کدام صندوق بهتراست تامین اجتماعی یا بازنشستگی کشوری؟

کدام صندوق بهتراست تامین اجتماعی یا بازنشستگی کشوری؟

پرسشی که ذهن بسیاری از همکاران را به خود مشغول کرده است ارجح بودن کدام یک از صندوق های بازنشستگی است. یقینا نمی توان پاسخ قاطعی به پرسش فوق داد اما می توان تفاوت های دو صندوق را در دریافت ها و پرداخت ها و توان مالی صندوق ها بیان نمود.

مهم ترین نکته در خصوص هر دو صندوق این است که در حال حاضر توان مالی زیادی در مقایسه با صندوق های بازنشستگی کشورهای توسعه یافته ندارند. در حال حاضر برخی از بزرگترین کمپانی های نفتی و … متعلق به صندوق های بازنشستگی می باشند که با سرمایه گذاری های مناسب قدرت مالی آنان را بسیار بالا برده است.ضعف صندوق های بازنشستگی علل زیادی دارد که بررسی آن از اهداف این نوشتار نمی باشد.

تفاوت های دو صندوق با توجه به قوانین موجود که البته تغییر آن در آینده دور از ذهن نیز به نظر نمی رسد به شرح ذیل می باشد:

۱- از مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری ماهانه ۹ درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و همچنین دو و نیم درصد از حق شغل جهت دفترچه خدمات درمانی وی کسر می گردد. اما تامین اجتماعی ماهانه ۷ درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و درمان دریافت می نماید. لذا پرداختی فرد به تامین اجتماعی پایین تر می باشد.

۲- از فوق العاده هایی مانند یدی آب و هوا و نوار مرزی و کمتر توسعه یافته، تامین اجتماعی کسور بازنشستگی دریافت می نماید که مشترکین صندوق بازنشستگی جهت این فوق العاده ها کسور بازنشستگی  پرداخت نمی کنند. لذا مشمولین تامین اجتماعی در دو سال آخر که فوق العاده مذکور را در حکم خود دارند از میانگین حقوق بالاتری برخوردار می گردند.

۳- صندوق بازنشستگی با هر افزایش کل آن را به عنوان مقرری ماه اول دریافت می کند اما مشمولین صندوق تامین اجتماعی مبلغی به عنوان مقرری ماه اول ندارند و با صدور هر نوع حکم حقوقی افزایش خود را از همان ماه اول دریافت می کنند.

۴- مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در ایام بیماری و مرخصی معذوریت با هر نوع استخدام پرداخت حقوق و مزایای کارمند بر عهده دستگاه می باشد، اما کارمندان پیمانی مشترک صندوق تامین اجتماعی در بیماری بیش از ۳ روز و مرخصی معذوریت جهت دریافت حقوق می بایست به تامین اجتماعی مراجعه نمایند. تامین اجتماعی در ایام مرخصی استعلاجی و معذوریت حقوق را به صورت دو سوم و سه چهارم با طی روند اداری پرداخت می نماید.

۵- کسانی که قبل از استخدام سوابق بیمه پردازی خصوصی به تامین اجتماعی دارند چنانچه تمایل دارند از سوابق بیمه ای قبلی خود برخوردار باشند بهتر است همچنان مشترک صندوق تامین اجتماعی باشند.

۶- کارمندی که به تامین اجتماعی بیمه می پردازد پس از بازنشستگی ارتباط وی با دستگاه محل خدمت به طور کامل قطع می گردد. اما کارمند بازنشسته مشترک صندوق بازنشستگی فعلا دستگاه محل خدمت وی به عنوان رابط با سازمان بازنشستگی بوده و می تواند  پس از بازنشستگی همچنان از تسهیلات دستگاه خود مانند وام و … استفاده نماید.

۷- تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگی سقف پایین تری نسبت به بازنشستگی کشوری دارد لذا افرادی مانند اعضا هیات علمی و قضات می بایست در صندوق بازنشستگی کشوری مشترک شوند.

۸- حقوق بگیران تامین اجتماعی قشر وسیعی از کارگران و کارمندان می باشند که به نظر می رسد در ترمیم های حقوقی که طول سالهای بازنشستگی اعمال می گردد افزایش کمتری نسبت به مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در بلند مدت داشته باشند. در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشور در ترمیم های حقوقی که هر چند سال اتفاق می افتد به گزینه هایی چون سابقه ، طبقه، سوابق مدیریتی فرد، رتبه و مدرک تحصیلی که در سامانه های صندوق بازنشستگی ثبت است توجه می نماید.

۹- افرادی که مشترک تامین اجتماعی می باشند می توانند در سال های آخر خدمت نسبت به پرداخت بیمه از کارگاهی دیگر  جهت بالا رفتن حقوق بازنشستگی خود اقدام کنند. که این امر برای مشترکین صندوق بازنشستگی میسر نمی باشد.

شما هم با ارائه دیدگاه و تجربیات خود این نوشتار را تکمیل کنید

 

قانون اصلاحات پراسنج (پارامتریک) قانون تأمین اجتماعی (در حال رسیدگی در مجلس شورای اسلامی)

درباره نویسنده

535مطلب نوشته است .

۲۹ Comments on “کدام صندوق بهتراست تامین اجتماعی یا بازنشستگی کشوری؟”

 • كارمند wrote on 2 ژوئن, 2017, 14:35

  بیمه تامین اجتماعی برای بیمه شدگان تامین اجتماعی مراکزدرمانی (بیماریتانها ودرمانگاههایی )دارد که بصورت رایگان خدمات ارائه میدهد ولی سازمان بازنشستگی!؟

 • محمد wrote on 2 نوامبر, 2017, 8:03

  سلام .من ۵ سال تامین اجتماعی بودم بعد استخدام آموزش پرورش شدم سه سال هم ادامه تامین اجتماعی را پرداخت کردم بعد از آن به ما گفتند باید صندوقتون را عوض کنین. من برخلاف میل صندوق را عوض کردم حالا میگن چون صندوق عوض کردی آن ۵سال هم را نمی توانی استفاده کنی.و بابت آن آن ۳سال اولیه آموزش پرورش هم باید ۴ونیم میلیون پرداخت کنم.لطفا راهنمایی کنید اگه راهی قانونی برای بازگشت می باشد.باتشکر.

 • اموراداری wrote on 12 نوامبر, 2017, 13:38

  متاسفانه فعلا امکان پذیر نمی باشد

 • مصی wrote on 13 نوامبر, 2017, 22:48

  سلام. من فرهنگی هستم و بیمه تامین اجتماعی. سنوات بیمه ام از سنوات کاری در حکمم کمتر است. به هر دوجا مراجعه کردم هم بیمه و هم اداره. ولی کسی به درستی جوابم نمیدهد. بعضی میگویند باید به دیوان شکایت کنم شما چه نظری دارید?

 • اموراداری wrote on 14 نوامبر, 2017, 15:11

  جزئیات بیشتری از سابقه خود را اعم از سربازی، حق التدریس و… را اعلام فرمایید.

 • معاون wrote on 1 دسامبر, 2017, 1:54

  من متوجه نشدم یعنی دوسال آخر رو از آموزش پرورش استعفا بدیم بریم یه جای دیگه بیمه پردازی کنیم یا همزمان با خدمت تو آموزش و پرورش میشه جای دیگه هم بیمه پرداخت کرد تا حقوقمون تو بازنشستگی بیشتر بشه؟؟؟
  اشاره دارم به شماره ۹ متن بالا

 • اموراداری wrote on 1 دسامبر, 2017, 10:58

  جهت اطلاع ببشتر به تامین اجتماعی مراجعه فرمایید

 • علی wrote on 9 دسامبر, 2017, 7:24

  خواهشا دوستان از دو جا بیمه خودتون رو در صندوق تامین اجتماعی واریز نفرمایید چون پدر بنده هم این کار رو انجام داد و کلا نه تنها به حقوق بازنشستگی ایشون اضافه نشد بلکه حقوق ۲۸ روز براش بریدن و کلی هم شکایت کردیم گفتیم حداقل پولی که پرداخت کردیم رو بر گردونید باز هم نشد که بشه و غیره

 • ایرج wrote on 14 ژانویه, 2018, 21:26

  سلام ، بنده فرهنگی با بیمه تامین اجتماعی هستم متاسفانه ۸ ماه از بیمه من طبق فیش حقوقی به صندوق بازنشستگی کشوری به اشتباه واریز شده و سوابق اون هم در بیمه درمان موجود نمی باشد مدرک بنده فقط همین فیش های حقوقی است چه راه کاری برای احقاق حق بنده وجود دارد؟ سپاس.

 • اموراداری wrote on 16 ژانویه, 2018, 14:00

  هرکس اشتباه کرده باید پیگیری و رفع نماید
  موارد مشابه شما با پیگیری از طریق امور مالی مرتفع گردیده است

 • محمد wrote on 19 ژانویه, 2018, 14:26

  ببخشیدکسانی که بیمه تامین اجتماعی دارندمدیریت خدمات کشو ی شاملشان میشود

 • اموراداری wrote on 19 ژانویه, 2018, 16:21

  کارمندان دولت با هر صندوقی مشمول خدمات کشوری هستند

 • راحیل wrote on 25 ژانویه, 2018, 17:08

  با سلام اداره آموزش و پرورش منطقه ما زمانی که مبلغ سال های حق التدریسی را برای واریز به صندوق خدمات کشوری حساب کردند یک فیش هم اشتباه به من دادند من رفتم به حساب ریختم در صورتی که من تامین اجتماعی بودم حالا نمی دانم چطور پولم را از صندوق خدمات کشوری پس بگیرم

 • اموراداری wrote on 27 ژانویه, 2018, 8:14

  با تکمیل فرم استرداد می توان اشتباه واریزی را دریافت کرد

 • ناشناس wrote on 17 فوریه, 2018, 20:59

  خیلی عجیب هست که با این قوانین تامین اجتماعی دولت حاضر باشه کارمندان در این صندوق بمانند
  چون دولت باید ۲۰درصد حق بیمه پرداخت کنه در صورتی که در صندوق بازنشستگی کشوری دولت۱۳٫۵ درصد پرداخت می کنه.

 • ناشناس wrote on 20 فوریه, 2018, 22:46

  با سلام. بنده چهار سال در شرکت خصوصی سابقه ی بیمه تامین اجتماعی داشتم و بعد آن به استخدام سازمان جهاد کشاورزی در آمدم و این یکسال استخدامی را هم با همان بیمه تامین اجتماعی ادامه دادم, امکان تغییر صندوق بیمه به خدمات وجود دارد؟

 • اموراداری wrote on 21 فوریه, 2018, 19:03

  برابر برنامه ششم کارکنان پیمانی صرفا تامین اجتماعی و کارکنان رسمی صندوق بازنشستگی کشوری
  البته برای سال ۹۷ باید منتظر تصویب لایحه جدید خدمات کشوری بود
  چنانچه شرایط اشتراک در صندوق بازنشستگی کشوری را داشته باشید در صورت انتقال بیمه می بایست به نرخ روز مابه التفاوت بپردازید

 • پرویز wrote on 19 آوریل, 2018, 11:13

  سلام //بنده فرهنگی رسمی آ.پ هستم ولی مدت ۹سال در اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان استان خود با موافقت اداره کل آ.پ استان خود خدمت کردم ولی حالا که به آ.پ برگشتم درپست کارشناسی در ادراه کل خدمت میکنم برای ذخیره مرخصی مدت ۹ سال خدمت در اتحادیه اقدام کردم کارگزینی اداره کل استان نمی پذیرد میگوید که اتحادیه دارای پست مصوب نیست در حالی که بنده تمام وقت د اداری در اتحادیه مدت ۹ سال خدمت کردم لطفا بنده را راهنمایی فرمایید که چکار کنم …متشکرم

 • اموراداری wrote on 19 آوریل, 2018, 12:29

  مرخصی ذخیره را می بایست اتحادیه به اداره کل اعلام نماید

 • نادر wrote on 1 می, 2018, 0:21

  سلام. سال ۸۱ به استخدام پیمانی دانشگاه درآمدم و بیمه تامین اجتماعی شدم. سال ۸۴ رسمی شدم و مسئول کارگزینی باید می گفت که بیمه را به خدمات درمانی تغییر دهم اما نگفت و تاکنون در بیمه تامین اجتماعی مانده ام. به تازگی خبردار شده ام که تامین اجتماعی برای بازنشستگی سقف دارد و در صورت بازنشست شدن حقوقم کاهش می یابد. اکنون چه باید بکنم؟

 • اموراداری wrote on 1 می, 2018, 8:47

  معمولا حقوق آموزش و پرورش به سقف تامین اجتماعی نمی رسد
  قضات،هیات علمی از سقف بالاترند

 • ناشناس wrote on 28 ژانویه, 2019, 9:52

  ایا به صرفه است که بعد ۸سال صندوق باز نشستگی کشوری به تامین اجتماعی تغییر صندوق بدم؟

 • اموراداری wrote on 28 ژانویه, 2019, 12:40

  ۱- چرا می خواهید تغییر دهید؟
  ۲- نوع استخدام شما چیست؟

 • roholla88 wrote on 7 فوریه, 2019, 9:03

  سلام بنده در آموزش و پرورش خدمت میکنم ۹سال پیمانی بودم حال رسمی شدم تا حالا تأمین اجتماعی بودم …گفتم به نظرتون تامین اجتماعی بمونم یا صندوق را تغییر بدم به صندوق بازنشستگی کشوری با تشکر

 • اموراداری wrote on 7 فوریه, 2019, 9:16

  سلام
  این سوال پاسخ قطعی ندارد
  هرکس باشرایط و افکار فردی خود صندوق را انتخاب می نماید

 • roholla88 wrote on 7 فوریه, 2019, 9:54

  ببخشید سنوات کدام بیمه در آخر بازنشستگی بهتر هستش تامین اجتماعی یا خدمات کشوری

 • اموراداری wrote on 7 فوریه, 2019, 12:51

  مطمئنا هر فردی یک صندوق را ارجح می داند. که البته برای این ارجح دانستن هیچ دلیل قابل قبولی نمی توان ارائه نمود.

 • roholla88 wrote on 7 فوریه, 2019, 9:57

  به نظر شما کدام صندوق بهتر هستش از هر شرایطی لطفاً راهنمایی کنید بنده تجربه کافی ندارم تشکر

 • اموراداری wrote on 7 فوریه, 2019, 12:50

  هردو صندوق فعلا با میانگین ۲سال آخر حقوق بازنشستگی را محاسبه می کنند.
  همچنین قوانین در حال تدوین، به گونه ای است که هیچ صندوقی مزیتی بر دیگری نداشته باشد.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی