شیوه نامه و ضوابط ثبت نام، انتخاب و اعزام نیروی انسانی به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ به بعد (بخشنامه وزارت آموزش و پرورش)

شیوه نامه و ضوابط ثبت نام، انتخاب و اعزام نیروی انسانی به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ به بعد (بخشنامه وزارت آموزش و پرورش)

شیوه نامه و ضوابط ثبت نام، انتخاب و اعزام نیروی انسانی به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ به بعد (بخشنامه وزارت آموزش و پرورش )

مقدمه:

رهنمودهای صریح و دور اندیشانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص مدارس ایرانی خارج از کشور و تاکید معظم له بر ضرورت توسعه کمی و کیفی آنها و نیز توجهه ویژه ریاست محترم جمهوری به این حوزه از وزارت آموزش و پرورش بیانگر اهمیت و جایگاه راهبردی این مدارس در ایجاد و استحکام پیوند هموطنان مقیم خارج از کشور با میهن عزیز و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تحفق و تعمیق هویت ایرانی، اسلامی فرزندان این مرز و بوم در اقصی نقاط جهان می باشد. در همین راستا نقش و رسالت فرهنگیان اعزامی به عنوان «سفیران آموزش و فرهنگ» در تحقق اهداف نظام در این بخش بسیار تعیین کننده، اثرگذار و بی بدیل است و تنها معلمان آگاه، مومن، انقلابی، توانمند و دلسوز از عهده انجام شایسته آن بر خواهند آمد.

شرایط و مقتضیات کاملاً متفاوت کار و زندگی در خارج از کشور ایجاب می نماید که فرآیند انتخاب و اعزام نیرو به مدارس خارج از کشور با نگاهی دقیق تر و حساسیتی بیشتر مورد عنایت مسئولین ذیربط قرار گرفته و با تلقی آن به عنوان دغدغه ای انقلابی و ملی به نحو مطلوب انجام گیرد.

از سوی دیگر همکاران داوطلب اعزام به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور باید نسبت به تصمیم و انتخاب خود کاملاً آگاه و متعهد بوده، آمادگی لازم فکری، روحی و تخصصی را برای پذیرش این رسالت سنگین کسب نمایند تا ضمن انجام وظایف سازمانی این ماموریت، الگو و پیام رسان شایسته ای برای فرهنگ و تمدن ایران سربلند و ارزش های مقدس و حیات بخش اسلام عزیز باشند و در این زمینه توجه و تأمل داوطلبان عزیز را پیش از هر چیز به اصول زیر به عنوان «منشور سفیران آموزش و فرهنگ» جلب می نماید:

۱- پای بندی به اصول و ارزش های انقلاب اسلامی و حفظ و گسترش آنها.

۲- مهرورزی و ایجاد آرامش خاطر در دانش آموزان، اولیاء و همکاران.

۳- تلقی ماموریت خارج ازکشور به عنوان امانت ملی و رسالت فرهنگی.

۴- آمادگی انجام ماموریت محوله به نحو شایسته، کامل و اثربخش

۵- حفظ شؤون اسلامی و منزلت فرهنگی خود و خانواده بطور کامل و به احسن وجه.

۶- اهتمام جدی در ارتقای بیش از پیش و کیفی آموزش و پرورش دانش آموزان.

۷- رعایت ضوابط و مقررات مربوط و اجرای برنامه ها و سیاست های وزارت متبوع.

۸- کسب تجربه های علمی و عملی مفید و انتقال آن به حوزه های آموزشی در داخل کشور.

* نیروهای مورد نیاز مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

آموزشی:

– آموزگار چند پایه

– آموزگار استثنایی

– دبیر دوره متوسطه اول و دوم

علوم پایه: فیزیک –ریاضی – شیمی- زیست شناسی و زمین شناسی – کامپیوتر
علوم انسانی: ادبیات فارسی-عربی- دین و زندگی- زبان انگلیسی – مطالعات اجتماعی

اجرایی و اداری:

– مدیر آموزشگاه

– معاون آموزشی

– معاون اجرایی

– مشاور تحصیلی و تربیتی

– مربی امور تربیتی

– کارشناس آموزش و امتحانات

– کارشناس امور مالی (عمومی، اداری)
الف) شرایط عمومی

۱- استخدام رسمی یا پیمانی در وزارت آموزش و پرورش.

۲- داشتن حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۵ سال سابقه خدمت برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و ۲۷ سال سابقه برای دارندگان مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر تا پایان شهریور ۱۳۹۷ (بر اساس آخرین حکم کارگزینی)

۳- داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی (لیسانس) مندرج در حکم کارگزینی برای داوطلبان کلیه رشته ها و مشاغل در زمان ثبت نام.

۴- برخورداری از سلامت جسمانی، بینایی، شنوایی، رفتاری و روانی در زمان آزمون و اعزام با تایید پزشک معتمد وزارت آموزش و پرورش.

تبصره: ثبت نام جانبازان عزیزی که نقص عضو آنان مانع از انجام وظایف سازمانی و محوله نمی باشد، بلامانع است.

۵- تأهل

تذکر: خواهران فرهنگی که همسرشان جزو شاغلین رسمی وزارت آموزش و پرورش نیستند، نمی توانند در آزمون شرکت نمایند.

۶- احراز صلاحیت لازم گزینش و حراست با توجه به قرار گرفتن جایگاه معلمین اعزامی به عنوان مأمورین دولت در ردیف مشاغل حساس در مهلت زمانی قانونی

۷- داوطلبان نباید بیش از ۳ فرزند تحت تکفل (حداکثر ۱۶سال برای فرزندان ذکور) داشته باشند و هزینه سه فرزند تحت تکفل اعم از هزینه اولیه اخذ روادید، عوارض خروج از کشور و بلیط ابتدا و انتهای مأموریت از منابع دولتی پرداخت و در صورت قبولی نهایی و داشتن فرزند بیشتر، پرداخت کلیه هزینه های مربوطه بر عهده سرپرست ایشان می باشد.

ضمنا فرزند دختر تا زمانی که تحت تکفل مأمور اعزامی باشند هزینه های مربوطه با رعایت ۳ فرزند تحت تکفل از سوی آموزش وپرورش پرداخت خواهد شد، لکن هزینه فرزندان پسر بالای ۱۸سال به علت مشمول بودن خدمت وظیفه عمومی از سوی آموزش و پرورش پرداخت نمی شود.

تبصره: رؤیت اصل شناسنامه و مدارک هویتی متقاضی در زمان سنجش و ارزیابی حضوری (مصاحبه) انجام می شود.

تذکر: زوج فرهنگی نباید در زمان اعزام و در طول مدت ماموریت فرزند زیر ۳سال داشته باشند.

تذکر: داشتن فرزند زیر ۳ سال و یا تولد فرزند در صورت قبولی در تمام مراحل قبل از اعزام و در طول مدت مأموریت برای زوجه فرهنگی پذیرفته شده به منزله انصراف قطعی و ادامه مأموریت آنان کان لم یکن تلقی می گردد.

۸- نداشتن سابقه ماموریت ثابت بیش از شش ماه در خارج از کشور

تبصره: زوج های فرهنگی چنانچه زوج یا زوجه سابقه بیش از شش ماه مأموریت ثابت را در خارج از کشور داشته باشند هیچ کدام از آنها حق شرکت در آزمون را ندارند ودر هر مرحله از آزمون خلاف آن ثابت گردد، ادامه مأموریت کأن لم یکن و تبعات و پرداخت خسارات وارده برعهده ایشان خواهد بود.

تذکر: ارائه تاییدیه بند (۸) از اداره آموزش و پرورش محل خدمت در زمان سنجش و ارزیابی حضوری الزامی است.

تذکر: مرد متقاضی شرکت در آزمون که همسرش شاغل در سایر نهادها و ارگان ها می باشد، زوجه وی نباید منع قانونی برای خروج از کشور را داشته باشد و ارائه گواهی تایید شده از محل اشتغال بکار ایشان و موافق با مرخصی وی در زمان مصاحبه الزامی می باشد.

ضمنا مرکز امور بین الملل ومدارس خارج از کشور در خصوص جذب و بکار ذیریط همسران مأمور غیرفرهنگی و شاغل در سایر دستگاه ها هیچ مسؤلیتی نخواهد داشت.

۹- داشتن گواهی پایان خدمت و یا معافیت و نیز گذرنامه عادی (شخصی) در زمان اعزام و نداشتن منع قانونی برای خروج از کشور

۱۰- تسلط کامل به روخوانی و روانخوانی قرآن کریم

۱۱- توانایی انجام کار با رایانه

۱۲- داشتن گواهینامه رانندگی پایه دوم در زمان اعزام

۱۳- ارائه گواهی عدم سابقه کیفری و عدم سوء پیشینه در زمان مصاحبه و اعزام الزامی است.

۱۴- چنانچه متقاضیان در آزمون های قبلی اعزام به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور شرکت نموده و به عنوان پذیرفته شده نهایی اعلام شده اند و تاکنون به هر دلیلی اعزام نشده اند، حق شرک مجدد در آزمون را ندارند.

۱۵- کلیه پذیرفته شدگان آزمون اعزام به خارج فرهنگیان سنوات ۹۱ و قبل از آن که تا تاریخ صدور این دستورالعمل، تأیید نهایی گزینش، حراست و یا هر دو برای آنها صادر نشدر باشد، پریرش آنان کان لم یکن تلقی می گردد و در صورت داوطلب و واجد شرایط بودن می توانند در آزمون شرکت نمایند.
ب) شرایط اختصاصی

۱- مشاغل مجتمع های آموزشی و پرورشی (سرپرستی)

۱/۱- کارشناس آموزش و امتحانات: اشتغال در پست های کارشناس، کارشناس مسئول، رئیس گروه و بالاتر، منحصراً مربوط به حوزه های آموزش و سنجش در سطح منطقه، استان وحوزه ستادی با حداقل ۸ سال سابقه اشتغال در پست های مذکور که سه سال از پنج سال منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد (۳۱/۶/۹۷).

تبصره: آشنایی کامل با سیستم پایگاه اطلاعاتی دانش آموزان در تمام دوره های تحصیلی برای متقاضیان رشته آموزش و امتحانات ضروری و ارائه تائیدیه کتبی (فرم شماره ۴) از اداره سنجش استان در زمان مصاحبه الزامی است.

۱/۲- کارشناس امور مالی (عمومی، اداری): اشتغال در پست های کارشناس، کارشناس مسئول، رییس گروه و بالاتر منحصراً مربوط به حوزه فعالیت های مالی در سطح منطقه، استان و حوزه ستادی با حداقل ۸ سال سابقه اشتغال در پست های مذکور که سه سال از پنج سال منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد (۳۱/۶/۹۷).

۲- مشاغل مدارس

۲/۱- مدیر واحد آموزشی: داشتن حداقل ۸ سال سابقه مدیریت در واحدهای آموزشی که چهار سال از پنج سال منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد (۳۱/۶/۹۷).

۲/۲- معاون واحد آموزشی: داشتن حداقل ۸ سال سابقه مدیریت یا معاون واحدهای آموزشی که سه سال از پنج سال منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد (۳۱/۶/۹۷).

تبصره: افراد شاغل در سطوح ذیل که استخدام اولیه آنها در مشاغل معلمان بوده است (مشمولین بخشنامه ۲۳۰/د مورخ ۶/۱۲/۱۳۵۸) مشروط بر داشتن پنج سال سابقه مدیریت، معاونت و یا کارشناس و بالاتر می توانند در رشته «معاونت واحدهای آموزشی» شرکت نمایند:

الف- کلیه شاغلین در حوزه ستادی از سطح کارشناس و بالاتر.

ب- رؤسا، معاونان، مدیران، رؤسای ذرور و ادارر و کارشناسان مسئول و کارشناسان ادارات کل استان.

ج- رؤسا، معاونان، مسئولان دورره های تحصیلی، کارشناس امور آموزشی مناطق و نواحی (مدیریت ها).

۲/۳- آموزگار، دبیر: داشتن حداقل ۸ سال سابقه تدریس موظف و تمام وقت در رشته مورد تقاضا تا تاریخ ۳۷/۶/۳۱ که سه سال آخر منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد.

تبصره: دبیران رشته علوم تربیتی (متوسطه اول) در صورت داشتن شرایط می توانند در یکی از رشته های زیست شناسی، زمین شناسی و یا شیمی شرکت نمایند.

۲/۴- مشاور تحصیلی و تربیتی: داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار در رشته مشاورر تحصیلی تا تاریخ ۳۷/۶/۳۱که سه سال آخر منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد.

۲/۵- مربی امور تربیتی: داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار در رشته امور تربیتی مدارس تا تاریخ ۳۷/۶/۳۱ که سه سال آخر منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد.

۲/۶- معاون اجرایی: داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار در امور دفترداری و معاونت اجرایی مدارس در دوره ابتدایی، متوسطه (اول و دوم) و پیش دانشگاهی (متصدی دفتری، کارشناس پایگاه اطلاعات دانش آموزی) که پنج سال آخر منتهی به آزمون در آن رشته اشتغال داشته باشد. ارائه تائیدیه کتبی (فرم شماره ۴) از اداره سنجش منطقه در زمان مصاحبه الزامی است.
* تذکرات ویژه برای شرکت در آزمون

۱- چنانچه زوج (مرد) واجد شرایط بوده ولی زوجه(زن) شرایط نداشته باشد، در این حال زوج می تواند با رعایت بندهای ۲ ،۳ و ۴ شرایط عمومی در آزمون شرکت کنند و در صورت پریرش نهایی و اعزام، زوجه با استفاده از مرخصی بدون حقوق وی را همراهی میکند و چنانچه به رشته ایشان نیاز باشد، به عنوان نیروی تبعی (با دریافت حقوق و مزایای کامل ریالی واریز در ایران) پس از احراز صلاحیت های لازم حرفه ای و تخصصی بکار گرفته می شود و ادارات مبداء نسب به صدور حکم اشتغال در خارج از کشور اقدام خواهند نمود.

تبصره: در خصوص زوج های فرهنگی تاییدیه حراست و گزینش برای هر یک الزامی است.

۲- چنانچه زوج (مرد) بازنشسته و یا دارای سابقه خدمت بالای ۲۵ سال برای دارندگان مدرک لیسانس و ۲۷ سال سابقه برای دارندگان مدرک فوق لیسانس و بالاتر تا ۱۳۹۷/۶/۳۱باشد، هیچ یک از آنان حق شرکت در آزمون را ندارند.

تبصره: رعایت بندهای ۲ و ۳شرایط عمومی برای هر یک از زوجین الزامی است.

۳- آموزگاران دوره ابتدایی باید توانایی و تسلط کافی برای تدریس در کلاسهای چند پایه را داشته و دورر های آشنایی با کتب جدیدالتالیف، دوررهای توصیفی، نظام آموزشی ۶-۳-۳ و… را گذرانده باشند.

۴- مدیر آموزگاران با داشتن سایر شرایط عمومی و اختصاصی می توانند در رشته «آموزگاری» شرکت نمایند.

تبصره: احکام این افراد در زمان اعزام در منطقه محل خدم می بایس به آموزذاری تغییر یابد.

۵- متقاضیان تدریس در هریک از دورر های ابتدایی و متوسطه باید علاور بر رشته تخصصهی خهود، توانهایی تهدریس دروس مرتبط و نیمه مرتبط را داشته و دورر های آشنایی با کتب جدید التالیف رشته تخصصی را ذرراندر باشند.

تبصره: حداقل مدرک تحصیلی تمام افراد شرکت کننده باید لیسانس پیوسته باشد. رشته تحصیلی (مدرک کارشناسی؛دانشنامه) و رشته آزمون و سابقه فرد در فرم ۵۰۲ یکسان باشد.

۴- آن دسته از همکارانی که در هنرستان های فنی، حرفه ای و کاردانش با سمت هنرآموز به تدریس اشتغال دارند، در صورت دارا بودن سایر شرایط می توانند در رشته تخصصی خود که مورد نیاز مدارس خارج از کشور باشد (جدول رشته های آزمون)، داوطلب شرکت در آزمون شوند.

۵- مؤلفان کتب درسی میتوانند در رشته کتاب مورد تالیف بشرط داشتن سایر شرایط شرکت نمایند.

۶- راهنمایان آموزشی و معلمان راهنما در صورت داشتن سایر شرایط می توانند در رشته تخصصی تدریس خود داوطلب شوند.
مدارک لازم و مراحل ثبت نام اینترنتی:

الف) ثبت نام در آزمون :

۱- فرم تکمیل شده «درخواست شرکت در آزمون» (فرم شماره ۱) از طریق اینترنت به آدرس:

http://eazam.medu.ir

۲- فایل عکس اسکن شده جدید تمام رنگی با زمینه سفید با فرم jpg حداکثر ۳۰۰*۴۰۰ پیکسل (حجم عکس ذخیره از ۷۰ کیلو باین بیشتر نباشد)

۳- واریز مبلغ ۵۰۰/۰۰۰ ریال به حساب شماره ۱۲۴۵/۳۱ نزد بانک مرکزی بنام (تمرکز وجوه درآمد اختصاصی وزارت آموزش و پرورش) از طریق درگاه ثبت نام اینترنتی در سایت.

تذکر ۱: زوج های فرهنگی داوطلب شرکت در آزمون لازم است کلیه مراحل ثبت نام را مستقلاً انجام داده و هزینه مربوطه را بطور جداگانه پرداخت نمایند.

تذکر ۲: وجه ثبت نام و مدارک دریافتی مسترد نخواهد شد.

ب) مدارک مورد نیاز در مرحله دوم : (سنجش و ارزیابی حضوری)

۱- فرم شماره ۲ (تعهد نامه) تکمیل و تائید فرم برای هر یک از زوجین فرهنگی الزامی اس .

۲- فرم شماره ۳ (تائیدیه)

۳- فرم شماره ۴ ( تائیدیه مخصوص معاونین اجرایی و مسوولین آموزش و امتحانات)

۴- فرم شماره ۵ (تأییدیه عدم مأموریت ثابت بیش از ۶ماه)

۵- فرم شماره ۶ (تأییدیه از اداره آموزش و پرورش منطقه، استان و اداره کل امور اداری به عنوان سرگروه آموزشی و عضویت و فعالیت در انجمن های علمی و آموزشی)

۶- سایر مدارک مورد نیاز: تصویر تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی و دو قطعه عکس پرسنلی (۶*۴ تمام اعضای خانواده)، آخرین حکم کارگزینی و فرم ۵۰۲ (باید یرای هر یک از زوجین فرهنگی جداگانه مدارک تهیه و ارائه شود).

۷- ارائه گواهی تخصصی (برای هریک از رشته ها) دوره های ضمن خدمت، کتب جدید التالیف، توصیفی و ابلاغ های تدریس دروس مرتبط و نیمه مرتبط و… در مرحله سنجش و ارزیابی حضوری الزامی است.

۸- ارائه گواهی عدم سابقه کیفری و عدم سوء پیشینه

تذکرات:

۱- فقط مدارکی که هنگام ثبت نام و در زمان مقرر ارائه می شود، مورد استناد و ملاک عمل خواهد بود و پس از آن هیچ گونه مدرک جدیدی پذیرفته نخواهد شد.

۲- کلیه مدارک مورد نیاز مربوط به امتیازات، تاییدیه پزشکی و… پس از اعلام نتیجه آزمون کتبی و در زمان مصاحبه از پذیرفته شدگان دریافت خواهد شد.

۳- ادامه تحصیل در حین مأموریت در خارج از کشور مجاز نبوده و تبعات عدم رعایت این مهم برعهده فرد بوده و مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشورهی ذونه مسؤلیتی دراین رابطه نخواهد داشت.

*یادآوری های مهم:

۱- مسئولیت حسن اجرای دقیق شرایط عمومی و اختصاصی شیوه نامه بر عهده فرد متقاضی می باشد.

۲- مسئولیت نظارت برحسن اجرای دقیق مفاد شیوه نامه و عملکرد داوطلبان در استان برعهده مدیرکل و در حوزه ستادی، برعهده مدیرکل اموراداری و تشکیلات می باشد.

۳- چنانچه در هریک از مراحل ثبت نام، انتخاب و اعزام مشخص شود که شرکت کننده ای فاقد هر یک از شرایط مندرج در شیوه نامه بوده است، نام وی از فهرست داوطلبان حذف می شود و مسئولیت و تبعات آن و نیز جبران خسارت به عهده شخص داوطلب خواهد بود.

مراحل انتخاب و پذیرش نهایی داوطلبان

۱- احراز شرایط عمومی و اختصاصی برابر مفاد شیوه نامه

۲- کسب رتبه لازم در آزمون کتبی (به تفکیک رشته و براساس فهرست فضلی) جهت شهرک در مرحله سنجش و ارزیابی حضوری).

۳- تسلط کامل بر روخوانی و روان خوانی قرآن .

۴- کسب امتیاز لازم در مرحله «سنجش و ارزیابی حضوری» که شامل موارد زیر می باشد:

الف- دانش تخصصی و مهارت های شغلی و حرفه ای متناسب با رشته آزمون

ب- ویژگی های فردی، شخصیتی و دیپلماسی فرهنگی متناسب با ماموریت خارج از کشور.

ج- آشنایی کافی به زبان انگلیسی در سطح مکالمه و رفع نیازهای شغلی.

د- توانایی کار با رایانه در حد ICDL براساس نیاز رشته های تحصیلی.

و- ارائه مدارک و مستندات لازم، ابلاغ های تدریس، گواهی دوره های تخصصی ضمن خدمت و…

۵- اعزام پذیرفته شدگان نهایی منوط به تائید کتبی هیات مرکزی گزینش و مرکز حراست برای هریک از زوجین خواهد بود.

۶- نمره کل داوطلبان که تعیین کننده رتبه و ملاک پذیرش نهایی آنان می باشد بر اساس جدول زیر محاسبه می گردد:

تبصره نمرات مکتسبه مرحله اول (آزمون کتبی،) در مرحله دوم(مصاحبه) نقشی نداشته و صرفا به منزله ورود به مرحله بعد خواهد بود.

۷- امتیاز زوج فرهنگی (در مرحله اول) در صورت داشتن کلیه شرایط برای شرکت کنندگان در آزمون امکان پذیر است.

۸- امتیاز حافظ بیش از یک جز از قرآن کریم مشروط بر ارائه تاییدیه از دارالقرآن استان قابل محاسبه خواهد بود.

۹- تاییدیه معلم نمونه استانی و کشوری از ستاد بزرگداشت مقام معلم اداره کل آموزش و پرورش استان و وزارت متبوع بانضمام مستندات مربوطه ضروری می باشد.

۱۰- ارائه تاییدیه از اداره آموزش و پرورش منطقه، استان و اداره کل امور اداری برای سرگروه های آموزشی و نیز عضویت و فعالیت در انجمن های علمی و آموزشی در زمان مصاحبه الزامی است. (فرم شماره ۶)

۱۱- آزادگان، جانبازان، رزمندگان به شرط حضور داوطلبانه در جبهه و بستگان درجه اول شهدا (پدر، مادر، همسر و فرزند) در صورت موفقیت در آزمون کتبی و ارائه گواهی رسمی و نیز پس از استعلام از مراجع ذیصلاح امتیاز مربوطه محاسبه خواهد شد.

تبصره: یادآور می شود اختصاص امتیاز ایثارذری صرفاً یکی از موارد فوق را شامل می شود.

تبصره: به استناد بخشنامه شماره ۲۷۲۷/د مورخ ۱۳۷۱/۵/۲۰ سازمان امور اداری و استخدامی کشور، سوابق ایثارگری از تاریخ ۱۳۵۹/۵/۳۱ لغایت ۱۳۶۷/۵/۲۹ محاسبه می گردد.

۱۲- امتیاز زوج فرهنگی (در مرحله دوم) صرفا شامل زوج های مورد نیاز در رشته های تحصیلی و تدریس به شرح ذیل می شود:

تبصره: ارائه گواهی و تاییدیه از اداره آموزش و پرورش محل خدمت مبنی بر میزان ساعات ضمن خدمت تخصصی، تدریس چندپایه و یا تدریس سایر دروس مرتبط و نیمه مرتبط با رشهه تخصصهی (مطابق ابلاغ)، مدرک تحصیلی از دانشگاه سراسری (مرتبط بودن مدرک تحصیلی با رشته تدریس و رشته مورد تقاضای ذی نفع در آزمون، سابقه تدریس و یا اشتغال طبق رشته تحصیلی)، بهره گیری از فناوریهای نوین و تولید محتوای الکترونیکی در زمان حضور در مرحله مصاحبه ضروری می باشد.

۱۳- قبولی نهایی منوط به کسب امتیازات لازم و احراز صلاحیت با توجه به سوابق تخصصی رشته مربوطه و ویژگی های عمومی و دیپلماسی فرهنگی و کسب حدنصاب مقرر در مصاحبه می باشد. درغیر اینصورت فرد در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار نمی گیرد.

نحوه اعزام

– پذیرفته شدگان نهایی از سال تحصیلی ۳۷-۳۸ به بعد به شرط ارائه گواهی های لازم، سازماندهی و اعزام خواهند شد.

– تعیین محل ماموریت پذیرفته شدگان نهایی، زمان اعزام و مدت ماموریت آنان با توجه به نیاز مدارس، سیاست ها و مصالح کلی وزارت آموزش و پرورش و نیز ضوابط سازماندهی به عهده مرکز اموربین الملل و مدارس خارج ازکشور خواهد بود.

– تغییر محل مأموریت همکاران به هیچ وجه امکان پذیر نخواهد بود.

– عدم تمکین از رفتن به محل مأموریت به منزله انصراف قطعی از اعزام بوده و ایشان ملزم به پرداخت کلیه خسارات های وارده می باشد.

– احکام ماموریت نیروها براساس رشته قبولی و ارائه آخرین مدرک تحصیلی قبل از اعهزام منهدرج در حکهم کهارذزینی محل خدمن به استناد مصوبه شماره ۲۹۹۲۰/ت۴۶۱هـ مورخ ۹/۱۰/۷۱ هیات محترم وزیران و اصلاحیه های بعدی برای یک سال تحصیلی صادر خواهد شد و تمدید آن در صورت نیاز و رعایت ضوابط و مقررات و رعایت مصالح و شئون ماموران اعزامی به خارج از کشور و رضایت از نحوه انجام وظیفه و عملکرد افراد خواهد بود.

ضمنا مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور مجاز خواهد بود در هر زمان که معلم اعزامی رعایت ضوابط و مصالح و استانداردهای دیپلماسی فرهنگی را ننماید به مأموری وی خاتمه و به محل خدمت خود در ایران بازگردانده شود.

تذکرات مهم:

۱- شرکت در دوره های «آموزشی» و «توجیهی» پیش از اعزام که از سوی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور برگزار می گردد، الزامی است.

۲- پذیرفته شدگان نهایی باید گذرنامه، گواهینامه معتبر رانندگی و نیز اصل مدرک تحصیلی خود را دراختیار داشته باشند.

۳- تعیین شیوه ضوابط آزمون کتبی، سنجش و ارزیابی حضوری، امتیازات، حد نصاب ها و بررسی و تصمیم گیری در خصوص موارد پیش بینی نشده به عهده مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور می باشد.

۴- ثبت نام و شرکت در آزمون کتبی و سنجش و ارزیابی حضوری، هیچ گونه حقی برای شرکت کنندگان ایجاد نمی کند و پذیرش نهایی و اعزام، مستلزم وجود نیاز، اخذ روادید کشورها، و داشتن کلیه شرایط طبق شیوه نامه و انجام مراحل قانونی و اعلام قطعی از سوی مرکز اموربین الملل و مدارس خارج ازکشور خواهد بود.

۵- در صورت پذیرش نهایی زوج فرهنگی، زوج (مرد) به عنوان قبولی اصلی تلقی و زوجه آن (زن) به عنوان نیروی به تبعیت از همسر و دریافت حقوق و مزایای ریالی واریز در ایران در مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اشتغال بکار خواهند داشت؛ به بیان دیگر صرفا به یک نفر از آنان و سرپرست خانواده فوق العاده ارزی تعلق می گیرد.

تبصره: نیروی تبعی فرهنگی در مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مشمول تقلیل ساعت آموزشی نمی شوند.

به عبارت دیگر مأمور به صورت تمام وقت و حداقل ۳۶ ساعت در هفته انجام وظیفه نماید.

۶- کلیه داوطلبین باید اصل و تصویر آخرین حکم کارگزینی، فرم ۵۰۲ خود را در مرحله سنجش و ارزیابی حضوری به همراه داشته باشند. (جهت تسریع در امور)

۷- احکام کارگزینی مأمور بعد از اعزام و در طول مدت مأموریت به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد بنابراین هرگونه ارتقاء مدرک و تغییر حکم کارگزینی باید قبل از اعزام انجام شود.

مراحل و تقویم اجرایی

حوزه ها و کشورهای محل اعزام:

پیوست ها:

– فرم شماره ۱: فرم پیش نویس ثبت نام در آزمون

– فرم شماره ۲: تعهد نامه

– فرم شماره ۳: تاییدیه کلیه نیروها

– فرم شماره ۴: تاییدیه نیروهای معاونت اجرایی و آموزش و امتحانات

– فرم شماره ۵: تأییدیه عدم ماموریت ثابت بیش از ۶ ماه

-فرم شماره ۶: تأییدیه سرگروه آموزشی و عضویت و فعالیت در انجمن های علمی وآموزشی

– جدول کد و نام رشته ها آزمون.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

25 دیدگاه

 • با سلام آیا زنان مطلقه فرهنگی دارای فرزند پسر میتونه در آزمون شرکت کنه یا حتما باید متاهل باشند؟

 • با سلام
  آیا سرپرست بخش در هنرستان هم جز سابقه مدیریت محسوب میشه یا حتما باید مدیر یا معاون باشی؟

 • واقعا که بی عدالتی محض هست چرا اگرکسی همسرش فرهنگی نیست ودکتری یا فوق لیسانس وبسیار باسواد.اجازه شرکت دراین ازمون راندارد . بااین قانون های الکیتون

 • چرااینقدر تبعیض قرار می دهید من همکار خانم فرهنگی هستم ودوست دارم تو این ازمون شرکت کنم وشانس خودم رو امتحان کنم وهمسرم هم باز نشسته هست می خواستمن بدونم راهی نداره که ما هم بتونیم در ازمون شرکت کنیم

 • سلام. در بخشنامه و رشته های مورد نیاز نامی از دبیر تربیت بدنی نیامده. آیا همکاران تربیت بدنی نمیتونن توی آزمون شرکت کنند. امور اداری خواهشا راهنمایی کنید. تشکر

 • با سلام من ۸ سال سابقه دارم بخاطر اینکه تا چند سال دیگه آزمون شاید نباشه نمیشه ثبت نام کنیم؟ زوج فرهنگی هستیم

 • با سلام منظور از این بند چیه ( آن دسته از همکارانی که در هنرستان های فنی، حرفه ای و کاردانش با سمت هنرآموز به تدریس اشتغال دارند، در صورت دارا بودن سایر شرایط می توانند در رشته تخصصی خود که مورد نیاز مدارس خارج از کشور باشد (جدول رشته های آزمون)، داوطلب شرکت در آزمون شوند.) مگر کسی که هنر آموز رشته اش به علوم پایه می خوره ؟؟؟ لطفا با توجه به زمان پاسخگو باشید متشکرم

  • نویسنده

   بعضا همکارانی هستند که دارای مدرک لیسانس مهندسی و هنرآموز هستند که فوق لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه (مثلا ریاضی) دارند و تدریس در رشته های فنی و هم درس ریاضی دارند.

 • با سلام و تشکر از پاسخگویی با توجه به توضیحات شما راجع به هنر آموزان بنده لیسانس گرافیک و هنر آموز هستم و فوق لیسانس تکنولوژی آموزشی آیا می توانم در این آزمون شرکت کنم اگر بلی در کدوم رشته / ممنون از لطفتون

 • با سلام و خسته نباشید

  برای مدارس خارج از کشور چند نفر نیروی مرد و نیروی زن مشاور نیاز هست؟؟
  و در صورت امکان بفرمایید برای چه کشورهایی به نیروی مشاور نیاز هست؟
  با تشکر

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی