آموزش‌وپرورش در برنامه ششم توسعه مغفول ماند

۲۶ بند پیشنهادی ویژه آموزش وپرورش برای الحاق به برنامه ششم توسعه

عضو کمیسیون آموزش‌و تحقیقات مجلس با انتقاد از لحاظ کردن تنها یک بند در برنامه ششم توسعه به آموزش‌وپرورش از تدوین ۲۶ بند پیشنهادی برای اضافه شدن به این برنامه خبر داد.

 برنامه ششم توسعه در حالی تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که تنها یک بند از آن به آموزش و پرورش اختصاص دارد.

در حالی که تصور می‌شد از ۳۵ ماده برنامه ششم توسعه حداقل چند ماده آن به عریض‌وطویل‌ترین وزارتخانه کشور با حدود ۱۳ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون کارمند اختصاص یابد اما سهم آموزش و پرورش از برنامه ششم توسعه تنها یک ماده است.

در ذیل ماده ۱۷ برنامه ششم توسعه آمده است:‌ به‌منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:

وزارت آموزش‌وپرورش مجاز است در جهت ارتقای کیفیت عدالت آموزشی و بهره‌وری نسبت به خرید خدمات از بخش خصوصی و تعاونی اقدام کند. ارائه خدمات آموزشی در این‌گونه مدارس با استفاده از نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات بخش خصوصی و تعاونی یا با مشارکت در استفاده از امکانات و تجهیزات بخش دولتی و نیروی انسانی خصوصی و تعاونی براساس ضوابطی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، صورت می‌گیرد. آموزش عمومی دولتی در طول سال‌های برنامه ششم توسعه رایگان است.

فریده اولاد قبا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با جایگاه آموزش‌وپرورش اظهار کرد: در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه تنها یک بند در رابطه با آموزش‌وپرورش آمده است و آن هم به خرید خدمات آموزشی اشاره دارد که در جلسه با وزیر و معاونان آموزش‌وپرورش این مسئله را بررسی کردیم.

وی افزود: یکی از ضعف‌های برنامه ششم توسعه توجه به بحث خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی است بنابراین کمیته آموزش‌وپرورش مجلس شورای اسلامی چند پیشنهاد را در رابطه با آموزش‌وپرورش تدوین کرد تا پس از تصویب در کمیسیون تلفیق به برنامه ششم توسعه اضافه شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه حدود ۲۶ بند پیشنهادی برای اضافه شدن به برنامه ششم توسعه در رابطه با آموزش‌وپرورش تدوین کرده‌ایم،گفت‌: این پیشنهادات باید در کمیسیون تلفیق بررسی شود.

اولاد قبا ادامه داد: رتبه بندی یکی از پیشنهادات مجلس برای اضافه شدن به لایحه برنامه ششم توسعه است تا الزامات وزارت آموزش‌وپرورش برای اجرای فاز دوم رتبه‌بندی مشخص شود و نحوه رتبه بندی معلمان،‌مدیران و معاونان مدارس به تفکیک مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه نظام رتبه بندی معلمان در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی شد،‌بیان کرد:‌ مهمترین نقطه قوت رتبه‌بندی معلمان ایجاد حساسیت، ساماندهی و تغییر ساختار منابع انسانی آموزش و پرورش است و مجلس این پیشنهاد را ارائه کرد تا تا نیروهای اداری، آموزشی و معلمان به صورت متفاوت رتبه بندی شوند و فضایی برای ایجاد رقابت و افزایش مهارت‌های تخصصی معلمان ایجاد شود.

تسنیم

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی