«مدیران آموزش و پرورش» یک روز در هفته به دانش‌آموزان درس دهند

به وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد می‌شود خود و معاونان و مدیران ستادی و استانی را در قالب هفته‌ای یک روز برای آموزش به حضور در کلاس درس موظف کند و از بهترین «معلم‌مدیران» تقدیر به‌عمل آورد.

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمدابراهیم محمدی مشاور رسانه و ارتباطات رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، یادداشتی تحت عنوان «برای حذف فاصله صف و ستاد همه باید معلم باشند؟» در اختیار این خبرگزاری قرار داده است:

همه تلاش‌هایی که در آموزش و پرورش صورت می‌پذیرد معطوف به مدرسه و دانش‌آموز است.

اگر دانش‌آموز از برنامه‌ها و محتوای‌های تولید شده سود ببرد و برآیند آن در شناخت و رفتارشان محسوس شود، این هزینه با فایده تناسب داشته و به‌تبع کارنامه مقبولی در پیشگاه قدرشناسانه ملت و پاداش بی حساب الهی نصیب کارگزاران خواهد شد.

یکی از راه‌های رسیدن به بهره‌وری در برنامه‌ریزی‌ها، تولیدات و فعالیت‌ها، ارتباط مدیران و کارشناسان با فضای مدرسه و کلاس است.

هرچه فاصله کلاس و مدرسه با فضای تصمیم‌گیری‌های ستادی کمتر و رابطه کارشناسان و مدیران با کلاس و کتاب و فضای دانش‌آموزی صمیمانه‌تر شود، موفقیت برنامه‌ریزی‌ها وبه‌تبع هزینه‌های مرتبط با اثربخشی بیشتر خواهد بود.

پیوسته‌سازی ارتباط مدیران و کارشناسان وزارتی و حتی استانی به تناسب مأموریت و رسته کاری با جامعه هدف در مدرسه مدلی قابل دفاع در پویاسازی برنامه‌ریزی‌ها و تولید بخشنامه‌ها و.. می‌باشد.

چه نیکوست برای کارشناسان، مدیران و حتی مقامات ارشد در آموزش و پرورش همانند اعضای هیأت علمی دانشگاه که کلاس رفتن را در هر موقعیت و جایگاه اداری و اجرایی برای خود افتخار و امتیاز می‌دانند، حضور در کلاس درس و فضای مدرسه نیز برای ایشان نیز افتخار و شایسته مباهات شود.

بهتر است کارشناسان و کادر ستادی رفتن به کلاس‌های درس آموزشگاهی را برای خود یک افتخار، توفیق و شایستگی بدانند؛ مگر قرار نیست معلمی برتر از هر مقام و جایگاه دیگری باشد؟ مگر دبیری و معلمی هم‌سنگ وزیری نیست؟

پس چرا فاصله ما کارگزاران، برنامه‌ریزان و مؤلفان کتب درسی با کلاس و کتاب زیاد است و چرا ارتباط مقامات دست اندرکار مسائل آموزشی و تربیتی دانش‌آموزی با فضاهای جدی دانش‌‌آموزی با بی‌مهری همراه است؟

 کدام مدیر که برای حوزه‌های دانش‌آموزی سالیانه ده‌ها نسخه بخشنامه تجویز می‌کند و درباب مسایل تربیتی یک تنه ساعت‌ها سخنرانی می‌کند در دبیرستان‌های پسرانه کلاس و برنامه آموزشی و تربیتی دارد؟ مسئولان آموزش و پرورش در شکل خوشبینانه در دانشگاه کلاس دارند یا در مدارسی که خود مسئول وکارگزار آن هستند؟

چرا برخی از کلاس و مواجهه با دانش‌آموزی هراس دارند و با وجود مسئولیت‌های آموزشی در مقاطع مختلف و به‌ویژه ابتدایی، از رفتن به کلاس درس و ارتباط جدی و بدون تکلف با دانش‌آموزان احساس خوبی پیدا نمی‌کنند و برخلاف شعارها و مسئولیت دانش‌آموزی به کلاس‌های دانشگاهی خود افتخار می‌کنند.

مگر می شود بدون ارتباط پیوسته با دانش‌آموز و کلاس و مدرسه، تولید محتوا و برنامه آموزشی و تربیتی داشت.

بیقین اگر با همت وزیر محترم و معاونان وزارتی و مدیران‌کل استان‌ها طرح کلاس کارشناسان و مدیران حداقل هفته‌ای ۲ ساعت کلید بخورد، اتفاقات مبارک و دور از انتظاری رخ خواهد داد؛ این اقدام افزون بر آشنایی جبری با واقعیت‌های موجود آموزشی و تربیتی مدارس و شناخت نیازها و دغدغه‌ها، روحیه اعتماد و خودباوری را در جامعه معلمی که دیروقتی است به‌خاطر برخی بی تدبیری‌های عمدتاً عاطفی و انسانی آسیب دیده است، ترمیم و تقویت خواهد کرد و مناسبات صف و ستاد را به نفع نظام تربیتی و آموزشی اصلاح خواهد نمود.

پیشنهاد به وزیر آموزش و پرورش این است که خود و معاونان و مدیران ستادی و استانی را در قالب هفته‌ای یک روز برای آموزش به حضور در کلاس درس موظف کند و از بهترین «معلم‌مدیران» تقدیر به‌عمل آورد.

با این اقدام اثبات می‌کرد قلب آموزش و پرورش، معلم است و همه کسانی که برای نظام تعلیم و تربیت می‌اندیشند و برنامه‌ریزی می‌کنند  باید معلم باشند و معلم بمانند.

اثبات می کرد برای آموزش و پرورش معلمی در کلاس ابتدایی یک افتخار است و وزیر برای اینکه هر هفته به یک کلاس ابتدایی برود افتخار می‌کند.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی