هیچ بخشنامه‌ای از سوی دفاتر ستادی آموزش و پرورش نباید صادر شود

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: هیچ بخشنامه‌ای از سوی دفاتر ستادی این وزارتخانه نباید صادر شود و دفتر حقوقی در این خصوص باید نظرات مشورتی به تمام بخش‌های آموزش و پرورش ارائه دهد.

یوسف نجفی در دیدار با کارشناسان حقوقی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: آنچه در بحث حقوقی نیازمند آن هستیم،‌ تعامل و تقویت روحیه تشریک مساعی بین دفتر حقوقی و سایر بخش‌های وزارت آموزش و پرورش است.

نجفی با اشاره به روند صدور بخشنامه‌ها و تعدد آن تصریح کرد: بخشنامه مانند قانون و آیین‌نامه ایجاد حق و تکلیف می‌کند، ‌لذا هیچ بخشنامه‌ای از سوی دفاتر ستادی نباید صادر شود و دفتر حقوقی در این خصوص باید نظرات مشورتی به تمام بخش‌های آموزش و پرورش بدهد؛ گاه مشاهده می‌شود، ‌بخشنامه‌ای به استان‌ها ارسال می‌شود که به دلیل رعایت نکردن اصول کلی حقوقی و قواعد ناظر بر قاعده‌گذاری،‌ دارای اشکالات حقوقی است.

وی با اشاره به این مطلب که بخشنامه‌ها نمی توانند مغایر اسناد بالادستی مثل قانون اساسی، ‌قانون عادی و تصویب‌نامه‌ها باشند، یادآور شد: دفتر حقوقی مناسب‌ترین مرجع تشخیص برای تطبیق مصوبات و بخشنامه‌های اداری با قوانین و اسناد بالادستی است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اهمیت کار حقوقی خطاب به کارشناسان حقوقی گفت: می‌توانید حقی را ایجاد یا حقی را ضایع کنید. شما فقط مسئول پیگیری دعاوی کیفری نیستید بلکه در کنار مسئولیتی که دارید باید معلمان را با حقوق شغلی با روش‌های مختلف آگاه کنید تا همکاران و معلمان ما با حقوق حداقلی خود آشنا شوند.

نجفی افزود: معاونت حقوقی باید پشتیبان تمام بخش‌های آموزش و پرورش باشد. در حال حاضر یکی از مسائل اصلی، ‌اقتصاد آموزش و پرورش و معیشت معلمان است که باید وجهه همت تمام مسئولین باشد.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

یک دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی