فرهنگیان شهریه پرداز(پذیرفته شدگان آزمون استخدامی۹۴)

اردیبهشت ماه سال گذشته اولین گام برای دریافت مجوز استخدام ۵۰۰۰ نفر بر مبنای ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان برداشته شد. این تصمیم براساس قولی که به صورت شفاهی از معاونت اول ریاست جمهوری گرفته شده بود،در دستور کار قرار گرفت.

پس از برگزاری آزمون از هر ۱۰۰ شرکت کننده فقط یک نفر به خان هفتم آموزش راه یافت و در نهایت ۵۰۰۰ هزار نفر به اسم استخدام وارد دانشگاه فرهنگیان شدند. روز گذشته نامه ای از سوی این افراد در فضای مجازی منتشر شد، نامه ای که باز هم از عملکرد ضعیف نظام آموزشی پرده برداشت.

آزمون و استخدام پرماجرا
اردیبهشت ماه سال گذشته نظری، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در ارتباط با استخدام معلمان گفته بود: آموزش و پرورش برای این ۵هزار نفر در حال نیاز سنجی است تا نیاز و جنسیت افراد مورد نیاز مشخص شود و برای مهر ۹۴ در یک آزمون ورودی انتخاب شوند و به مدت ۲ ترم تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان مهارت‌های لازم را ببینند و در پایان با انجام آزمون جامع و در صورت احراز صلاحیت و کسب استانداردها، در سال ۹۵ وارد سیستم آموزش و پرورش شوند. براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، تامین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان توسعه آن ازطریق «دانشگاه» وجود ندارد، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از میان دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه، مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت‌آموزی در «دانشگاه» بلامانع است. این فرآیند سال گذشته با جذب ۵ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری آغاز شد. افرادی که پس از کش و قوس های فراوان ناشی از آزمون سرانجام وارد دوره های آموزشی شدند. قرار بر این بود که این آموزش که با محوریت تربیت معلم صورت گیرد در دو مرحله انجام شود. حالا بعد از گذشت چند ماه از دوره اول آموزش این افراد نامه سرگشاده ای برای رئیس جمهور منتشر شده است که کلیات این طرح را زیر سوال می برد.

بیش از ۱۰۰۰ نفر از افراد استخدام شده در نامه سرگشاده به ریاست جمهور و مجلس مطالبات خود را عنوان کردند. در متن این نامه آمده است: ما امضاکنندگان این نامه که جمع کثیری از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال ۹۴ (موسوم به ماده ۲۸) هستیم، بدین‌وسیله به استحضار می‌رسانیم دوره یکساله بدو خدمت حدود ۵ هزار معلم استخدامی ماده ۲۸ به نحوی اجرا شده که اشکالات عدیده و مشکلات بسیاری به همراه داشته است: اخذ شهریه‌های ناعادلانه از معلمان به جای پرداخت حقوق به آنان، برگزاری تمام وقت دوره که در اکثر موارد منجر به از دست رفتن شغل موقت پذیرفته‌شدگان و فلج شدن اقتصاد زندگی آنان شده است (مضافاً اینکه بسیاری از پذیرفته‌شدگان متاهل‌اند)، برگزاری دوره در شهرهای غیربومی و تحمیل بُعد مسافت، هزینه‌ها و مخاطرات سفر به پذیرفته‌شدگان (لازم به ذکر است که خوابگاه و امکانات اولیه نیز در اختیار پذیرفته‌شدگان قرار نگرفته است)، محرومیت از بیمه و عدم احتساب این دوره به عنوان سابقه خدمتی پذیرفته‌شدگان، محتوای ضعیف دوره.

درآمد دانشگاه فرهنگیان از دو دوره آموزش چقدر است؟
آنگونه که در این نامه آمده است شهریه ای که از این افراد دریافت می شود ۱ میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان است. مبلغی که با توجه به جمعیت ۵۰۰۰ نفری این افراد درآمدی بالغ بر ۶ میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون تومان را برای این دانشگاه در بردارد. این تنها مبالغی است که از دوره اول این افراد به جیب دانشگاه می رود و در دوره دوم نیز با برآورد همان ۱۳۵۰۰۰۰ تومان، بیش از ۱۳ میلیارد توان خواهد بود. موضوعی که به دلیل برگزاری تمام وقت این دوره ها و از دست رفتن شغل موقت این افراد باعث ضربه به اقتصاد زندگی آنها شده است.

آموزش و پرورش تکلیفش روشن نیست
کارشناسان حوزه آموزش معتقدند وزارت آموزش و پرورش در استخدام و عدم استخدام معلم رفتاری دوگانه را به نمایش می گذارد. میانگین جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان براساس برنامه ۱۰ ساله سالانه ۲۵ هزار نفر است که این مقدار در سال ۹۳ به ۸ هزار و در سال ۹۴ به ۵ هزار نفر کاهش پیدا کرد. به گفته اسدالله اسدی گرمارودی، رئیس سابق مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش در سال ۹۳ فقط ۸ هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان جذب شد که وزیر تعداد آن را ۱۲ هزار نفر عنوان کرده است. مهدی بهلولی کارشناس آموزش در گفت و گو با ابتکار می گوید: « وزیر آموزش و پرورش در بدو ورود به وزارت گفت ۲۵۰ هزار نفر معلم در آموزش و پرورش زیاد است اما از طرفی می گوید ما نیرو کم داریم ولی نمی خواهیم دولت را بزرگ کنیم. آموزش و پرورش تکلیفش روشن نیست، آن ها نمی دانند نیرو می خواهند یا نه! »

آموزش و پرورش پولی
در نامه ای که بیش از هزار نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش سال ۹۴ به رئیس‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی ارسال کردند، خواستار رسیدگی به اعم خواسته های خود شدند. لغو دریافت هر گونه شهریه و هزینه از پذیرفته‌شدگان این دوره، بازگرداندن شهریه‌هایی که با اجبار و تهدید از پذیرفته‌شدگان این دوره اخذ شده است، لغو برگزاری ترم دوم این دوره به صورت تمام وقت و تبدیل آن به دوره ضمن خدمت، احتساب مدت زمان خدمت و بیمه‌ پذیرفته‌شدگان ماده ۲۸ از آغاز دوره (حدود اول اسفند ۹۴) از جمله همین موارد است.

بهلولی در ارتباط با دریافت شهریه از این معلمان می گوید: «نظام آموزشی ما پولی شده است ، از دانش آموزان پول گرفته می شود و معلمان هم برای آموزش شهریه پرداخت می کنند. مشکل اساسی آموزش و پرورش این است که از طرفی دست به استخدام می زند یعنی دوست دارد که استخدامی داشته باشند اما نمی خواهد هزینه کند. جذب نیرو به معنای هزینه کردن است که در این موضوع آموزش و پرورش تکلیفش با خودش روشن نیست. این در حالی است که آموزش و پرورش دست به استخدام دائمی نمی‌زند بلکه در قالب پیمانی و خرید خدمت و حق التدریس معلم ها را در نظام آموزشی به کار می گیرد. این نه تنها استخدام معلم نیست بلکه حقوق اندکی نیز به این افراد داده می شود چرا که آموزش و پرورش بیشتر دغدغه صرفه جویی دارد تا آموزش .»

آموزش در مراکز غیربومی و هزار و یک مشکل
از موارد آورده شده در نامه که بیش از ۱۰۰۰ معلم استخدامی آن امضا کرده اند نبود امکانات رفاهی برای این افراد و همچنین انتقال آن ها به مراکز غیر بومی و خارج استانی از مسائلی عنوان شده که این افراد را دچار مشکل کرده است موضوعی که آموزش و پرورش آن را ناشی از تعداد کم داوطلبان و عدم پتانسیل ایجاد مراکز آموزشی در همه استان ها دانسته است. بهلولی معتقد است برگزاری چنین دوره هایی در مناطق غیربومی و با چنین شرایطی که از آن ها شهریه گرفته می شود بازده نخوهد داشت. او با اشاره به اینکه داشتن مدرک ارشد و دکتری به معنای معلم بودن این افراد نیست، می گوید: «در این دوره‌ها باید روی توانایی معلم بودن این افراد کار می‌شود؛ این افراد از لحاظ علمی در رشته‌های خود به مقاطع بالایی رسیده اند اما باید در این دوره ها روی دبیری و فلسفه آموزش این افراد کار شود. هرچند تجربه نشان داده که این دوره بازده عمده ای نخواهند داشت.»

منبع:روزنامه ابتکار

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی