درخواست برای احیای تعطیلات زمستانی

درحالی‌که مدتی قبل وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده بود طرح موضوع تعطیلات زمستانی کارشناسی نیست، به‌نظر می‌رسد این وزارتخانه موافقت ضمنی خود را برای کمی تغییر اعلام کرده است.

معاون سازمان محیط‌زیست روز گذشته با اشاره به تصویب برش یکساله کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و تهران گفت: براساس این مصوبه سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری آموزش و پرورش و وزارت علوم موظف شده است ظرف ۳‌ماه تعطیلات مدارس و کاهش ساعت کاری ادارات در روزهای آلودگی هوا را ساماندهی کند.

پیش از این مذاکره در مورد ساماندهی تعطیلات را سازمان گردشگری با پیشنهاد کاهش تعطیلات عید و یا تابستان به نفع تعطیلات زمستانی پیگیری می‌کرد. حالا به‌نظر می‌رسد کفه ترازوی سلامت آنقدر سنگین بوده است که آموزش و پرورش کمی کوتاه بیاید.

معاون سازمان محیط‌زیست گفت: زمستان سال گذشته تعطیلی‌هایی داشتیم که به‌دلیل آلودگی زیاد هوا اتفاق افتاد. در این زمینه سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری آموزش و پرورش و وزارت علوم مسئول شده است. البته سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کاهش آلودگی‌ها بحث‌های دیگری همچون همکاری‌ها در زمینه تدوین استانداردها نیز دارد. مثلا استانداردهای آلودگی دیزل ژنراتورها باید توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان ملی استاندارد انجام شود. ماشین‌آلات وزارت راه و شهرسازی که در راهسازی و ساختمان‌سازی‌ به‌کار می‌رود نیز باید در قالب استاندارد ملی آلودگی هوا قرار بگیرند

  • موافقان تغییر

چندی پیش علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش به استناد اینکه نمی‌توان تعطیلات نوروزی مدارس را کاهش داد، چون این کار پیش‌تر در سال۵۹ تجربه شده و موفقیت‌آمیز نبوده است، تأکید کرد در شرایط فعلی نمی‌توان سراغ ساماندهی تعطیلات رفت. ولی معاون آموزش متوسطه این وزارتخانه، هفته گذشته خبر از مذاکره با سازمان گردشگری برای توزیع تعطیلات تابستانی در طول‌سال داد. علی زرافشان گفت: ساماندهی زمان آموزش و تقویم آموزشی وزارت آموزش و پرورش کشور باید طوری تنظیم شود که آموزش در طول ١٢ماه ‌سال باشد و تعطیلات هم در طول‌سال توزیع شود. تعطیلات زمستانی و تابستانی باعث می‌شود توزیع زمان داشته باشیم. همچنین مقاصد مسافران و گردشگری به تمام نقاط کشور توزیع و در طول‌سال توزیع می‌شود.البته پیش از این معاون سازمان گردشگری نیز خواستار احیای تعطیلات زمستانی شده بود. حالا باید دید آیا پادرمیانی سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌تواند باعث تغییر موضع وزارت آموزش و پرورش و البته وزارت علوم شود؟

منبع همشهری

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی