دولت مکلف به تهیه نظام رتبه بندی فرهنگیان شد + جزئیات

نظام رتبه بندی معلمان از زمانی که بحث اجرای آن به میان آمد ، با اما و اگرهایی روبرو بوده به گونه ای که گفته میشود این قانون بصورت تمام و کمال رعایت نشده است .

 این در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین مصوبه عصر روز ۹۵/۱۰/۱۳خود در نشست علنی نوبت دوم مجلس ماده ۷۹۹ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه را به تصویب رساندند.

الزام دولت به اجرای نظام رتبه بندی
براساس بند الف این ماده، دولت مکلف شد برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به نحوی که کلیه اقدامات وزارت آموزش و پرورش براساس این سند انجام و اقدامی مغایر با قانون و سند صورت نگیرد، اجرا و نظام رتبه بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت ها براساس تخصص با شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور را با تصویب مجلس در قالب بودجه سنواتی تهیه کند.

دولت همچنین در این راستا مکلف است جایگاه آموزش و پرورش به مثابه مهمترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی و انسانی عهده‌دار اجرای سیاستهای مصوب و هدایت و نظارت بر آن بعنوان امر حاکمیتی با توسعه همکاری دستگاههای اجرایی ارتقا و سفرهای فرهنگی دانش آموزی بویژه اردوهای زیارتی و راهیان نور را توسعه داده و تسهیل کند.
چگونگی پذیرش نیرو در آموزش و پرورش
مجلس در ادامه ماده ۷۹ لایحه برنامه ششم توسعه، سازمان اداری و استخدامی را موظف کرد به منظور ارتقاء کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، در طول اجرای قانون برنامه، ردیفهای استخدامی و تأمین اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش را با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه و ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاههای یاد شده برای جذب دانشجو معلم ها در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهند.

وکلای ملت در بند ج این ماده از لایحه برنامه پنج ساله توسعه، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به اختصاص نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات مورد نیاز، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ـ بسیج دانش آموزی ـ سازمان دانش آموزی براساس ضوابطی که با پیشنهاد وزارت به تصویب هیأت وزیران می رسد، کردند.

دولت با رأی مجلس در ادامه ماده ۷۹ لایحه برنامه ششم و طبق بند د آن، مکلف به تنظیم و اجرای سیاست های حمایتی از خیرین مدرسه ساز و منظور کردن معادل کمکهای تحقق یافته آنان جهت تکمیل پروژه‌‌های نیمه‌تمام خیرین در بودجه سنواتی شد.

در تبصره این بند آمده است که آیین‌نامه اجرائی آن حداکثر ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون توسط وزارت‌آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

یک دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی