دوران بانک عامل آموزش و پرورش به سر رسیده باید به فکر بانکی دیگر بود

آموزش و پرورش هر ساله حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول(با احتساب بودجه، کمکهای مردمی، سرمایه صندوق وام ضروری و…) را به حساب های خود نزد بانک ملی واریز می کند اما متاسفانه این بانک هیچ وقت پاسخ قابل قبولی به اعتماد نداده و همه ما تجارب تلخی از کارشنکی و بی مهری بانک ملی نسبت به فرهنگیان داریم و این بانک جز در مواردی که فشار و اعتراضات بالا گرفته(آنهم به صورت مقطعی و برای آرام نمودن اوضاع) به انتظارات و تعهدات خودت عمل نکرده است.

 بنابراین در این یادداشت سعی می شود با ذکر یک نمونه تخلف عینی و جدید این بانک و یادآوری سایر کم کاریها و تخلفات آن، لزوم پایان دادن همکاری آموزش و پرورش با این بانک را تبیین نماییم. البته مشروط بر اینکه ادامه این همکاری به انتفاع شخصی بعضی ها پیوند نخورده باشد و اگر هم اینطور است لااقل برای یکبار هم شده منافع اکثریت رو بر منافع شخصی ترجیح بدهند.

در تاریخ ۹۴/۱۱/۱۸ تفاهم نامه ای بین سازمان آموزش و پرورش کردستان و مدیریت بانک ملی کردستان منعقد شد و مقرر شد که معلمان در همه شهرهای استان به مدت یک سال با معرفی اداره آموزش و پرورش بتوانند از تسهیلات بانک ملی تا سقف ۵۰ میلیون تومان استفاده کنند. اما متاسفانه بانک ملی چندین ماه است به بهانه نبود اعتبارات به تعهدات خود عمل نمی کند و گاها کارمندهای آن در پاسخ به درخواستهای همکاران برخوردهای نامناسبی نشان می دهند. این احتمال هم مطرح شده که دلیل خودداری بانک از دادن تسهیلات، پایین آمدن بهره بانکی (به ۱۸ درصد) است در حالی که در تفاهم نامه اشاره شده که اعطای این تسهیلات تابع تغییرات و قوانین جدید بانک مرکزی خواهد بود و این بهانه از طرف بانک پذیرفتنی نیست.

به دنبال این کارشکنی، مراجعات و پرسش های فراوانی از سوی همکاران به ادارات آ.پ صورت گرفت ولی جواب قانع کننده به همراه نداشت. لذا ما بخشی از این کوتاهی را ناشی از عملکرد ضعیف مسولان آموزش و پرورش استان می دانیم.

اما بخش اعظم این تخلف به بی مسولیتی و خلف وعده بانک ملی برمی گردد که به هیچ وجه قابل بخشش و فراموشی نیست و در صورت تمایل مسولان آ.پ قابلیت پیگیری حقوقی را دارد. علاوه بر تخلف فوق الذکر مجموعه رفتارهای بانک ملی در قبال فرهنگیان(نپرداختن وامهای کم بهره، ندادن هیچ گونه بهره و امتیاز به حساب معلمان و مدارس، برخوردهای نامناسب و…) اعتماد همکاران را سلب نموده و اکثرا خواهان تعویض بانک و انتقال حسابهای آموزش و پرورش به بانکی دیگر هستند. بر همین اساس در بعضی از شهرهای استان کردستان نظیر سقز و مریوان تلاش هایی برای نوشتن طومار و جمع آوری امضاء شروع شده و مصرانه خواهان جایگزین نمودن بانکی دیگر به جای بانک ملی هستند.

زمان آن رسیده همکاران عزیز در سایر استانها این مساله را به یک مطالبه جدی و همگانی تبدیل کنند و با پیگیری جدی تلاش نمایند که حقوق معلمان و حساب مدارس به بانکی منتقل شود که هم تسهیلات و امتیازات بیشتری در اختیار فرهنگیان قرار دهد و هم رعایت شان و منزلت آنها رو داشته باشد. به خاطر داشته باشید که انتخاب یک بانک مناسب و اعطای بعضی امتیازات و تسهیلات کم بهره به فرهنگیان می توان لااقل بخشی از مشکلات معیشتی آنها(نظیر مسکن) را برطرف نمود.

در ضمن نباید فراموش کنیم که همواره یکی از مطالبات جدی فرهنگیان تاسیس بانکی با سرمایه و مدیریت و نظارت معلمان تحت عنوان ”بانک فرهنگیان” بوده که باید به طور جدی پیگیری شود اما تا فراهم شدن مقدمات و تاسیس آن، لزوم جایگزین نمودن بانکی دیگر به جای بانک ملی یک ضرورت حتمی است.

سید غیاث نعمتی/معلم و فعال صنفی

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی