طرح رتبه بندی معلمان برای سه سال تنظیم شده که مرحله نخست آن سال گذشته و مرحله دوم امسال اجرایی می شود۰

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: طرح رتبه بندی شامل همه نیروهای آموزش و پرورش نمی شود و تنها مختص معلمان و مدیران شاغل در مدارس است.

 مهدی نوید ادهم  اظهار کرد: این طرح برای سه سال تنظیم شده که مرحله نخست آن سال گذشته اجرایی و مرحله دوم امسال و از اول مهر با توجه به بودجه اختصاص یافته اجرایی خواهد شد و این دو مرحله پیش درآمدی برای اجرای گام نهایی و همان مرحله سوم است.

وی با اشاره به این که طرح نهایی در حال تدوین است، افزود: این مرحله پس از تدوین و تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و مجلس، همچنین تامین منابع مالی، توسط کارشناسان آموزش و پرورش اجرایی خواهد شد.
نوید ادهم افزود: اصل این طرح ایجاد رقابت سالم بین معلمان است تا توانمندی های خود را ارتقاء دهند و شایستگی های لازم را کسب کنند و کسی که تحقیق کند و کار قوی تری ارائه دهد در قبال آن حقوق بیشتری هم دریافت خواهد کرد.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: طرح رتبه بندی دارای امتیازاتی است که شامل همه نمی شود و آن کسی که کار عادی خود را انجام می دهد تنها حقوق خود را دریافت می کند و از طرفی معلمان و فرهنگیانی که کار و تحقیق بیشتری ارائه دهند، به روستاها و مناطق محروم رفته و به دانش آموزان بیشتری سرویس دهند، نیز شامل طرح خواهند شد.
وی در خصوص اجرای طرح رتبه بندی برای نیروهای ستادی نیز گفت: از حدود یک میلیون فرهنگی؛ چهار تا پنج هزار نیروی ستادی داریم و مابقی را معلمان تشکیل می دهند که طرح رتبه بندی تنها برای معلمان است.
نوید ادهم گفت: این طرح باید بطور کامل و به شکل مطلوب برای معلمان و مدیران به اجرا گذاشته شود و از مواهب آن نیز کارشناسان و تلاشگران ستاد برخوردار شوند و قرار نیست برای نیروهای ستاد اجرا شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا منابع این طرح تامین شده؟ گفت: مشکل مسئولان آموزش و پرورش تامین منابع مالی این طرح است که در صورت تامین عملیاتی خواهد شد و دولت نیز برای این منظور امسال اعتبار ۳۵ هزار میلیارد ریالی برای این امر اختصاص داده و این میزان بخشی از طرح رتبه بندی معلمانرا پوشش می دهد.
وی گفت: طرح رتبه بندی شامل یک میلیون معلم می شود که رقم اجرای طرح قابل توجه خواهد بود و از این رو این طرح شامل کسانی خواهد شد که امتیازات را کسب کنند.
بنابراین گزارش به گفته مسئولان، طرح تکمیلی نظام رتبه بندی معلمان در مجلس به منظور رفع ایرادات طرح تنظیم شده از سوی دولت در دست تدوین است و بار مالی آن نیز در بودجه سنواتی لحاظ شده است.
اجرای مرحله دوم طرح نظام رتبه بندی معلمان از مهرماه سال جاری اجرایی خواهد شد و به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه آموزش، مرحله اول طرح نظام رتبه بندی معلمان نتوانست نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات را برآورده سازد به همین دلیل طرحی تکمیلی در مجلس نهم از سوی اعضای کمیسیون آموزش مطرح شد اما به دلیل بار مالی به تصویب صحن علنی نرسید لذا در دوره جدید مجلس با رفع ایرادات وارده، به دنبال تصویب مجدد این طرح در راستای تکمیل طرح نظام رتبه بندی معلمان هستیم.
بنابراین گزارش، طرح تکمیلی مجلس می تواند ایرادات و نواقص مراحل اول و دوم نظام رتبه بندی معلمان را پس از اجرا در مهر سال ۹۵، مرتفع کند. سنجش صلاحیت های حرفه ای معلمان و همه شرایط لازم در نظام رتبه بندی برگرفته از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز در این طرح به همراه بار مالی آن ها در بودجه سنواتی لحاظ شده است.

ایرنا

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی