گروگانگیری برای حقوق مسلم معلمان

گروگانگیری برای حقوق مسلم معلمان

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به محمدباقر نوبخت در رابطه مطالبات معلمان عنوان کرد: نامه‌هایی در دست بنده است که برخی فرهنگیان از سال ۸۸ بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.

حق‌الزحمه برگزاری امتحانات نهایی سال گذشته هنوز پرداخت نشده است و این مسئله در برگزاری امتحانات نهایی امسال و تصحیح اوراق مشکلاتی را ایجاد کرده است، به گونه‌ای که معلمان تمایلی به این کار ندارند.

در همین رابطه محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در جلسه اخیر خود اعلام کرد از روزی که وارد دولت شده‌ام آموزش و پرورش همواره بدهکار بود و به محض اینکه بدهی‌ها را صفر می‌کردیم مجدد کنتور می‌افتاد.

۲ هزار میلیارد تومان بابت بازنشستگی فرهنگیان و ۲ هزار میلیارد تومان بابت بدهی‌های دیگر پرداخت کرده‌ایم اما باز می‌گویند اگر ۱۲۰ میلیارد تومان ندهید برگه‌های امتحانی دانش‌آموزان تصحیح نمی‌شود و همیشه گروگانی داریم که آموزش و پرورش بابت آن بودجه بیشتری دریافت کند.

این اظهارنظر سخنگوی دولت با واکنش‌هایی در میان جامعه فرهنگیان و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مواجه شده است.

در همین رابطه میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ارسال نامه‌ای خطاب به محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عنوان کرد: نیک می‌دانید اینجانب تا حد توان کمک حال دولت بوده و برای جناب عالی احترام زیادی قائل هستم. با این وضع به استحضار شما می‌رسانم خبری در رسانه‌ها منتشر شد که تعجب اهالی فرهنگ خصوصاً معلمان را برانگیخت و واژه جدید در گفتمان جنابعالی مشاهده می‌شد.

«گروگانگیری آموزش و پرورش»

هر دم از این باغ بری می‌رسد… این یکی را از اصلا انتظار نداشتیم آن هم از فردی که معلم و مدیر فرهنگ بوده و امروز دومین شخصیت اجرایی کشور است. اصطلاح گروگان‌گیری را به کار بردید برای حقوق مسلم معلمان، در کنار صدها حقوق ضایع شده آنها. ما زیاران چشم یاری داشتیم.

اولاً معلمان هیچ وقت گروگانگیری نکرده‌اند وگرنه شما و همکاران‌تان در آن جایگاه تشریف نداشتید. اجازه بفرمایید راحت‌تر عرض کنم، سازمان برنامه و بودجه به چه حقی حقوق معلمان را سال‌ها به تاخیر می‌اندازد؟ که امروز شما با این ادبیات سخن می‌گویید.

به چه حقی حق‌الزحمه نه چند میلیونی، نه چند صدهزارتومانی بلکه چند هزار تومانی معلمان را از خرداد سال قبل پرداخت نکرده است؟ به چه حقی حق تدریس معلمان را که در اصل حقوق است، نمی‌دهد؟ به چه حقی اضافه‌کار اکثر ادارات را کامل و برای آموزش و پرورش قطره‌چکانی آن هم با منت می‌پردازد.

ظاهرا آموزش و پرورش بدهکار هم شده است. اگر واقعا کارشناس دارید لطفا دستور فرمایید بررسی شود چرا بودجه آموزش و پرورش براساس عملکرد داده نمی‌شود؟ اگر به عملکرد ایراد دارید لطفا بفرمایید کجا خلاف قانون عمل شده تا برخورد شود. اگرچه می‌دانم گرچه حکم گیرند مست گیرند در شهر، هر آنچه هست گیرند.

لطفا دستور فرمایید بررسی شود اگر معلمان کارمند هستند چرا قانون خدمات کشوری در مورد آنها کامل اجرا نمی‌شود؟ اگر هیئت علمی هستند با آن قانون برخورد شود که به نظر می‌رسد هیچ کم و کسری از این باب ندارد مگر به جرم فرهنگی بودن. اصلا اگر آموزش و پرورش دولتی لازم نیست لایحه بیاورید به مجلس برای غیردولتی کردن تا برای اصلاح قانون اساسی در کشور فکری شود.

نامه‌هایی در دست بنده است که نشان می‌دهد برخی از همکاران فرهنگی از سال ۸۸ بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند که حقش گروگانگیری خود شما است. نه ورق امتحانی فرزند شما. کدام دستگاه این همه شرمنده کارمندان خود هست؟ در کدام دستگاه آن هم در ماه رمضان این همه ایثار و فداکاری است؟ علی‌رغم نگرفتن مطالبات یک سال قبل به فکر بچه‌های شما هستند.

در مورد امور مالی معلمان مصاحبه نکنید، در هر مصاحبه خرابش می‌کنید، بروید وظیفه اصلی خود را در مورد آموزش و پرورش سریع انجام دهید، راستی شاخص توزیع امکانات و اعتبار در سازمان شما چیست؟ اگر شاخص تعداد نیرو قبول، اگر آمار مراجعان به ادارات است قبول، اگر ساعات مفید کاری است قبول، فعلا نخواستیم حق و حقوق شب‌هایی که معلم نمی‌خواهد تا طرح درس بنویسد تا تکالیف دانش‌آموزان را بررسی کند، را مطرح کنیم.

گاهی شنیده می‌شود برخی همکاران سازمان برنامه و بودجه صحبت از تعطیلی تابستانی معلمان می‌کنند، لطفا بفرمایید درخواست انتقال به آموزش و پرورش دهند تا با همکاران ما جابه‌جا شوند. شما می‌دانید با این سرعت تغییرات علمی در جهان و ضرورت تغییرات کتاب‌های درسی حتی کل تابستان برای معلمان دوره و بازدید گذاشته شود کم است ضمن اینکه به علت نبودن یا کمبود بودجه معلمان برای اینکه کیفیت آموزشی از جیب خود برای بازدید و دوره‌های آموزشی هزینه می‌کنند تا بروزتر در مهر وارد کلاس درس شوند.

آقای نوبخت فعلا نمی‌خواهم صدها درد بی‌درمان را مطرح کنم که در خیلی از دستگاه‌ها حق‌الزحمه اضافه‌کار انجام نشده بیش از حقوق معلمان است، پرداخت‌های متعدد به مناسبت‌های مختلف که در مواردی بیش از حقوق برخی همکاران ما است و از هزینه ماموریت‌ها گرفته تا هزینه سفر و حمل و نقل و خدمات رفاهی که قانون شامل تمام معلمان هم کرده اما به جرم زیاد بودن از منظر برخی شاید هم زیاده بودن به عوض هتل، اسکان در مدارس را تحمل می‌کنند.

در پایان تقاضا می‌کنم به هر طریق ممکن تا دیر نشده جبران مافات شود که بهترین شیوه در گام نخست پرداخت سریع مطالبات با هر قانونی که سازمان شما قبول دارد تا برای برداشتن گام‌های بعدی جهت احقاق حق فرهنگیان برنامه‌ریزی عملیاتی شود.

توضیح ونامه نوبخت

متن نامه به شرح ذیل است:

همکاران گرانقدر فرهنگی، باسلام

وقتی پس از سال ها خدمت در آموزش و پرورش و آگاهی از آنچه بر فرهنگیان عزیز می گذرد به مجلس رفتم ، به رغم آنکه با توجه به رشته تحصیلی در کمیسیون های اقتصاد و برنامه و بودجه عضویت یافتم ولی در چهار دوره حضور در مجلس مسئول مجمع فرهنگیان بودم تا بتوانم با مشارکت در تصمیم گیری های اساسى ضمن تقدیس جایگاه و منزلت فرهنگیان در تقویت اعتبارات این نهاد بزرگ آموزشی و فرهنگی نقش آفرینی نمایم ، شاید ترمیم اعتبارات صورت گرفته در آموزش و پرورش در دهه هفتاد نمادی از این تلاش بوده است…

 اقدامی که در مدیریت سازمان برنامه وبودجه استمرار یافت وتلاش شد تا عادلانه در راه احقاق حق فرهنگیان عزیز در حد امکان گام بردارم وهنوز هم معتقدم که افزایش بیش از دو برابری بودجه آموزش و پرورش دردولت یازدهم و حتی پرداخت های ١١٠ درصدی ؛ یعنی ١٠ درصد بیش از آنچه مجلس محترم تصویب می کرد، اجرای طرح رتبه بندی با بیش از ۴٠٠٠ میلیارد تومان بار مالی در دو سال گذشته، پرداخت بیش از هفت هزار میلیارد تومان فقط در کمتر از شش ماه گذشته برای پرداخت مطالبات بازنشستگان عزیز و شاغلین و اجرای بند ١٠ ماده۶٨ قانون مدیریت خدمات کشوری  برای کادر اداری …با همه مضاییق خزانه برای تقویت آن منزلت شایسته و بایسته موردانتظار عزیزان فرهنگی لازم بود ولی کافی نیست … مع الوصف با این وضعیت از همکاران پرتلاشم در مدیریت آموزش  و پرورش انتظار نبود در حالیکه بیش از ٣۴٠٠ میلیارد تومان در ماه گذشته علاو بر اعتبارات ماهانه برای تادیه مطالبات دریافت نموده و به آنها اطمینان داده شد که بازهم با پرداخت های خرداد ماه رفع مشکل خواهد شد موضوع عدم تصحیح ورقه را مطرح نمایند  و با وجود این مساعی بیش از پیش، این حقیر را نزد همکاران بزرگوار فرهنگی شرمنده تر نمایند.

شب ٢١ ماه مبارک رمضان،

محمد باقر نوبخت

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

29 دیدگاه

 • جناب نوبخت با احترام خیلی زیاد برای شما ما در سخت ترین شرایط مطالبات هم گروگانگیری از فرزندان کشور نکرده ونمیکنیم .این خبری که به شما رسیده یا از ریشه بی اساس است چون معلمان با ایثار وفداکاری اثبات کرده اند که حقوق اولویت اولشان نبوده ونیست اما متاسفانه تبعیض در اعطا بودجه بین دستگاههای دولتی بیداد میکند وقتی از بیست سی این خبر را از شما شنیدم به قول اقای سخنگو حیرت زده شدم که چگونه ممکن است دولت تدبیر اینگونه در این مقطع حساس به فرهنگیان کم لطفی کند .
  امیدوارم در اینده شاهد نظام تعلیم وتربیت پویا با شان ومنزلت بالایی داشته باشیم .

  از طرف یک معلم

  • نویسنده

   انتقال داخل استان، استانهایی چون چهارمحال بختیاری و اصفهان هنوز از طریق سایت http://enteghal.medu.ir فعال نشده است
   از آنجایی که اکثر استانها از طریق سایت فوق انتقال را انجام می دهند لذا جهت اطلاع از زمان شروع انتقال به امور اداری محل خدمت مراجعه فرمایید

 • آقای نوبخت :
  ۱- صفدر حسینی را ذخیره انقلاب خواندن
  ۲- پرداخت ۳ ماه حقوق معلمان در ۶ و ۷ام ماه بعد که با دخالت مستقیم ریاست جمهوری جلوش گرفته شد
  ۳- سخنرانی های بی مورد و عدم رعایت عدالت در تخصیص بودجه
  ۴- و حالا هم …..

 • همه دستگاهها همراه با حقوق پاداش و اضافه کار و … کارکنان خود را می دهند اما متاسفانه در آپ با کلی تاخیر و جنجال و منت پرداخت میشود.

 • مشکل کار اینجاست که آپ خدماتش رایگان است. اگر مانند سایر ادارات خدمات پولی ارایه می کرد الان شرایطش این نبود و شان کارکنانش خیلی بالاتر از اینا بودکه هر روز باید دعا کنند که حق و حقوق خودشان را زودتر دریافت کنند.

 • با سلام
  درصدی از عناوین واریزی خرداد ماه نسبت به اردیبهشت کم شده است!!!

  درصدها توی استان بوشهر دوباره کاهش داشته!!!

  دلیل این مساله چی هست؟؟

  ایا حقوق رو کاهش دادن یا مساله چیز دیگه هست؟!!!

  ممنون میشم جواب بدین

  • نویسنده

   ۱-مگر حقوق واریز شده است؟
   ۲- با حقوق اردیبهشت معوقه فروردین نیز پرداخت شده است
   ۳- هیچ کاهشی در حقوق خرداد نداریم.

 • خیر ولی فیش حقوقی مشخص شده و از داخل پرتابل قابل دیدنه.

  از برخی ها درصدهایی از عناوین پرداختی دوباره کم کردن!!!

  بنده در اردیبهشت ۶۰۰ هزار افزایش حقوق داشتم ولی توی فیش خرداد ۴۰۰ هزار تئمان از بنده کم شده که تمامی این کسر حقوق از عناوین پرداختی بنده کم شده است!

  آیا این سر کار گذاشتن ملت و دروغ دادن نیست؟؟؟؟

  شما هم چنین مشکلی دارید؟

  • نویسنده

   همکار گرامی
   فیش اردیبهشت همراه با معوقات فروردین می باشد
   هیچ کسر حقوقی در خرداد نداشته ایم
   اگر از حسابداری محل خدمت فیش را دریافت نمایید بند معوقات کاملا روشن است
   فیش حقوقی که بر روی اینترنت قرار دارد معوقات را جداگانه نشان نمی دهد
   جا دارد وزارتخانه معوقات حقوق را کاملا در فیشها مشخص نماید

 • خبر ۲۰دیروز اعلام کرد که واریز داره میشه به مرور.ولی بعضی از سایتها که همیشه اتفاقا بنده به انها رجوع میکردم چون تاریخ دقیقی اعلام میکردند،گذاشتند که:۳۱واریز میشود ولی این تاریخ هم گفتندقطعی نیست و طبق خبرهایی که داشتند ،موکول به ۳سوم تیرماه کردند.که فکر نکنم قبل از سوم واریز بشه .

 • با سلام ایا ۵۰ درصدی که اقای اولیا گفته بودند درخصوص افزایش حقوق درست است ونامه سازمان امور استخدامی در فروردین ۹۶ تصویب کرده اند درست است ایا اجرا می شود موضوع خبر یکشنبه  ۲۸ خرداد ۹۶ امده بود 

 • مالیات چطور کسر میشه؟فروردین مثل پارسال کسر شد.اردیبهشت مالیات نداشت.خرداد هم کمتر مالیات حساب شده.
  نمی خوان مالیات اردیبهشت رو کسر کننددددد

  • نویسنده

   مالیات فروردین براساس سال ۹۵ کسر شده و چون سقف حقوق برای مالیات کمتر بوده است مالیات بیشتری کسر شده است. و به همین دلیل مالیات اردیبهشت بسیارکمتر و با فروردین تهاتر شده است است.
   مالیات خرداد روند عادی خود را پیدا کرده است.

 • فیش حقوقی را رو سایت نذاشتن هنوز!!!! چطور همکارمون (آقای موسوی) بالاتر گفتن که فیش ها رو سایته.
  فیش اردیبهشت هنوز رو سایته.

  • نویسنده

   قرار دادن فیش روی سایت در اختیار مناطق می باشد
   برخی مناطق فیش خرداد را روی سایت گذاشته اند

 • این همه داد و بیداد در مورد اینکه حق با کیست را کنار بگذارید. دولت محترم تدبیر و امید که نزدیک به ۶۰ درصد واجدین رای جامعه به شما رای داده اند، آیا شما با این دستگاه طویلتان توانایی ندارید که ۵ درصد بودجه کشور را مستقیم به بخش آموزش اختصاص دهید که از این راه هم توسعه آموزش ، فرهنگ و اقتصاد در جامعه محقق شود و هم بر اساس نقش خطیری که فرهنگیان محترم در حال و آینده جامعه دارند حقوق و جایگاه والای آنها حتی با بالاترین موقعیت های اجتماعی قابل قیاس نیست پرداخته شود؟ تا کی این چرخه معیوب که سبب تخریب جایگاه علم و فرهنگ و پیشرفت در جامعه می شود باید ادامه پیدا کند؟ تا کی فرهنگیان محترم باید درد نان داشته باشند تا علم؟ تا کی فرهنگی محترم در جامعه اسلامی (با توجه به تاکیدات صریح دین اسلام به رعایت عدالت و انصاف و حقوق افراد) باید شرمنده اعضای خانواده شان باشند؟ تا کی فرهنگیان تبعیض های آشکار در پرداختی سازمان خودشان را با سازمان های دیگر را نظاره گر باشند؟ اگر دولت محترم که جایگاهش را با نقش مستقیم و تاثیر گذار فرهنگیان و خانواده هایشان صاحب شده، نمی تواند کاری اصولی و عادلانه برای احقاق حقوق فرهنگیان انجام دهد شفاف اعلام کند تا تکلیف فرهنگیان محترم روشن باشد. آموزش و پرورش در ایران در مقایسه با سایر کشور ها سازمانی است یتیم و بی کس که هر سازمانی در حقش اجحاف می کند!!!!!!!!!!!!!! آقای نوبخت با این تخصیص اعتبارات قطره چکان شما هم مشکل فرهنگیان حل نمی شود! ولی مسئولین محترمی در نظام جمهوری اسلامی به خاطر داشته باشند، جامعه ای که در حق آموزش جفا کند محکوم به نابودی است و جایگاهی در بین کشورهای پیشرفته در توسعه پایدار جهانی ندارد! چونکه توسعه پایدار به دنبال توسعه انسانی اتفاق می افتد و توسعه انسانی با تضعیف رهبر و مجری میدانی آن یعنی قشر فرهنگی در تضاد است! امید دارم برای این جمله ها وجدان های خفته بیدار شود!!۱۱

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی