کدام صندوق بهتراست تامین اجتماعی یا بازنشستگی کشوری؟

کدام صندوق بهتراست تامین اجتماعی یا بازنشستگی کشوری؟

پرسشی که ذهن بسیاری از همکاران را به خود مشغول کرده است ارجح بودن کدام یک از صندوق های بازنشستگی است. یقینا نمی توان پاسخ قاطعی به پرسش فوق داد اما می توان تفاوت های دو صندوق را در دریافت ها و پرداخت ها و توان مالی صندوق ها بیان نمود.

مهم ترین نکته در خصوص هر دو صندوق این است که در حال حاضر توان مالی زیادی در مقایسه با صندوق های بازنشستگی کشورهای توسعه یافته ندارند. در حال حاضر برخی از بزرگترین کمپانی ها نفتی و … متعلق به صندوق های بازنشستگی می باشند که با سرمایه گذاری های مناسب قدرت مالی آنان را بسیار بالا برده است.ضعف صندوق های بازنشستگی علل زیادی دارد که بررسی آن از اهداف این نوشتار نمی باشد.

تفاوت های دو صندوق با توجه به قوانین موجود که البته تغییر آن در آینده دور از ذهن نیز به نظر نمی رسد به شرح ذیل می باشد:

۱- از مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری ماهانه ۹ درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و همچنین دو و نیم درصد از حق شغل جهت دفترچه خدمات درمانی وی کسر می گردد. اما تامین اجتماعی ماهانه ۷ درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و درمان دریافت می نماید. لذا پرداختی فرد به تامین اجتماعی پایین تر می باشد.

۲- از فوق العاده هایی مانند یدی آب و هوا و نوار مرزی و کمتر توسعه یافته، تامین اجتماعی کسور بازنشستگی دریافت می نماید که مشترکین صندوق بازنشستگی جهت این فوق العاده ها کسور بازنشستگی  پرداخت نمی کنند. لذا مشمولین تامین اجتماعی در دو سال آخر که فوق العاده مذکور را در حکم خود دارند از میانگین حقوق بالاتری برخوردار می گردند.

۳- صندوق بازنشستگی با هر افزایش کل آن را به عنوان مقرری ماه اول دریافت می کند اما مشمولین صندوق تامین اجتماعی مبلغی به عنوان مقرری ماه اول ندارند و با صدور هر نوع حکم حقوقی افزایش خود را از همان ماه اول دریافت می کنند.

۴- مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در ایام بیماری و مرخصی معذوریت با هر نوع استخدام پرداخت حقوق و مزایای کارمند بر عهده دستگاه می باشد، اما کارمندان پیمانی مشترک صندوق تامین اجتماعی در بیماری بیش از ۳ روز و مرخصی معذوریت جهت دریافت حقوق می بایست به تامین اجتماعی مراجعه نمایند. تامین اجتماعی در ایام مرخصی استعلاجی و معذوریت حقوق را به صورت دو سوم و سه چهارم با طی روند اداری پرداخت می نماید.

۵- کسانی که قبل از استخدام سوابق بیمه پردازی خصوصی به تامین اجتماعی دارند چنانچه تمایل دارند از سوابق بیمه ای قبلی خود برخوردار باشند بهتر است همچنان مشترک صندوق تامین اجتماعی باشند.

۶- کارمندی که به تامین اجتماعی بیمه می پردازد پس از بازنشستگی ارتباط وی با دستگاه محل خدمت به طور کامل قطع می گردد. اما کارمند بازنشسته مشترک صندوق بازنشستگی فعلا دستگاه محل خدمت وی به عنوان رابط با سازمان بازنشستگی بوده و می تواند  پس از بازنشستگی همچنان از تسهیلات دستگاه خود مانند وام و … استفاده نماید.

۷- تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگی سقف پایین تری نسبت به بازنشستگی کشوری دارد لذا افرادی مانند اعضا هیات علمی و قضات می بایست در صندوق بازنشستگی کشوری مشترک شوند.

۸- حقوق بگیران تامین اجتماعی قشر وسیعی از کارگران و کارمندان می باشند که به نظر می رسد در ترمیم های حقوقی که طول سالهای بازنشستگی اعمال می گردد افزایش کمتری نسبت به مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در بلند مدت داشته باشند. در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشور در ترمیم های حقوقی که هر چند سال اتفاق می افتد به گزینه هایی چون سابفه ، طبقه، سوابق مدیریتی فرد، رتبه و مدرک تحصیلی که در سامانه های صندوق بازنشستگی ثبت است توجه می نماید.

۹- افرادی که مشترک تامین اجتماعی می باشند می توانند در سال های آخر خدمت نسبت به پرداخت بیمه از کارگاهی دیگر  جهت بالا رفتن حقوق بازنشستگی خود اقدام کنند. که این امر برای مشترکین صندوق بازنشستگی میسر نمی باشد.

شما هم با ارائه دیدگاه و تجربیات خود این نوشتار را تکمیل کنید

 

درباره نویسنده

352مطلب نوشته است .

۱۵ Comments on “کدام صندوق بهتراست تامین اجتماعی یا بازنشستگی کشوری؟”

 • كارمند wrote on ۱۲ خرداد, ۱۳۹۶, ۱۴:۳۵

  بيمه تامين اجتماعي براي بيمه شدگان تامين اجتماعي مراكزدرماني (بيماريتانها ودرمانگاههايي )دارد كه بصورت رايگان خدمات ارائه ميدهد ولي سازمان بازنشستگي!؟

  View Comment
 • محمد wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۶, ۸:۰۳

  سلام .من ۵ سال تامین اجتماعی بودم بعد استخدام آموزش پرورش شدم سه سال هم ادامه تامین اجتماعی را پرداخت کردم بعد از آن به ما گفتند باید صندوقتون را عوض کنین. من برخلاف میل صندوق را عوض کردم حالا میگن چون صندوق عوض کردی آن ۵سال هم را نمی توانی استفاده کنی.و بابت آن آن ۳سال اولیه آموزش پرورش هم باید ۴ونیم میلیون پرداخت کنم.لطفا راهنمایی کنید اگه راهی قانونی برای بازگشت می باشد.باتشکر.

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۱ آبان, ۱۳۹۶, ۱۳:۳۸

  متاسفانه فعلا امکان پذیر نمی باشد

  View Comment
 • مصی wrote on ۲۲ آبان, ۱۳۹۶, ۲۲:۴۸

  سلام. من فرهنگی هستم و بیمه تامین اجتماعی. سنوات بیمه ام از سنوات کاری در حکمم کمتر است. به هر دوجا مراجعه کردم هم بیمه و هم اداره. ولی کسی به درستی جوابم نمیدهد. بعضی میگویند باید به دیوان شکایت کنم شما چه نظری دارید?

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۳ آبان, ۱۳۹۶, ۱۵:۱۱

  جزئیات بیشتری از سابقه خود را اعم از سربازی، حق التدریس و… را اعلام فرمایید.

  View Comment
 • معاون wrote on ۱۰ آذر, ۱۳۹۶, ۱:۵۴

  من متوجه نشدم یعنی دوسال آخر رو از آموزش پرورش استعفا بدیم بریم یه جای دیگه بیمه پردازی کنیم یا همزمان با خدمت تو آموزش و پرورش میشه جای دیگه هم بیمه پرداخت کرد تا حقوقمون تو بازنشستگی بیشتر بشه؟؟؟
  اشاره دارم به شماره ۹ متن بالا

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۱۰ آذر, ۱۳۹۶, ۱۰:۵۸

  جهت اطلاع ببشتر به تامین اجتماعی مراجعه فرمایید

  View Comment
 • علی wrote on ۱۸ آذر, ۱۳۹۶, ۷:۲۴

  خواهشا دوستان از دو جا بیمه خودتون رو در صندوق تامین اجتماعی واریز نفرمایید چون پدر بنده هم این کار رو انجام داد و کلا نه تنها به حقوق بازنشستگی ایشون اضافه نشد بلکه حقوق ۲۸ روز براش بریدن و کلی هم شکایت کردیم گفتیم حداقل پولی که پرداخت کردیم رو بر گردونید باز هم نشد که بشه و غیره

  View Comment
 • ایرج wrote on ۲۴ دی, ۱۳۹۶, ۲۱:۲۶

  سلام ، بنده فرهنگی با بیمه تامین اجتماعی هستم متاسفانه ۸ ماه از بیمه من طبق فیش حقوقی به صندوق بازنشستگی کشوری به اشتباه واریز شده و سوابق اون هم در بیمه درمان موجود نمی باشد مدرک بنده فقط همین فیش های حقوقی است چه راه کاری برای احقاق حق بنده وجود دارد؟ سپاس.

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۶ دی, ۱۳۹۶, ۱۴:۰۰

  هرکس اشتباه کرده باید پیگیری و رفع نماید
  موارد مشابه شما با پیگیری از طریق امور مالی مرتفع گردیده است

  View Comment
 • محمد wrote on ۲۹ دی, ۱۳۹۶, ۱۴:۲۶

  ببخشیدکسانی که بیمه تامین اجتماعی دارندمدیریت خدمات کشو ی شاملشان میشود

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۲۹ دی, ۱۳۹۶, ۱۶:۲۱

  کارمندان دولت با هر صندوقی مشمول خدمات کشوری هستند

  View Comment
 • راحیل wrote on ۵ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۷:۰۸

  با سلام اداره آموزش و پرورش منطقه ما زمانی که مبلغ سال های حق التدریسی را برای واریز به صندوق خدمات کشوری حساب کردند یک فیش هم اشتباه به من دادند من رفتم به حساب ریختم در صورتی که من تامین اجتماعی بودم حالا نمی دانم چطور پولم را از صندوق خدمات کشوری پس بگیرم

  View Comment
 • اموراداری wrote on ۷ بهمن, ۱۳۹۶, ۸:۱۴

  با تکمیل فرم استرداد می توان اشتباه واریزی را دریافت کرد

  View Comment
 • ناشناس wrote on ۲۸ بهمن, ۱۳۹۶, ۲۰:۵۹

  خیلی عجیب هست که با این قوانین تامین اجتماعی دولت حاضر باشه کارمندان در این صندوق بمانند
  چون دولت باید ۲۰درصد حق بیمه پرداخت کنه در صورتی که در صندوق بازنشستگی کشوری دولت۱۳٫۵ درصد پرداخت می کنه.

  View Comment

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی