تعیین تکلیف دولت برای استخدام رسمی کارمندان پیمانی

تعیین تکلیف دولت برای استخدام رسمی کارمندان پیمانی

هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود که به ریاست دکتر روحانی رئیس­ جمهور برگزار شد، مصوب کرد:

استخدام رسمی کارمندان پیمانی در پست­های سازمانی مربوط با رعایت سیاست­های دولت و قوانین و مقررات مربوط، بنا به پیشنهاد دستگاه اجرایی و تأیید و صدور مجوز استخدام رسمی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و رعایت موارد مندرج در آیین نامه مذکور انجام شود.
دستگاه­های اجرایی می­توانند براساس مجوزهای صادره، کارمندان پیمانی خود را پس از آزمون و سنجش شایستگی­های تخصصی و رفتاری متناسب با پست­های سازمانی حاکمیتی و حصول اطمینان از دارا بودن شایستگی­ های مورد نظر، به استخدام آزمایشی درآورند.

جمشید انصاری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری:
آن دسته از کارکنان پیمانی دستگاه که استخدام پیمانی آنان از طریق شرکت و قبولی در آزمون‌های استخدامی که با رعایت ساز و کار ماده (٤٤) قانون مدیریت خدمات کشوری برگزار می‌گردد، بوده است برای تبدیل وضعیت و ورود به خدمت رسمی آزمایشی نیازی به شرکت در آزمون_استخدامی ندارند.

متن پیش‌نویس
(این متن در حین تصویب دچار تغییرات عمده شده است- تا ابلاغ نهایی قابل استناد ندارد)

ماده ۱- در اجرای تبصره (۲) ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری، استخدام رسمی کارمندان پیمانی در برخی از پست‌های سازمانی مربوط به امور حاکمیتی دستگاه‌های اجرایی، با رعایت سیاست‌های دولت و قوانین و مقررات مربوطه، بنا به پیشنهاد دستگاه اجرایی و تأیید و صدور مجوز استخدام رسمی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و رعایت موارد مندرج در این آیین‌نامه امکان‌پذیر است.

ماده ۲- دستگاه‌های اجرایی می‌توانند بر اساس مجوزهای صادره از محل ماده (۱)، کارکنان پیمانی خود را پس از آزمون و سنجش شایستگی‌های تخصصی و رفتاری متناسب با پست‌های سازمانی حاکمیتی و حصول اطمینان از دارا بودن شایستگی‌های مورد نظر به استخدام آزمایشی درآورند.

تبصره- آن دسته از کارکنان پیمانی دستگاه که استخدام پیمانی آنان از طریق شرکت و قبولی در آزمون‌های استخدامی که با رعایت ساز و کار ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری برگزار می‌گردد، نبوده است برای استخدام آزمایشی می‌بایست در آزمون‌های استخدامی موضوع ماده (۴۴) قانون مذکور که توسط سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار می‌گردد، شرکت نموده و حد نصاب آزمون را بر اساس دستورالعمل مربوطه کسب نمایند.

ماده ۳- به منظور تشخیص صلاحیت موضوع بند (الف) ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری، وظایف «کارگروه تخصصی تعیین صلاحیت کارمندان رسمی» مورد نظر در بند مذکور، به شورای راهبری توسعه مدیریت دستگاه‌های اجرایی واگذار می‌گردد.

ماده ۴- تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران بر اساس قوانین و مقررات مربوطه صورت می‌پذیرد.

ماده ۵- دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه و همچنین شرح وظایف شورای راهبری توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در خصوص ماده (۳)‌ به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی می‌رسد.

ماده ۶- این تصویب‌نامه جایگزین تصویب‌نامه‌های شماره ۲۳۱۴۱۳/ت۴۳۹۱۳ک مورخ ۲۱/۱۲/۱۳۸۸ و شماره ۲۶۲۷۷۰/ت۴۳۹۱۳ک مورخ ۲۷/۱۲/۱۳۸۸ وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک می‌گردد.

دلایل توجیهی پیشنهاد:

به استناد تبصره (۲) ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری، دولت مجاز است کارمندان پیمانی شاغل در مشاغل حاکمیتی دستگاه های اجرایی را با رعایت شرایطی و از طریق آزمون به استخدام رسمی درآورد. از طرفی، در طی سال های اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و مطابق با مفاد و ساز و کار تبصره (۲) ماده (۵۷) آن قانون، برخی از نیروهای پیمانی دستگاه های اجرایی براساس آن به استخدام رسمی دستگاه ها درآمده اند.

با توجه به انقضای ساز و کار در نظر گرفته شده در تبصره (۲) ماده (۵۷) قانون برنامه پنجم توسعه جهت تبدیل وضع استخدامی نیروهای پیمانی به رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۶ و عدم پیش بینی ساز و کار خاصی در این زمینه در برنامه ششم توسعه، لازم است تا راهکار در نظر گرفته شده در تبصره (۲) ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری مبنای عمل قرار گیرد. لیکن با وجود تکلیف تعیین شده در تبصره (۳) ماده اخیرالذکر مبنی بر تهیه آیین نامه اجرایی ماده (۴۶) و تصویب آن توسط هیئت وزیران، در آیین نامه اجرایی مذکور که در سال ۱۳۸۸ توسط «وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک» تصویب و ابلاغ شده، صرفاً اصل ماده و تبصره (۱) آن مد نظر قرار گرفته و توجهی به تبصره (۲) که مبنای رفتار با کارمندان پیمانی جهت استخدام رسمی آنها می باشد، نشده است.

از این رو، متن پیشنهادی اصلاح آیین نامه اجرایی ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری موضوع تبصره (۳) ماده مذکور (تصویب نامه شماره ۲۶۲۷۷۰/ت۴۳۹۱۳ک مورخ ۲۷ /۱۲ /۱۳۸۸ وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک) جهت طرح در هیئت محترم وزیران و سیر مراحل تصویب ارسال شده است.

منبع: سایت دفتر هیئت دولت

درباره نویسنده

450مطلب نوشته است .

۱۵ Comments on “تعیین تکلیف دولت برای استخدام رسمی کارمندان پیمانی”

 • حمیدرضا wrote on ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶, ۲۲:۲۴

  سلام
  معلمان پیمانی سال۱۳۸۹ با آزمون استخدامی جذب شدند
  برگزاری آزمون برای تعیین وضعیت به رسمی آزمایشی واقعا چه معنایی دارد !!!
  واقعا این انصاف نیست…

  View Comment
 • حمیدرضا wrote on ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶, ۲۳:۲۹

  آقای انصاری رییس سازمان امور اداری و استخدامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اعلام کرد کارکنانی که با آزمون به استخدام پیمانی در آمده اند نیازی به آزمون مجدد ندارند و نیروهایی که بدون آزمون پیمانی شده اند باید در آزمون شرکت کنند…
  باسپاس

  View Comment
 • بیاتی فرد wrote on ۱۹ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۰:۴۵

  اموزش وپرورش حاکمیتی نیست !پس کسی رسمی نمی شود
  گفتند دستگاه های حاکمیتی اجازه دارند تبدیل وضعیت انجام بدهند و الزامی هم برای دستگاه نیست.
  اموزش وپرورش همچنان پیمانی خواهند ماند

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۱۹ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۳:۱۸

  در حال حاضر فارغ التحصیلان مراکز تربیت استخدام رسمی می شوند

  View Comment
 • جواد wrote on ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶, ۸:۴۸

  سلام چراپست قبلی من روحذف کردید

  View Comment
 • جواد wrote on ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶, ۸:۴۹

  امور اداری محترم تعیین وضعیت شامل حال استخدامی ۸۹ میشه

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۲:۴۰

  چنانچه آموزش وپرورش حاکمیتی محسوب شود تبدیل وضعیت شامل شما هم می شود

  View Comment
 • محسن wrote on ۲۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۰:۲۱

  با سلام خدمت گردانندگان محترم سايت امور اداري و تشكر از اطلاع رساني دقيق،بنده سال ۸۶ در آزمون استخدامي۵۰۰۰مربي پرورشي پيماني آموزش و پرورش شركت و قبول شدم و پس از طي مراحل مصاحبه تخصصي و تأييد هسته گزينش،(پس از موافقت وزير وقت با فشار مجلس!!)،در بهمن۸۷ شروع به كار و جكمم صادر شد،اما تا كنون و كماكان پيماني هستم!آيا اين تبديل وضعيت شامل بنده و امثال بنده مي شود؟! 

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۳:۳۰

  سلام
  شما شرایط رسمی شدن را در سال ۹۱ داشته اید یعنی بیش از ۳ سال سابقه داشته اید.
  با توجه به دستورالعمل فعلی باید منتظر بود
  چنانچه آموزش و پرورش مشمول بخشنامه شود اطلاع رسانی خواهد شد

  View Comment
 • محراب wrote on ۱۵ اسفند, ۱۳۹۶, ۱۵:۱۶

  سلام. باتوجه به تصویب لایحه تبدیل وضعیت پیمانی به رسمی آزمایشی توسط دولت در ۱۸ بهمن ، فکر میکنید تبدیل وضعیت ما پیمانی ها تا کی انجام میشود.

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۱۶ اسفند, ۱۳۹۶, ۸:۰۴

  برای اجرا باید آموزش و پرورش حاکمیتی شناخته شود

  View Comment
 • محراب wrote on ۲۱ اسفند, ۱۳۹۶, ۲۲:۴۶

  آموزش و پرورش نیستیم.
  خودم پیگیری مستقیم و جدی کردم گفتن باید منتظر باشید تا چند وقت دیگه دستور العمل اجرایی بخشنامه بیاد . حالا سوال اینجاست دستورالعمل امضا بشه توسط آقای انصاری آن موقع چقدر طول میکشه احکام زده بشه. و چه ارگانی حکمهارو میزنه آیا خود اداره امور استخدامی میزنه . مرسی

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۲ اسفند, ۱۳۹۶, ۹:۱۳

  معمولا زمانبر است
  احکام توسط خود دستگاه صادر می شود

  View Comment
 • نادر wrote on ۲ خرداد, ۱۳۹۷, ۸:۱۸

  سلام بر شما خوبان. ممنونم. در مورد ۵۰۰۰ معلم قرآنی که در سال ۹۱ استخدام شدند چی؟ منظورم اینه در صورت تصویب این لایحه در مجلس آیا برای تبدیل وضعیت به رسمی باید آزمون بدهند یا بدون آزمون تبدیل وضعیت می شود؟

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲ خرداد, ۱۳۹۷, ۸:۵۱

  به نظر باید آزمون بدهند

  View Comment
تمام حقوق این سایت برای © 2018 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی