تصویب تغییر نام رشته دبیری به آموزش در دانشگاه فرهنگیان

تغییر نام رشته دبیری به آموزش در دانشگاه فرهنگیان خ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته است.

سید حسین مجتبوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس در رابطه با تبدیل عنوان رشته دبیری به آموزش اظهار داشت: این تصمیم از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و تصمیم کلانی است که تمام رشته‌های دبیری دانشگاه فرهنگیان لازم است با عنوان آموزش فارغ التحصیل شوند، در نتیجه تصمیم گیری مربوط به خود دانشگاه فرهنگیان نبوده بلکه ابلاغ شده است.

وی با اشاره به وضعیت دانشجویانی که تطبیق نمی‌زنند، خاطرنشان کرد: دانشگاه در پایان هفته موظف به ارائه دروس برای دانشجویانی که تطبیق نمی‌زنند است اما این امر سبب ایجاد مشکلات و سختی‌ها برای دانشجو است و توصیه می‌کنیم دانشجویان برای اینکه به زحمت نیفتند تطبیق دروس را انجام دهند.

وی با بیان اینکه تطبیق مقدمه تدریس برای دانشجویان است، افزود: طبق معرفی‌نامه و بخشنامه‌ها تطبیق دانشجو معلمان مقدمه برای حضور آن‌ها در مدرسه و تدریس شان است و دانشجو معلمانی که تطبیق نمی‌زنند، به اختیار آموزش و پرورش است که از این نیروها استفاده کند یا تدریس آن‌ها را موکول به زمان فارغ التحصیلی کند.

مجتبوی در رابطه با ضمانت شغلی دانشجو معلمان رشته‌های دبیری تصحیح کرد: تغییر عنوان دبیری به آموزش به معنی آموزش ابتدایی نیست و دانشجویان دبیری در متوسطه مشغول می‌شوند، البته این امر بستگی به نیاز آموزش و پرورش در محل خدمت دانشجویان نیز دارد.

تغییر عنوان دبیری به آموزش و تطبیق دروس مشکلی برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان ایجاد نمی‌کند، عنوان کرد: ادامه تحصیل دانشجویان بستگی به رشته و گرایش آن‌ها دارد و در برخی رشته‌ها دانشجویان موظف به گذراندن واحدهای پیش نیاز هستند.

مجتبوی بیان کرد: دانشجویان دانشگاه برای معلمی آماده می‌شوند و با دانشگاه‌های دیگر متفاوت هستند مثلاً دانشجو دبیری فیزیک با دانشجو فیزیک محض در دانشگاه‌های دیگر در برخی عناوین دروس متفاوت هستند و دانشجو معلمان دروس تربیتی نیز می‌گذرانند به همین خاطر ممکن است در ارشد نیاز به گذراندن چند واحد پیش نیاز داشته باشند.مانع دانشجویانی که نمی‌خواهند تطبیق بزنند نمی‌شویم اما توصیه به تطبیق می‌کنیم چراکه به نفع دانشجو معلمان است و شش ماه زودتر فارغ التحصیل می‌شوند، اگر بهمن ماه فارغ التحصیل شوند وضعیتشان دیرتر مشخص می‌شود.

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

4 دیدگاه

دیدگاهها بسته شده.

 • سلام خسته نباشید یک سوال از امور اداری داشتم
  اگر دانشجو معلمان تطبیق بزنند ایا در نوع استخدام انها مشکلی ایجاد نمی شود ؟ در کل ایا از نظر مدرک ،مقطع تدریس ،استخدام ،ادامه تحصیل و… تفاوتی ایجاد می شود یا خیر ؟؟اصلا هیچ فرقی دارد یا نه ؟؟گر امکانش هست به طور کامل توضیح دهید تا مطمئن شویم
  با تشکر و خیلی ممنون

  • نویسنده

   از قوانین تربیت معلم اطلاعی نداریم
   اما به نظر می رسد تطبیق صرفا مدت تحصیل را کوتاه نماید و در وضعیت استخدامی تغییری ایجاد نکند

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی