جزئیات جدیدی از رتبه‌بندی معلمان/ معلمان هیات علمی می‌شوند

‌ معاون حقوقی آموزش و پرورش تشریح کرد
جزئیات جدیدی از رتبه‌بندی معلمان/ #معلمان هیات علمی می‌شوند
.
در همین راستا، یوسف نجفی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مختصات و ضرورت‌های اجرای طرح جدید رتبه بندی معلمان که در دستورکار دولت دوازدهم قرار دارد اظهار کرد: آموزش و پرورش طبق سند تحول بنیادین و همچنین برنامه ششم توسعه مکلف شده است از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی و همچنین ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و برگزاری آزمون استخدامی اقدام به جذب نیروی انسانی مورد نیاز کند.
وی با بیان اینکه در دولت دوازدهم، دولت مکلف شده است نظام رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان را تدوین و اجرا کند گفت: هدف نظام رتبه بندی، کیفی سازی و ارتقای منزلت معلمان است که باید در قالب یک لایحه مستقل از سوی دولت تهیه و به مجلس ارائه شود. البته نظام رتبه بندی که از آن صحبت می‌کنیم با آنچه در دو سال گذشته اجرا شد کاملا در شکل و ماهیت متفاوت است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: رتبه بندی معلمان که قبلا اجرا شد در حد افزایش حقوق بر حسب مراتب شغلی بود اما نظام جدید اهدافی چون جذب، نگه داشت،‌ ارتقاء، پرداخت و نظام بازنشستگی را دنبال می‌کند.

نجفی ضمن اعلام این خبر که پیش نویس اولیه لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت را در وزارتخانه تهیه و به دولت ارسال کرده‌ایم گفت: این پیش نویس در کمیسیون‌های دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد که امیدواریم این امر تا پایان امسال به اتمام برسد و به مجلس ارسال شود.امیدواریم تا آخر امسال این لایحه را برای مجلس شورای اسلامی نیز ارسال کنیم.

وی درباره بار مالی نظام رتبه بندی عنوان کرد: استقرار نظام رتبه‌بندی تکلیف برنامه ششم توسعه است و طبیعتا وقتی در قالب لایحه ارائه شود بار مالی آن هم دیده می‌شود. این نظام مشمول اصل ۷۵ قانون هم نمی‌شود.

نجفی افزود: نظام رتبه بندی جدید دارای ماهیتی مستقل و شبیه به آیین نامه استخدام اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است و دیگر نگاه کارمندی به معلم مطرح نیست. در این نظام معلم مانند اساتید دانشگاهی هویتی کاملا علمی و تربیتی خواهد داشت و همانطور که اساتید در دانشگاه به عنوان تمام وقت هیئت علمی هستند، در آموزش و پرورش هم تمام وقت هیئت علمی تربیتی ما می‌شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر مراتب شغلی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا می‌شود و به صورت قانونی مستقل نیست گفت: با این لایحه جدید یک قانون مستقل خواهیم داشت و امور معلمان به جای آنکه بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری معین شود، تحت قانون مستقلی در می آید و معلم هویت علمی و حرفه‌ای پیدا می‌کند. بر این اساس دیگر قانون مدیریت خدمات کشوری برای ملعمان ساری و جاری نخواهد بود.

به گفته وی، فعالیت‌های علمی و پژوهشی در رتبه بندی موثر است و یک آیین نامه ارتقاء در کنار آن قرار می‌گیرد که مقدمه لازم برای آن، طرح سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمان است.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

43 دیدگاه

 • بزک نمیر بهار میاد 
  احتمالا تا این رو عملی کنن ما بازنشست شدیم رفتیم هیچی هم تغییر نمی کنه  مهر ماه هم که نزدیکه 

 • جدا عزیزان خسته نشن یه وقت!!!!!! شما لطف کنید مصوبات گذشته رو اجرا کنید رتبه بندی پیش کش!!! این زبان رو اگه نداشتن مسئولین چکار میکردن؟!
  مسئولین عزیز مصوبات گذشته نظیر: افزایش ۵۰ درصدی حق شغل؛ مصوبات مربوط به ایثارگران( رزمندگان و جانبازان) و … داره خاک میخوره! لطفا اونا رو اجرا کنید تا برسیم به رتبه بندی!!!
  راستی امور اداری از اجرای مصوبات رزمندگان چه خبر؟!

 • حکایت همون یاروست که واسه استخدام رفته بود گزینش، ازش پرسیدن شهردار علی آباد کتول کیه؟ گفت نمیخواید استخدام کنید راست و حسینی بگید، دیگه چرا سوال پرت میپرسید؟
  “دولتمردان عزیز نمیخواید مشکل معیشت ما حل کنید، راست و حسینی بگید. دیگه چرا هر روز یه چیستان واسمون طرح میکنید؟!!

 • با سلام خدمت امور اداری
  چرا هیچ کدام از مسئولین درباره افزایش پنچاه یا بیست درصدی حق شغل صحبت نمی کنن،چرا یه مصوبه ای که بار مالیش رو اعتبار گذاری نکردن اون رو رسانه ای می کنن،آیا از مهرماه اجرا میشه؟

 • پس چرا هیات وزیران تصویب کردند. اگه مصوبه هیات وزیران ضمانت اجرایی نداره چرا اونجایی که ب ضرر ماست سریع و در همان روز و همان ساعت اجرا میشه انگار وحی جبرئیل هستش مثلا چرا مدارک واسه فرهنگیان اعمال نمیشه. این قانون چرا بی کم و کاست احرا میشه اما ۲۰درصد که حق قانونی ماست و خیلی از ادارات اونو کرفتن ب ما نمیدن. خیال وزیر اموزش و پرورش راحت که ما از حق خودمون کوتاه نمیاین

 • سلام، رشته ی من زبان متوسطه ی اول. بعد میگن که زبان مازاد دارن، و اگر ساعت به بقیه نرسید ،از روی اجبار باید برید ابتدایی تدریس کنید!! باتوجه به اینکه مقطع من متوسطه اول هست و رسمی هم هستم،اگر ابلاغ ابتدایی بگم نمیخوام بگیرم، چه اتفاقی میفته؟ ایا حق با من هست یا نه؟ اخه من هیچ تجربه ای در ابتدایی ندارم..

  • نویسنده

   به نظر اجبار منطقی نیست…..
   چون معلمی که با اجبار سر کلاس حاضر شود و به دانش آموزان و اولیا آنان اعلام نماید که تخصص ندارم تبعات ……

 • کسی که مدرک فوق لیسانس و رتبه ارشد هست در صورتی که مدیریت پژوهشسرا بگیره چقدر به حقوقش اضافه میشه؟ گروه و طبقه هر دو ۹

 • سلام یه سوال داشتم. چند وقتی شایعه شده که قراره معاونتهای پرورشی واجرایی در مدارس حذف شود آیا خبر درست میباشد؟

  • نویسنده

   حذف نخواهد شد
   ولی براساس بخشنامه تفویض اختیار محدودیتهایی در انتصاب کلیه معاونین مدارس برابر نیروی آموزشی موجود اعمال خواهد شد
   به طور مثال به مناطق اعلام خواهد شد که مجموع معاونین مدارس نباید از ۲۰ درصد دبیران و آموزگاران بیشتر باشد(تاکید می شود این مثال است)

 • سلام، امروز رفتم برا سازماندهی، میخواستن من رو بفرستن یه روستایی که یکساعت با شهر خودم فاصله داره، بعد از ده سال سابقه…. ! خدایا برم به کی بگم ،، چرا اصلا براشون مشکل ادم مهم نیست…. اخه من اگه بخوام برم اونجاپنح صبح باید پاشم کی برم کی بیام، حالا اگه سال اول تدریسم بود اره، بعد ده سال! میگن نیروها زیادن…تازه خوبه رسمی هستیم و اینجور رفتار میکنن… من به کجا میتونم شکایت کنم؟؟ میگن یا همینجا باید ب ی یا دیگه مدرسه ای نیست….

  • نویسنده

   چنانچه فردی با امتیاز پایین تر قبل از شما سازماندهی شده باشد قابل پیگیری برایتان می باشد.
   همچنین بعضا در برخی از رشته به علت عدم ورود نیرو جدید مشاهده شده همکاری حتی با سوابق بالاتر مجبور به خدمت در مناطق دوردست می شود

 • ببخشید پیرو سوال قبلی،مگه نباید من از جایی که میخوام تدریس کنم،راضی باشم؟ من گفتم نمیرم ،ابلاغ هم نگرفتم. .ایا میشه به اجبار. دبیری رو فرستاد مدرسه ای؟

 • سلام الان نزدیک به دوسال ازطرح رتبه بندی داره سپری میشه آیا این عدالت حق نیروهای خدماتی نادیده گرفته شود.لطفا اطلاع رسانی بکنیدکه اجرامیشه طرح رتبه بندی برای این قشرزحمت کش

 • سلام. ظاهرا معاون محترم وزیر یا سابقه خدمت کمتر از ده سال دارند! یا یادشون رفته که در سال ۸۷ فوق لیسانسه ها تو همین آموزش و پرورش طبق نظام هماهنگ پرداخت حکم همترازی هیات علمی (با ۸۰ درصد حقوق هیات علمی) داشتند. چرا مدیریت خدمات کشوری اجرا شد که بساط هیات علمی را برچیدند حالا دو مرتبه به فکر برقراری آن افتادند. آقای معاون نمیخواد اینهمه زحمت بکشید و زمان را تلف کنید تا لایحه بدهید. همان قانون ۱۰ سال قبل را اجرا کنید. آیا امکان اجرای اون قانون وجود دارد؟

 • سلام کسی که با فوق لیسانس استخدام شده و یک سال سابقه کار داره در صورت ارایه مدرک دکتری چقدر به حقوقش اضافه میشه؟ ممنون از لطفتون

 • باسلام درصورتی در هرسال حق التدریس بیش از ۱۲۴۸ساعت تدریس داشته باشیم مثلا درحکم آمده ۳۶ یا ۴۲ یا۵۴ ساعت درهفته که حمع سالانه آن ۱۲۴۸ یا بیشتر خواهد بود با توجه به بخشنامه جدیدباید یکسا ل کامل محسوب شود ولی برای ما ۸ماه ونیم محاسبه کرده اند درصورت پیگیری می توانیم با استناد به بند ۱۰ و۱۱ این بخشنامه حقمان رابگیریم .باتشکر

 • ماشاالله ب وزارت علوم. با مدرک دکتری ماهی ۱۰۰تومن اضافه میشه یعنی سالی یک میلیون. اونوقت در وزارت بهداشت چی؟؟؟؟با مدرک دکتری هر ثانیه یک میلون نه هر سال. ببینید در چقدر عدالت !!!

 • سال اول استخدام بنده اعلام کردند،معلمان عضوهیئت علمی می شوند،حال بنده درحال بازنشسته شدن هستندبازاعلام میفرمایند:معلمان عضوهیئت علمی می شوند.
  همکاران عزیرتوجه فرمایندکه مسئولین عزیزدغدغه فرهنگیان راندارند.
  مدام درحال پاسکاری هستند،هرگاه قابلیت های مدیریت خدمات کشوری ارتقاءمی یابددم ازهیئت علمی می زنندوبالعکس.
  بهتراست وقت کشی راکناربگذارندوهمان قانون مدیریت خدمات کشوری رامثل دستگاههای برخوردار،برای 
  ماهم اجراکنند.والسلام

 • سلام یه سوال من پیمانی هستم و ۷  سال سابقه دارم و به کمیسیون پزشکی رفتم و تاییدیه پزشکی گرفتم و الان به عنوان مربی پرورشی شاغل هستم  . آیا برای رسمی شدنم مشکلی پیش میاد چون کمیسیون پزشکی دارم؟

 • سلام، ببخشید ۲۴ ساعت موظف در هفته ،برای متوسطه ی اول، میشه توی دوروز ،دو شیفت گرفت؟ اگه برنامه ی مدرسه مشکلی نداشته باشه، ایا ایرادی داره؟  

 • با سلام آقای وزیر این همه از بخشنامه و رفاه از قشر معلم می کنید یک هم به فکر این جماعت زحمت کش خدماتی هم نیز بکنید نیروهای خدماتی با کمترین حقوق را دریافت می کنند

 • سلام مدت ۲۹سال داریم تومنطقه محروم  ازمدرک فوق دیپلم شروع کردم وتا مدرک دکترای کسب وکار رو گرفتم وهم تدریس موظفی وهم مدیریت کردم  اکنون که به بازنشستگی نزدیک شدم فرزندانم بیکار وتحصیلکرده اند نه توانستم زمینه ی اشتغال انهاروفراهم ونه زمینه معیشت وازدواج انان رو  به علت عدم تمکن مالی  فراهم کنم.اکنون هیچ درامدی هم ندارم .وهیچ امتیازی بابت ۲۹سال خدمت در منطقه محروم وسخت ودور ازامکانات برایمان درنظرنگرفتند.چرا برای عده ای قانون جامع وسنجیده درنظر وبرای عده ای هیچ یک از پارامترها وشرایط سخت خدمتش رو  ملاحظه نمیکنند.لااقل  یک فرزندش را بعداز دریافت مدرک کارشناسی جذب اموزش وپرورش کنند تا ازدغدغه خدمت سربازی وسرگردانی ومشکل معیشت خانواده فرهنگی رنج نبرند.شمارو بخدا توجه به ما بیچارگان بکنید.اه مسکین اثرکند..شب نکرده سحرکند.

 • با سلام باسابقه ۲۶سال که حدود ۱۹سال آن معاون آموزشی بودم الان یعنی بهمن ۹۶به ما اعلام کردن که بعلت مدرک فوق دیپلم سال دیگه نمیشه معاون باشیم واقعا انصاف هست الان که به بازنشستگی نزدیک هستیم احساس کنیم زحماتمون بیخود بوده ومیرفتیم همون تدریس می گرفتیم درضمن در دلایل آن بخشنامه رتبه بندی ومصوبات شورای آموزش و پرورش قید شده که نگاه کردیم متن آن درباره مدیران مدارس هست و درمورد معاونت قیدی وجود ندارد لطفا رسیدگی کنید وایا بنده که اطلاع دارم یال آینده نیستم واقعا انگیزه ای خواهم داشت تاپایان سال واقعا برای خودم متأسفم وقتی موهای سرمو میبینم حسرت می خورم ازراه آمده خود ولی همه رجوع میدن به وجدان آخه بما که میرسه قاضی ما وجدانه فکرکنم حرف خیلی ها باشه لطفا رسیدگی کنید ممنونم

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی