رأی دیوان عدالت اداری در خصوص اعمال مدرک تحصیلی کارمندان

رأی  دیوانعدالت اداری در خصوص اعمال مدرک تحصیلی کارمندان

عدم ابطال بند ۱ بخشنامه شماره ۱۷۰۰۶۱ مورخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۳ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص احتساب مدرک تحصیلی بالاتر صرفاً برای یک بار در طول خدمت (دادنامه شماره ۳۶۹ الی ۳۷۲ مورخ ۲۷/۴/۱۳۹۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری)

⭕️در پی شکایت تعدادی از کارمندان دستگاه‌های اجرایی به خواسته‌ی ابطال بخشنامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص احتساب فقط یک مدرک تحصیلی بالاتر در طول خدمت، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری رأی خود را صادر کرد.

رأی هیأت عمومی

مطابق ماده ۷۰ قانون مدیریت خدمات کشوری، شرایط تصدی مشاغل اختصاصی دستگاههای اجرایی به تناسب وظایف پستهای قابل تخصیص به هر شغل از لحاظ معلومات، تحصیلات، تجربه، مهارت و دوره های آموزشی مورد نیاز و عوامل موثر دیگر به تصویب در شورای توسعه مدیریت موکول شده است و به موجب ذیل ماده ۶۷ از همان قانون مقرر شده است ارزیابی عوامل مربوط به شاغل بر اساس ضوابطی می باشد که با پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به تصویب شورای توسعه مدیریت می رسد. نظر به اینکه مدرک تحصیلی یکی از این عوامل محسوب می شود و موظف بودن کارمندان به توانمندسازی و افزایش مهارتها و توانایی های شغلی مصرح در ماده ۶۲ قانون یاد شده مستلزم احتساب مدارک تحصیلی ماخوذه توسط آنان نیست و در بخشنامه مورد اعتراض حتی مدرک تحصیلی ماخوذه حین تحصیل برای یک بار مورد پذیرش قرار گرفته است و دلیل قانونی وجود ندارد که دستگاههای اجرایی مکلف شده باشند تا مدرک تحصیلی بالاتر از مدرک تحصیلی لازم برای تصدی شغلی، توسط دستگاه اجرایی مورد پذیرش و اعمال قرار گیرد، بنابراین بند ۱ بخشنامه شماره ۱۷۰۰۶۱-۲۴/۱۲/۱۳۹۳ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مطابق قانون و در حدود اختیارات قانونی تنظیم و ابلاغ شده است و قابل ابطال تشخیص نشد.

محمدکاظم بهرامی- رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

76 دیدگاه

 • واقعا باید تاسف خورد، پس دانش افزایی و توانمند سازی افراد در یک شغل یعنی کشک؟؟؟ جالبه که میگه این بخشنامه مطابق قانون شناخته شد ؟؟؟

 • یعنی هیچ انگیزه ای برای ادامه تحصیل نمیمونه…. من با کاردانی تربیت معلم اومدم بعدشم لیسانس ، ولی الان با این قانون ، چه فایده که بخوام اونهمه وقت و انرزی بذارم برا فوق یا دکترا ،وقتی قراره اعمال نشه!!!

 • سلام. من یکم گیج شدم. من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان بودم. الان لیسانس گرفتم. الان من اگه قصد ادامه تحصیل داشته باشم می تونم ادامه تحصیل بدم و مدرکمو ارائه ندم و اگه دکتری هم قبول شدم مدرک دکترامو فقط ارائه بدم؟

  و سوال دوم : طبق این قانون چون فقط ی بار می تونیم مدرک ارائه بدیم، افزایش حقوق دکترا با فوق لیسانس یک اندازه است؟ (من برای کارشناسی ارشد رشته ی مرتبط با لیسانسم قبول شدم پس لطفا نگید فقط دنبال فزایش حقوقم.)

 • سلام.ممنون از وقتی که میزارین.من مهر ۹۳ ارشد قبول شدم وسال ۹۵ مدرکم رو گرفتم و خوشبختانه اعمال شد.آیا امکانش هست که این افزایش حقوق برای مدکم لغو بشه؟؟

 • با سلام.
  من در استخدامی اموزش و پرورش سال ۹۵ در کد رشته ای که لیسانس و فوق لیسانس میخاست با مدرک لیسانس قبول شدم ولی قبل از اینکه حکم کارگزینی برام صادر بشه مدرک ارشد مرتبط با رشته لیسانس رو ارایه دادم. میخاستم بپرسم با توجه به اینکه در آزمون با لیسانس شرکت کردم و اخذ و ارائه مدرک بالاتر قبل از شروع خدمت بوده مشمول این قانون خواهد بود یا نه؟ و اینکه من میتونم بعدا مدرک دکتری رو ارائه بدهم؟

  • نویسنده

   اعمال مدرک فرهنگیان و معلمان

   اصلاحیه بخشنامه مورخ ۱۷ شهریور ۹۴ در خصوص اعمال مدرک فرهنگیان به این شرح است.
   طبق بخشنامه مورخه ی هفدهم شهریور ۹۴ هر همکاری با هر مدرکی استخدام شده فقط یک مقطع بالاتر قابل اعمال است .
   تبصره :همکارانی که قبل از ابلاغ بخشنامه (اول مهر ۹۴) شروع به تحصیل نموده اند در صورت تایید کمیته برنامه ریزی منطقه و همچنین تایید کمیته سرمایه انسانی اداره کل مدرکشان قابل اعمال است در صورتی که مدرک از قوانین بالا تبعیت نکند بر اساس بخشنامه قابل اعمال نیست.
   لازم به ذکر است این بخشنامه همکارانی را که در تاریخ ۹۴/۰۷/۰۱ شروع به تحصیل نموده اند را نیز شامل می شود.

 • سلام با رتبه عالی ارشد قبول شدم.فقط برا دلم بخونم؟کدوم نخبه همچین راهکاری داده؟اینجوری صرفه جویی می کنید؟انتظار دارید رتبه اول هم باشیم توی مطالعه؟
  برا معلم دیگه انگیزه ای باقی مونده؟

 • تاسف،تاسف برای رای دیوان.
  درکشور ی که مهد تمدن علم وفرهنگ است آیا سزاوار است،انگیزه 
  دانش اندوزی راگرفت؟

 • سلام .من لیسانسم دبیری زبان انگلیسی است و دبیر زبان متوسطه دوم هستم و فوق لیسانس تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش دارم .اما کارگزینی مدرکم را اعمال نمیکنه میگه باید بیای ابتدایی درس بدی .راه حلش چیه ؟

 • سلام.درقانون جدید اگه صرف نظر ازاعمال مدرک قصدادامه تحصیل داشته باشیم ومدت زمان تعهدما هم به اتمام رسیده باشد آیا ادارات مدارک تحصیلیمون رو میدن بریم ثبت نام کنیم؟
  دوم اینکه آیا مهندسی مکانیک با رشته آموزش حرفه وفن(کاروفناوری)مرتبط هست؟

  • نویسنده

   پس از اتمام تعهد مدرک آزاد می شود
   مکانیک در بخشنامه اعمال مدرک رشته کاروفناوری نیامده است البته رشته فیزیک مرتبط می باشد

 • سلام من امسال تو کد شغلی که هم لیسانس میخواست هم فوق شرکت کردم و اشتباهی لیسانس زدم با اینکه مدرک فوق دارم ولی روز تحویل مدارک مدرک.ارشدم تحویل نگرفتن آیا اگه من تو مراحل بعدی هم قبول بشم بعدا میتونم مدرک ارشدم ارایه بدم یا نه؟

 • با توجه به اینکه اینجانب رابا مدرک تحصیلی زبان انگلیسی بعلت نیاز حکم پست آموزگاری زدند.و از مهر ۹۴ تحصیلات ارشد آموزش زبان انگلیسی راآغاز نموده و الان مهر۹۶فارغ التحصیل شده ام. فقط یکبار افزایش مدرک دارم و رشته تحصیلی ارشد من با رشته تحصیلی استخدامی مرتبط است ولی کارگزینی ادعا دارد که رشته شما با پست شما مرتبط نیست. واعمال مدرک برای شما صورت نمیگیرد و شما باید یکی از رشته های ابتدایی را می خواندید. چطور من تو تحصیلات تکمیلی باید یک رشته غیر مرتبط با رشته اصلی خودم بخوانم. هم از تدریس در رشته خودم محروم بشم هم نتوانم آز مزایای رشته اصلی خودم استفاده بکنم آیا این بی عدالتی نیست. لطفا مرا راهنمایی کنید. احمدی

 • ضمن تشکر از راهنمایی تان باتوجه به اینکه ۲ شرط از ۳ شرط اعمال مدرک تحصیلی رادارم و اداره بنده رو با رشته دبیری زبان انگلیسی رو که دو تا ابلاغ تدریس در زبان انگلیسی را دارم پست آموزگاری زده وتحصیلات ارشد زبان من را هم که ورودی ۹۴/۷/۱ هستم و مدرک دوم من است. و به علت نیاز در ابتدایی تبدیل وضعیت نمی کنه واقعا تکلیف من چیست؟ آیا اصلاحیه ای بر این بخشنامه نخواهد شد؟ که واقعا شرایط افرادی مثل بنده استثنایی است و عملا در حق ما ظلم می شود. تشکر میکنم راهنمایی بفرمایید.

  • نویسنده

   با بخشنامه فعلی صرفا راه شما تبدیل وضعیت می باشد
   با توجه به اینکه رشته زبان انگلیسی معمولا جز رشته های مورد نیاز می باشد امیدوار باشید

 • سلام
  امیدوارم دولت بعدی اولین کاری که انجام میده لغو این مصوبه باشه
  نامزدهای احتمالی دولت بعدی میتونن رو این مصوبه مانور بدن و با وعده ابطال این، رای جمع کنن…

 • سلام همکاران عزیز واقعا باید بابت این بخشنامه اعمال مدرک یک بار باید چکار کنیم؟ لطفا شما که در وزارتخانه آموزش و پرورش هستید به فکر همکاران فرهنگی باشید . حتی دیوان عدالت هم رای مثبت نمی دهد.!!!!

 • با سلام و خسته نباشید اینجانب کارشناس آزمایشگاه دانشگاه هستم و در واقع کار من تدریس آزمایشگاه است و با مدرک لیسانس استخدام شده ام و پس از استخدام ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شده ام و برای من اعمال شده است اکنون که دانشجوی دکترا هستم آیا اگر مدرک دکتری را بگیرم با توجه به اینکه کار من تدریس آزمایشگاه است مدرک دکتری برای من اعمال خواهد شد ؟ یعنی برای اعمال مدرک برای بار دوم برای کارمندان تبصره ای وجود ندارد ؟ منظورم این است که برای یک نفر که کار اداری انجام می دهد خب شاید ادامه تحصیل تاثیری در ارتقای کیفیت کار او نداشته باشد ولی کسی مثل من که تدریس می کنم در دانشگاه آیا نیاز به ارتقای آموزش برای بالا بردن کیفیت تدریس ندارم؟ با تشکر

  • نویسنده

   سلام
   اطلاع دقیقی از روند اعمال مدرک در دانشگاهها نداریم.
   ولی احتملا این مصوبه در آینده اصلاح خواهد شد.

 • بنده در سال ۹۵ یک مرحله دیپلم به کاردانی ارایه دادم و الان ترم آخر کارشناسی هستم ایا می توانم مدرک ام رو ارایه دهم ( از نیروهای قرارداد مشاغل کارگری هستم)

  • نویسنده

   تا حدودی بسستگی به پست فعلی تان دارد.
   با پست خدمتگزار لیسانس اعمال نخواهد شد.

  • نویسنده

   سوال را واضح تر مطرح فرمایید
   اگر یک معلم با مدرک فوق دیپلم تا دکترا ادامه تحصیل دهد در هر حال معلم است و تغییر پست مفهومی ندارد
   ولی اگر یک خدمتگزار مدرک لیسانس را اخذ نماید اعمال مدرک وی منوط به تبدیل وضعیت خواهد بود

 • با سلام بالاخره بخشنامه شامل فرهنگیان میشه یا اینکه امیدی داشته باشیم که ما با بقیه کارکنان فرق داریم و مجاز به ادامه تحصلیم؟ واقعا ادامه تحصیل برای معلم ضروریه چون با دانش آموزان و اولیاء سروکار داره و اطلاعات کافی و بروز لازمه مثلا یه مشاور قطعا بایستی علمی و کاربردی فعالیت کنه

  • نویسنده

   فعلا بخشنامه تغییر نکرده است
   برخی استانها معمولا ارتباط مدرک با پست فعلی را مدنظر قرار می دهند
   و مدرک برای بار دوم را اعمال می کنند

 • با سلام.من دانشجوی ترم ۲  کارشناسی  رشته اموزش ابتدایی هستم.ودارایمدرک فوق دیپلم معماری هستم.افرزن جانباز هم هستم.ایا امکان استخدام در اموزش و پرورشب با مدرک فعلی  و همچنین ادامه ی دوره کارشناسی وجود داره؟؟

 • سلام من معاون اجرایی مدرسه ابتدایی هستم ، مدرک اول من کاردانی آموزش ابتداییاست .ومدرک تحصیلی بعدی من که نیمه دوم ۹۶ فارغ تحصیل شدم کارشناسی مدیریت امورفرهنگی است وکارگزینی محل خدمت می فرماییند اعمال نمی شود لطفاً راهنمایی کنید

  • نویسنده

   مدرک شما در جدول مربوطه پیش بینی نشده است
   اما اگر آموزگار بوده اید و در حال حاضر نیز معاون هستید به شما کمک کنند

 • اینجانب در دانشگاه پیام نور کارشناس ارشد رشته الهیات ومعارف اسلامی قبول شده ام برای همکاران اینجانب باپست کارشناس اجارات مدرک مورد ارائه از طرف سازمان قبول شده لیکن برای اینجانب با همان پست وهمان مدرک غیر قابل قبول جهت ادامه تحصیل اعلام شده لطفاف اعلام فرمایید ایا درصورت ادامه تحصیل دیوان عدالت میتواند رای بنفع اینجانب صادر نماید ضمنا در نامه سازمان به بخشنامه سال ۹۳ اشاره شده که شامل همکار دیگر اینجانب که پست ایشان باپست اینجانب یکی است اعمال نشده .خواهشمنداست راهنمایی فرمایید

 •  باسلام.بنده در مهر ۹۴ مشغول به تحصیل در دوره ارشد شده ام و به هنگام ثبت نام و پرداخت شهریه بخشنامه اطلاع رسانی وابلاغ نشده بود وسال ۹۳ قبل از صدور بخشنامه ۱۷۰۰۶۱ در آزمون ورودی ثبت نام نمودم و کارمند وزارت دارایی هستم .با فوق دیپلم استخدام شدم وقبلا یک بار مدرک اعمال نمودم .آیا با توجه به بخشنامه و زمان آن مدرک بنده نباید اعمال شود؟جالب اینجاست که همکلاسهای بنده که ورودی ۹۴ هستند در سازمانهای مختلف از جمله آموزش و پرورش.تامین اجتماعی و بانک ملی که حتی قبلا دو بار اعمال مدرک کرده بودند برای بار دوم و سوم اعمال مدرک نموده اند .توضیح اینکه مدرک بنده حسابداری و کاملا مرتبط میباشد.خواهش میکنم توضیح بفرمایید.

 • سلام ببخشید اجرا بخشنامه در دستگاههای مختلف متفاوت است یعنی چه ؟ می شود سازمانها یا اداراتی که اعمال مدرک تحصیلی شاملشان نمی شود اعلام فرمایید ظاهرا آموزش و پرورش برای خود کاری کردند حال ما که کسی نیست برایمان کاری انجام دهند تکلیف چیست ؟

 • با سلام بنده کارمند شرکت مدیریت منابع آب ایران زیر نظر وزارت نیرو هستم. در تاریخ ۱/۴/۹۴ مدرک فوق‌دیپلم ارائه کردم و مهر سال ۹۴ شروع به تحصیل در مقطع لیسانس نمودم بدون اطلاع از وجود چنین بخشنامه‌ ممنوعیت تحصیلی کارمندان دولت بیش از یک مقطع (۱۷۰۰۶۱ مورخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۳) پس از ارائه مدرک در سال ۹۶ اداره مدرک لیسانس بنده را با توجه به بخشنامه مذکور اعمال نمی‌کند و به تاریخ بخشنامه اشاره می‌کند در حالیکه این بخشنامه در تاریخ ۲/۱۲/۱۳۹۴ به اطلاع مدیران اداره رسیده و به کارکنان در سال ۹۶ اطلاع‌رسانی شده لطفا بفرمایید تاریخ ابلاغ به اداره مهم است یا خیر ؟

 • با سلام برای اجرای بخشنامه ممنوعیت تحصیلی کارمندان دولت به شماره ۱۷۶۰۰۱ مورخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۳ آیا تاریخ ابلاغ به سازمان و یا اداره مهم است یا تاریخ خود بخشنامه؟ خواهش می‌کنم جواب بدهید

  • نویسنده

   معمولا بخشنامه از تاریخ صدور مورد اجرا قرار می گیرد
   البته با توجه به این که در بخشنامه فعلی ابلاغ و اطلاع کارمند نیز مهم است.
   شاید بتوانید از طریق دیوان عدالت پیگیری نمایید.

 • با سلام
  مدرک تحصیلی از چه تارخی در احکام اعمال میشه؟ از تاریخ صدور گواهی موقت؟یا تاریخ اعلام به دستگاه؟ یا تاریخ استعلام؟

  • نویسنده

   اصولا تاریخ فارغ التحصیلی
   بخشنامه آموزش و پرورش اعلام نموده که مدارکی که بیش از یک سال از تاریخ اخذ گذشته از ابتدای فروردین سال جاری اعمال گردد.

 • سلام،من فرهنگیم سال ۹۵ ارشد ادبیات عربی قبول شدم،سال۹۷فارغ التحصیل شدم،کارشناسیم عربی بود که برام اعمال کردند،،آ یا امکان دارد ارشد را برام اعمال کنند.متشکرم

  • نویسنده

   سلام
   فعلا شرایط مهیا نیست.
   البته گفته شد مشکل احتمالا از طریق طرح در مجلس حل گردد.

 • سلام من بادیپلم قردارکارمعین بودم وبافوق دیپلم استخدام پیمانیشدم آیامدرک لیسانس من اعمال میشه

 • با سلام آیا این درسته که ورودی های ۹۴و ماقبل دانشگاه ها می توانند بدون محدودیت مدرک شأن را با توجه به طبقه‌بندی مشاغل اعمال کنند

 • سلام ببخشید  این مبلغ حق التدریس غیر موظف اختیار ی درسال ۹۸ با افزایش  حقوق مبلغ اش اضافه میشه   یا خیر؟

 • سلام،درصورت اعمال مدرک فرهنگیان،،معوقه افزایش حقوق آنها بابت اعمال،،پرداخت میشود؟؟متشکرم

 • سلام بنده مهر ۹۴ شروع کردم ارشد رو و سال ۹۶ تمام . آموزگار هستم اما با لیسانس مکانیک و برای ادامه تحصیل هم اموراداری گفتن باید ادامه تحصیلت بر اساس مدرک قبلی و همون مکانیک باشه و حرفی هم از نامه نگاری با اداره کل و … نبود و الان که تموم کردم میگن مدرکت اعمال نمیشه چون آموزگاری پس چرا موقع ادامه تحصیل گفتن باید ادامه تحصیل بر اساس مدرک قبلی یعنی مکانیک باشه . من چیکار باید بکنم چرا انقدر بی قانونی و سردرگمی داریم تو اداراتمون . ضمنا بنده مامور به تحصیل هم گرفته بودم اگر میدونستم نمیخواد اعمال بشه مگر عقلم رو از دست داده بودم که مامور به تحصیل بگیرم

 • باسلام،،،خدا وکیلی تومجلسی که نمایندگان مردم نشستند،کسانی نیستند که بخشنامه ظالمانه وقانون شکن عدم اعمال مدرک را لغو کنند؟پس به چه کسی باید ،بگیم؟کجای دنیا رسمه که جلوی تحصیل وپیشرفت ودانش افزایی گرفته بشه؟پس بیایید همه فرهنگیان جمع بشویم برویم پیش خدا،،فکر کنم خدا بفهمه ،چون رسولش گفته زگهواره تا گور دانش بجوی!!!!!

 • باسلام،،،چرا با علم آموزی ودانش افزایی معلمان وکارمندان مخالفت می شود؟چرا با یک بخشنامه قانون اساسی زیر پا گذاشته می شود؟بیسوادی وگرسنگی برای عهد قاجار بود نه الان،التماس تفکر

 • سلام،،مدرک تحصیلی فرهنگیان کی در احکام آنها اعمال میشود،مثل اینکه به تصویب مجلس رسیده است.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی