بررسی انتصابات جدید در وزارت آموزش و پرورش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در تاریخ ۱۱ آبان‌ماه با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شد.

از همان لحظه انتخاب دانش‌آشتیانی در وزارت آموزش و پرورش همگان در انتظار این بودند که آیا شاهد اعمال تغییراتی گسترده در سطوح مدیریتی این وزارتخانه خواهند بود یا خیر.

نخستین انتصاب، آمدن فرزانه و رفتن بطحایی بود

موضوع تغییرات و انتصابات در وزارت آموزش و پرورش اما خیلی زودتر از آنچه به نظر می‌آمد، اتفاق افتاد و کمتر از هفت روز بعد حسین فرزانه به عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش منصوب شد.

سید محمد بطحایی که پیش از این معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در زمان تصدی وزارت فانی در آموزش و پرورش بود، پس از رفتن فانی، از سوی رئیس جمهور به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد تا وزیر جدید معرفی شود.

اینکه چرا وزیر آموزش و پرورش به سرعت فردی را جای بطحایی به عنوان سرپرست منصوب کرد، سؤالاتی را در اذهان ایجاد کرده است.

دومین انتصاب، آمدن فیض و رفتن کفاش بود

اما دومین انتصاب احمدی دانش‌آشتیانی در معاونت پرورشی و فرهنگی این وزارتخانه اتفاق افتاد، جایی که تغییرات در آن بسیار محتمل بود.

در ۲۲ آبان ماه و پس از حضور حدود ۱۱ روزی در آموزش و پرورش، احمدی دانش‌آشتیانی دست به تغییر در معاونت پرورشی و فرهنگی زد و مهدی فیض را که در کارنامه خود، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی دارد به جای حمید رضا کفاش منصوب کرد.

انتصاب در معاونت‌ آموزش ابتدایی؟

یکی از معاونت‌های مهم و تأثیرگذار وزارت آموزش و پرورش، معاونت آموزش ابتدایی است که نیمی از دانش‌آموزان سراسر کشور زیر مجموعه این معاونت ساماندهی می‌شوند.

محمد دیمه‌ور در زمان وزارت فانی، معاون آموزش ابتدایی بود اما مدتی کوتاه قبل از رفتن فانی از آموزش و پرورش، استعفای خود را به وزیر ارائه داده بود که با مخالفت وزیر وقت رو به رو شد، اما دیمه‌ور از همان روزهای ابتدایی مهر ماه امسال دیگر در سرکار خود حاضر نشد و اکنون هم معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش دارای جایگاه پست خالی است.

به نظر می‌رسد فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در یکی از انتصاب‌های خود باید معاون آموزش ابتدایی این وزارتخانه را منصوب کند.

آیا حراست وزارت آموزش و پرورش صاحب رئیس می‌شود؟

مردادماه سال جاری بود که محسن موحد از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش خداحافظی کرد و خیلی بی سر و صدا از آموزش و پرورش رفت و مدتی بعد هم وزیر وقت برای حمید رضا حوری حکم سرپرستی حراست وزارت آموزش و پرورش را صادر کرد.

به نظر می‌رسد در این دوره حکم رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش هم صادر شود که باید منتظر بود و دید چه فردی برای این پست معرفی می‌شود.

رئیس دفتر وزارتی آموزش و پرورش چه کسی می‌شود؟

در روزهای نخست حضور احمدس دانش‌آشتیانی در آموزش و پرورش زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر داوود رضایی رئیس دفتر وزارتی به گوش می‌رسید تا اینکه در آخرین روز برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، فانی به همراه رضایی رئیس دفتر خودش به این نمایشگاه آمد تا رفتن رضایی از وزارتخانه محتمل و قطعی باشد.

هنوز صدور حکم رسمی برای فردی جهت تصدی رئیس دفتر وزیر اطلاع‌رسانی نشده است و باید منتظر بود و دید چه فردی نزدیک به احمدی دانش‌آشتیانی در این پست خواهد نشست.

مدیر کل دفتر وزارتی رفتی شد؟

محمد فاضل یکی از نزدیکان علی اصغر فانی است که مدیریت دفتر وزارتی را در زمان وزارت فانی عهده‌دار بود و هنوز خبری از رفتن یا ماندنش نیست.

اما صحبت‌هایی به گوش می‌رسد که فاضل از دفتر وزارتی رفتی است و در روزهای آینده فرد جدیدی نزدیک به وزیر آموزش و پرورش تصدی در این پست را خواهد پذیرفت.

تغییر معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش

حجت الاسلام ناصری زنجانی که معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش در زمان وزارت فانی است، به نظر می‌رسد خیلی زود از این وزارتخانه خواهد رفت.

زیرا نزدیکان احمدی دانش‌آشتیانی معتقدند که در زمانی که ناصری معاون پارلمانی آموزش و پرورش بود وزیر این وزارتخانه ۴ مرتبه کارت زرد از مجلس دریافت کرد، یکبار تا مرز استیضاح پیش رفت و در مرتبه دوم استیضاح هم توسط رئیس جمهوری کنار گذاشته شد.

حال باید دید که چه فردی و چه زمانی برای تصدی در این پست معرفی می‌شود.

رؤسای مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی و مدارس غیردولتی

گفته می‌شود که رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی و همچنین مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش که از نزدیکان وزیر آموزش و پرورش جدید هستند احتمال گرفتن پست‌های مهم‌تر از آن چیزی که اکنون در آنها مشغول هستند را دارند.

ضمن اینکه حضور آنها در این دوره وزارت آموزش و پرورش هم قطعی خواهد بود.

اما گفته می‌شود که احتمال دارد تا مدیرکل مدارس غیردولتی به عنوان معاون پارلمانی و یا اینکه رئیس سازمان مدارس غیردولتی منصوب شود.

تغییر رئیس سازمان نهضت سوادآموزی

خبرهایی در روزهای اخیر هم به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه سازمان نهضت سوادآموزی هم دستخوش تغییراتی خواهد شد که البته این موضوع خیلی محتمل به نظر نمی‌رسد اما در مجموع باید منتظر بود و دید که این تغییرات رخ می‌دهد یا خیر.

تغییر در معاونت تربیت بدنی

وضعیت ورزش در مدارس و عدم تزریق بودجه و اعتبارات تربیت بدنی و همچنین عدم توجه کافی به حوزه سلامت و افزایش مشکلات آسیب‌های اجتماعی از جمله نکات منتقدان در خصوص معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش است.

استفاده از فردی چابک در این معاونت نیز به نظر محتمل خواهد بود.

به گزارش فارس، البته معاونت آموزش متوسطه و برخی دیگر از زیرمجموعه‌ها مانند سازمان دانش‌آموزی نیز احتمال تغییراتی در آنها وجود دارد.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

یک دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی