول پیش‌بینی شده در رابطه با درصد افزایش حقوق اقدام کرده که بعد از صادر شدن مصوبه جزئیات آن مشخص می‌شود.

معاون رئیس جمهور اعلام کرد که سقف افزایش حقوق در واقع ۱۶ درصد است نه ۱۲ درصد؛ چرا که حداقل حقوق یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده که با توجه به اینکه در سال گذشته یک میلیون و ۳۵ هزار تومان بود این رشد تا ۱۶ درصد می‌رسد.

در حالی درصد افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم تعیین می‌شود که همزمان با روند کاهشی نرخ تورم در اولین بودجه دولت یازدهم، درصد افزایش حقوق ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۳، ۱۴ درصد سال ۱۳۹۴، ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۵ و ۱۰ درصد برای سال ۱۳۹۶ بوده است.

درباره نویسنده

449مطلب نوشته است .

۲۴ Comments on “معاون رئیس جمهور: افزایش حقوق کارمندان تا ۱۶ درصد است/ دولت برخلاف قانون عمل نکرده است”

 • امیر wrote on ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۰:۵۲

  وجدانا کسی فهمید چه گفت این آقا
  من کاری به این ندارم حداقل حقوق چقدر رشد کرده من حقوق خودمو میبینم که درصدش گفتی شش.به چی شما باید تدبیر داشت

  View Comment
 • .. wrote on ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۲:۱۵

  یعنی چه؟میشه یه کم شفاف تر بگین آیا.

  View Comment
 • معلم wrote on ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۳:۱۰

  ما که متوجه نشدیم چند درصد شد معمولا دوپهلو صحبت میکنن علت چیست خدا داند عجب صبری خدا دارد.

  View Comment
 • همکار اداری. wrote on ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۳:۳۵

  سلام همکار عزیز امور اداری. افزایش حقوق ۹۷ چقدر هست ۱۶ درصد یا ۱۲ درصد؟؟؟

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۲۲

  خبرها بین۶تا۱۲ اعلام شده است

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۰:۱۰

  یا خدا اینا کی هستن دیگه اصلا نمیشه حرف راست از اینا درآورد….ما همه حرفمون یه چیزه باید تبعیض حقوق بین فرهنگیان و کارمندان دیگه رو بردارین و مثل تمام کشورهای دیگه که به معلماشون حقوق بیشتری داده میشه عمل کنن

  View Comment
 • معلم wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱:۰۹

  بالاخره پا نفهمیدیم چی به چیه

  View Comment
 • کاکپور wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۷:۰۵

  با سلام
  امور ا اری عزیز به نظر شما امسال نقل و انتقالات داخل استان برگزار میشود؟موقتهای سال گذشته هم مجدد باید فرم پر کنند؟

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۲۲

  نقل و انتقال همه ساله انجام می شود
  انتقال موقت می بایست مجددا مراحل را طی نمایند

  View Comment
 • یار دبستاني من wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۱۲

  افزایش حقوق ۱۶درصدی برای دانشجويان دانشگاه فرهنگیانه که کل دریافتیشون به ۱۲۰هزار نمی رسه
  متاسفانه وجود دو معلم مانند انصاری و نوبخت در دولت برای خودمون دردسر ساز شده

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۹:۲۴

  حداقل دریافتی … به خدا شامل حال فقط دانشجویان میشه کی حقوقش ۱۲۰۰ دادن ……………..

  View Comment
 • شما wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۱:۱۷

  مغلطه کاران حرفه ای نه معنی درصد را درست می دانند و نه معنی حقوق را.

  View Comment
 • اسد wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۲:۲۳

  آقا ما بی سوادیم یه با سواد پیدا بشه این نحوه افزایش نجومی حقوق ها رو توضیح بده . اجرکم عندا…

  View Comment
 • عدالت wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۲:۲۸

  من که نفهمیدم شماها شاید بفهمید .این مثل بقیه امور

  View Comment
 • ایمانی wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۴:۵۳

  آقای معاون، لطفا اقدامات دولت وخودتونوتوجیه نکنید،همون ٢٠%افزایش هم باتوجه به وضعیت اقتصادی بسیارناچیزاست پس علاج واقعه قبل ازوقوع بایدکرد.

  View Comment
 • شهریار wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۷:۴۴

  در دامنه تعریف شده یعنی چه بگو ۲ تا ۳ در صد در دامنه ۲ تا ۲۰ هست پس تخلف نشده عجبا!

  View Comment
 • ایمان wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۹:۱۲

  جالبه که نوبخت میگه ۵ درصد از محل صرفه جویی ادارات و سازمانها اضافه میشه. آخه آپ که همه بودجش صرف حقوق میشه و حتی نمیتونه اضافه کار بده و دنبال کمکهای دانش آموزانه از کجا میتونه صرفه جویی کنه؟ متاسفانه آپ رایگان محکوم به شکسته. قوه قضاییه و دارایی و …. که به راحتی افزایش میدن به خاطر اینه که درآمد دارند

  View Comment
 • رضا هستم wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۳:۰۵

  با سلام بیمه سنوات نهضت سواد آموزی قرار شد مابه تفاوت پرداخت شود اما من پیمانی با مدرک لیسانس هستم و استخدام سال ۹۱ هستم ۳۲ ماه بیمه باید پرداخت شود حدود ۲۰ میلیون تومان می شود لطفا پیگیری شود؟

  View Comment
 • امیر wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۲۹

  گیرم تعداد وجود داشته باشند پایین تر از ۱۲۰۰۰۰۰ تومان دریافتی داشته باشند انها را ۱۶در صد افزایش بدهی اما ایا دلیل بر این که کلیه افراد حقوق ۱۶ در صد افزایش یافته است. اگه به این صورته پس چون مدیران دولت حقوق نجومی می گیرند پس کلیه کارکنان خدوم هم حقوق نجومی است .بقیه ادارات از طریق افزایش دیگر مثل ۵۰درصد وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت جهاد کشاورزی مشکلی ندارند مشکل برای آموزش و پرورش است. بخصوص معلمین است

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۰:۱۳

  سلام امور اداری پس چه زمانی حکما صادر میشن؟

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۴:۱۸

  پس از ابلاغ مصوبه

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۰:۵۴

  سلام و عرض و ادب خدمت شما
  ایا همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری انجام میشود ؟
  و ایا این همسان سازی حقوق بازنشستگان تا رقم دو میلیون خواهد رسید .با توحه به سخنان اقای ربیعی وزیر کار و.رفاه که فرموده بودند با همسان سازی عیج بازنشسته ای کمتر از دو میلیون نخواهد گرفت .ممنون

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۴:۱۷

  جزئیات اعلام نشده است

  View Comment
 • امین wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲۰:۱۵

  سلام اگر دولت واقعا می خواهد فاصله طبقاتی بین کارمندان را از بین ببرد بهتریت راه تعیین حقوق پایه برای کارمندان و اضافه کردن امتیاز مدرک تحصیلی و سنوات خدمت به حقوق آنها بدون در نظر گرفتن پست و مقام و جایگاه آنها در سازمان می باشد.
  برای مثال دو میلیون تومان پایه در نظر گرفته شود و برای مدرک تحصیلی صد هزار تومان برای فوق دیپلم صدو پنجاه هزار تومان برای لیسانس دویست هزار تومان و الی آخر و برای هر سال سنوات خدمت بیست هزار تومان به دو میلیون تومان پایه اضافه شود و سایر مزایای دیگر که در حقوق آمده است مثل حق عائله مندی و اولاد و غیره
  وگرنه با افزایش های درصدی ضریب و پلکانی هیچ دردی درمان نمیشود و راه حل موقتی است

  View Comment
تمام حقوق این سایت برای © 2018 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی