سریال‌حقوق‌های نجومی ادامه دارد

سریال‌حقوق‌های نجومی ادامه دارد
بعد از افشای فیش حقوقی چند ده‌میلیونی برخی مدیران بیمه مرکزی و مدیرعامل بانک رفاه، این بار حقوق بالای مدیران صندوق توسعه ملی خبرساز شده است که نشان می‌دهد این موج همچنان ادامه دارد.

پرداخت میانگین ۵۷میلیون تومان در‌ماه به مدیرعامل صندوق توسعه ملی در سایت‌های خبری دست به‌دست شد و بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. مقامات رسمی هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند. همچنین تصویری از فیش حقوقی این مقام دولتی منتشر نشده است.

اما خبرگزاری تسنیم از اسناد و مدارکی خبر داده که براساس آن، رئیس صندوق توسعه ملی در سال ۹۴مجموعا ۶۸۶میلیون تومان دریافتی داشته است. براساس این گزارش، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، از فروردین تا اسفند سال ۹۴به‌طور میانگین، ۵۷میلیون و ۴۰۰هزار تومان بابت حقوق دریافت کرده است. ۳۰۰میلیون تومان نیز تسهیلات وام با نرخ سود ۴درصد به رئیس این صندوق پرداخت شده است.

قائم‌مقام این صندوق نیز متوسط دریافتی ماهانه‌اش در سال گذشته، ۴۳میلیون و ۵۰۰هزار تومان بوده و او نیز وام ۳۰۰میلیونی با ۴درصد سود دریافت کرده است. عضو دیگر هیأت عامل صندوق توسعه ملی نیز سال گذشته به‌طور متوسط ماهانه ۳۸میلیون و ۸۰۰هزار تومان به‌علاوه ۳۰۰میلیون تومان وام با نرخ ۴درصد دریافته کرده است. یکی دیگر از اعضای هیأت عامل این صندوق در سال ۹۴به‌طور متوسط ماهانه ۳۷میلیون و ۴۰۰هزار تومان حقوق و مانند سایر اعضا وام ۳۰۰میلیونی با نرخ ۴درصد گرفته است.

یکی دیگر از اعضای هیأت عامل صندوق توسعه ملی سال گذشته به‌طور متوسط ماهانه ۳۷میلیون و ۲۰۰هزار تومان حقوق و وام ۳۰۰میلیونی گرفته است. خبرگزاری تسنیم در ادامه گزارش داده است: به این ترتیب ۵عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی جمعاً در سال گذشته علاوه بر ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان حقوق، یک و نیم میلیارد تومان نیز وام ۴درصدی دریافت کرده‌اند.

طبق گزارش تسنیم، پرداختی به این مدیران با عناوین مختلف در فیش حقوقی صورت گرفته است. عناوینی نظیر مزد شغل، مزد سنوات نهایی، حق پست نهایی، حق اولاد، حق مسکن، حق خواربار، حق شیفت، حق تلفن همراه (۳۶۰هزار تومان)، اضافه کار، ایاب و ذهاب، یارانه غذا، هزینه پزشکی، هزینه‌های دندانپزشکی، یک‌سی‌ام پرداختی، اعیاد، بهره‌وری سه‌ماهه، کمک‌هزینه اوقات فراغت فرزندان، کمک‌هزینه خرید لباس، کمک‌هزینه خرید کتاب، کمک‌هزینه سفر، کمک‌هزینه ورزش، کمک‌هزینه تحصیلی و پاداش ازجمله عناوین موجود در فیش‌های حقوقی است.

  • قانون چه می‌گوید؟

هفته گذشته در پی ادامه‌دار شدن ماجرای حقوق‌های کلان، روسای سه قوه به موضوع وارد شدند و دستور پیگیری موضوع را صادر کردند. رئیس‌جمهور در نامه‌ای به معاون اول خود دستور داد که موارد تخلف در این زمینه شناسایی شود، وجوهی که به‌ناحق پرداخت شده به بیت‌المال مسترد شود و مدیران متخلف عزل شوند. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز از دیوان محاسبات به‌عنوان بازوی نظارتی پارلمان خواست تا به بررسی ابعاد این موضوع بپردازد. رئیس قوه قضاییه نیز دستور پیگیری این موضوع را برای سازمان بازرسی کل کشور صادر کرده است.

با وجود این، در پایان هفته گذشته ماجرای پرداخت حقوق کلان به اعضای هیأت‌مدیره صندوق توسعه ملی بر سر زبان‌ها افتاد. این در حالی است که هیأت امنای صندوق توسعه ملی با اعضایی از هر سه قوه تشکیل شده است. دادستان کل کشور و ۲ نماینده مجلس در کنار مقامات دولتی در هیأت امنا عضو هستند و طبق اساسنامه این صندوق، بودجه ستاد صندوق به تصویب هیأت امنا می‌رسد. صندوق توسعه ملی از هیأت امنا، هیأت عامل و هیأت نظارت تشکیل شده است که در هیأت نظارت نیز افرادی از دستگاه‌های ناظر و غیردولتی حضور دارند.

بر این اساس سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سازمان حسابرسی بر عملکرد صندوق نظارت دارند و باید دید طی روزهای آینده چه واکنشی به این موضوع نشان می‌دهند. براساس اساسنامه مصوب مجلس، صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی تشکیل شده است.

همشهری

درباره نویسنده

536مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اموراداری ( احکام، افزایش حقوق، بخشنامه ، خبر و استخدام آموزش و پرورش ). محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی