استفاده از روش‌های جدید الکترونیک برای برگزاری دوره‌های ضمن‌خدمت فرهنگیان

رییس اداره آموزش‌های کوتاه‌ مدت وزارت آموزش و پرورش گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵ دوره ضمن‌خدمت ۳۲ ساعته برای کتب تازه‌ تالیف و یک دوره هوشمندسازی ۴۰ ساعته به صورت الکترونیک برگزار شده که جمعا ۵۲۰ ساعت دوره ضمن‌خدمت الکترونیکی در سال ۹۵ برای فرهنگیان اجرا شده است.

به گزارش ایسنا، احمد دانشفر با بیان این که امسال برای دومین سال است که دوره‌های ضمن‌خدمت فرهنگیان به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، عنوان کرد: امسال حدود ۷۰ هزار نفر از معلمان در دوره‌های ضمن‌خدمت کتب تازه تالیف و ۱۵۰ هزار نفر هم در دوره هوشمندسازی شرکت کردند، لذا امسال در مجموع ۲۲۰ هزار فرهنگی در کلاس‌های ضمن خدمت الکترونیکی شرکت کردند.

وی ادامه داد: هزینه برگزاری این دوره‌ها در مقایسه با دوره‌های حضوری بسیار کمتر است، به طوری که اگر می‌خواستیم این دوره‌ها به صورت الکترونیکی نباشد، باید حداقل ۱۰ برابر بیشتر هزینه می‌کردیم.

رییس اداره آموزش‌های کوتاه‌ مدت وزارت آموزش و پرورش با بیان این که دوره‌های الکترونیکی برای کتب تازه تالیف شاخه فنی و حرفه‌ای برگزار شده است،‌ گفت: سازمان پژوهش برای برگزاری دوره‌های الکترونیکی برای رشته‌های نظری مخالف است، چراکه اعتقاد مسوولان سازمان بر این است که اثربخشی دوره‌های ضمن خدمت حضوری بیشتر است و معلمان با ملاقات حضوری مولف درک بهتری از مسائل و روش‌های تدریس خواهد داشت که این امر هزینه‌های برگزاری دوره‌های ضمن خدمت را به شدت افزایش داده است.

وی افزود: این در حالی است که امسال دوره‌های ضمن خدمت الکترونیکی چهار درس شیمی، ریاضی فیزیک و زیست‌شناسی که در مقطع فنی‌حرفه‌ای تدریس می‌شود و نزدیک به دوره نظری هست را به صورت الکترونیکی برگزار کردیم که نتایج بسیار مثبتی داشت. این نتایج به سازمان پژوهش نیز منتقل و مورد قبول آن‌ها نیز قرار گرفت. همچنین بر اساس تاکیدات رییس سازمان پژوهش مبنی بر استفاده از روش‌های جدید برای برگزاری دوره‌های ضمن‌خدمت، دور از ذهن نیست که دوره‌های الکترونیکی نیز وارد شیوه‌های آموزشی سازمان پژوهش شود.

دانشفر درباره میزان رضایت فرهنگیان و معلمانی که در دوره‌های ضمن‌خدمت الکترونیکی شرکت کرده‌اند نیز گفت: بر اساس نظرسنجی‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته از معلمان در طول برگزاری دوره‌ها، اغلب معلمان از این شیوه اعلام رضایت کرده‌اند، به طوری که بسیاری از معلمان عنوان کرده‌اند که ویدئوهای آموزشی ارائه شده در دوره‌ها را دانلود کرده و سر کلاس درس می‌برند.

رییس اداره آموزش‌های کوتاه‌ مدت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی انتقادات درباره ضرورت برگزاری دوره هوشمندسازی مدارس در حالی که بعضی مدارس مجهز به تجهیزات اولیه هم نیستند، بیان کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از مدارس کشور مجهز به تجهیزات الکترونیکی و ویدیو پروژکتور هستند. این تجهیزات قبل از برگزاری دوره‌های هوشمندسازی کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت ، چرا که خیلی از معلمان و کادر مدرسه دانش استفاده از تجهیزات را نداشتند، اما با برگزاری دوره‌های هوشمندسازی فرهنگیان نسبت به تولید محتوای الکترونیکی آگاهی پیدا کرده و روش‌های تدریس آن‌ها آسان‌تر شده است.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

یک دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی